İnebolu yolu 34 dakika tasarruf sağlayacak

KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRÜ OĞUZHAN, DEVAM EDEN PROJELERİN DURUMUNU ANLATTI

İnebolu yolu 34 dakika tasarruf sağlayacak

Karayolları 15. Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda afet bölgesinde ve il genelindeki yol ve köprü çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

İlimizin en büyük karayolu projelerinden olan Kastamonu-İnebolu yolunun son durumu hakkında bilgi veren Oğuzhan; “Kastamonu-İnebolu yolu projesi ile 57 kilometre olan Ağlı ayrımı İnebolu arası 41 kilometreye, 87 kilometre olan Kastamonu-İnebolu arası ise 71 kilometreye düşecektir. Mevcut güzergahta 16 kilometrelik kısalma, yol standartlarının da artmasıyla seyahat süresinde 34 dakikalık bir tasarruf sağlayacaktır. Proje güzergâhının büyük bir kısmı mevcut yol dışından geçmektedir. T-1 Tüneli 820 metre, T-2 Tünelinde 1746 metre kazı destek çalışmaları tamamlandı. Yine bu güzergâhta yer alan İnebolu Terminal Kavşak Köprüsü ve İnebolu girişinin BSK yapılmasını işinin de ihalesi yapıldı ve çalışmalara başlandı. Kavşak köprünün bu yıl tamamlanması hedefleniyor” dedi.

“SEL BÖLGESİNDE HEYELAN ISLAH ÇALIŞMALARIMIZA DA DEVAM EDİYORUZ”

Kastamonu’nun ikinci büyük projesinin ise Kırık Baraj yolu olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan; “Kastamonu’da yürüttüğümüz ikinci büyük proje Kastamonu-Çankırı yolu Kırık Baraj varyantıdır. Kırık tünelinde bin 501 metre kazı destek ve 85 metre kaplama betonu çalışması tamamlandı. Bölgede heyelan ıslah çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Kastamonu Daday yolunu bu yıl ihale etmiştik, sözleşme imzalandı. Ancak çalışmalara henüz başlanmadı. Başlanması için yüklenici firmaya uyarıcı yazılarımızı yazdık. Toplam proje uzunluğu 52 kilometreden oluşuyor. Yatırım programına teklif edildi, kılavuz plan onaylandı. Güzergahın halihazır harita alımına başlandı” diye konuştu.

“ACİLEN YAPILMASI GEREKEN AZDAVAY KÖPRÜSÜ'NDE YAPIM ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”

Yüksel Oğuzhan, sel afeti sonrasında ihalesi yapılan ve çalışmalara başlanan projeler hakkında ise şunları söyledi; “Devrekani-Çatalzeytin yolunda, Çatalzeytin ayrım Bozkurt yolunda ve Çatalzeytin köprüsü yapım işini ihale yaptık. Çatalzeytin köprüsünün yapımına başladık. 90 metre uzunluğunda bir köprü. Çatalzeytin-Bozkurt ayrımından Devrekani’ye doğru olan 23 kilometrelik kısımda ve Çatalzeytin ayrımdan Bozkurt’a olan kısımda çalışmalara başlıyoruz. Şantiye kurulumu başladı. Ağlı Şenpazar yolunda emaneten hasar gören yerleri trafiğe açmıştık ancak kalıcı olarak çalışmalar yapmalıyız. Bu proje kapsamında 175 metre uzunluğunda 5 adet köprü yapımı bulunuyor. İş teslimini yaptık ve çalışmalara başladık. Azdavay Köprüsü, Kanlıçay Köprüsü, Pınarbaşı-Ulus yolunda da sel hasarları yapım işi ve Pınarbaşı Çevre Yolu yapım işinin de ihalesi gerçekleşti. En acilen yapılması gereken Azdavay Köprü'sünde yapım çalışmalarına başladık. Yıl içerisinde bitirip trafiğe açmayı hedefliyoruz. Küre ilçemizde giriş ve çıkış yollarında sel hasarları nedeniyle yapılması gereken işlerin ihalesi 20 Ekim’de (dün) gerçekleşecek. Özellikle Küre’nin çıkışında itfaiyenin önünde büyük bir heyelanlı kesim oluştu. Bunların çözümüne yönelik proje çalışmalarımız tamamlandı ve çalışmalara başlıyoruz.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER