Hasret bitiyor!

Geçtiğimiz günlerde Taşköprü'ye kendir yatırımı gerçekleştirmek isteyen heyeti ağırlayan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, müjdeli haberi verdi

Hasret bitiyor!

Geçtiğimiz günlerde Taşköprü'ye kendir yatırımı gerçekleştirmek isteyen heyeti ağırlayan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, müjdeli haberi verdi.KAS-DER Kağıthane Şubesi tarafından düzenlenen Memleket Sohbetleri programına katılan Belediye Başkanı Çatal, yatırımcının çiftçilere tohumu vereceğini ve yatırımın gerçekleşeceğini söyledi.

'Kendir fabrikası ve kendir dikimi artık Taşköprü'de olacak' ifadeleriyle Taşköprü çiftçisini ve kamuoyunu heyecanlandıran Belediye Başkanı Çatal, ''İşadamımız sadece tohumunu verecek, çiftçimiz ise sadece büyütecek, hasadını dahil işadamımız yapacak. Bu süreçte sözleşme imzalayacak kapasiteye geldik. İnşallah Taşköprü bundan sonra kendir şehri olarak da anılacak. 12 ay raf ömrü olan sarımsağımızın, kendir olmadığı için ömrü 9 aya düşüyor. Biz, Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının 4’te 1’ini karşılıyoruz. Bizim sarımsağımız 9 ay rafta durunca, çiftçimiz de o 3 aylık zamanı yabancı tohumlarla geçirmek istiyor. O sarımsağın değeri 1 ise, bizim sarımsağımızın değeri bindir. Kendirle beraber bu değer 2 bin olacak, raf ömrü de 12 aya çıkacak. Kendir dünyanın vazgeçemediği bir bitkidir. Kendirden birçok şey üretiliyor dolayısıyla kendir bizim vazgeçemeyeceğimiz bir ürün. Önümüzdeki günlerde bir işadamımızın öncülüğünde, 5 bin dönümde başlayan bir kendir ekimimiz olacak. Taşköprü’müze, çiftçilerimize hayırlı olur inşallah'' ifadelerine yer verdi.  (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER