Göç değil, nüfus

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, ilçede göçün önüne geçip nüfus artışını sağlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, “Gençlerimiz iş bulamadığı için büyükşehre göç ediyor. Taşköprü OSB’deki firmaların faaliyete başlamasıyla istihdamı ve nüfusumuzu artırmayı planlıyoruz.” dedi

Göç değil, nüfus

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, ilçede göçün önüne geçip nüfus artışını sağlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, “Gençlerimiz iş bulamadığı için büyükşehre göç ediyor. Taşköprü OSB’deki firmaların faaliyete başlamasıyla istihdamı ve nüfusumuzu artırmayı planlıyoruz.” dedi.

TAŞKÖPRÜ’YÜ DÜNYA TANIYOR

Abdullah Çatal, ilçenin coğrafi işaret belgeli sarımsağının Avrupa Birliği tarafından da tescil edildiğini anımsatarak, “Taşköprü sarımsağının kalitesi hiçbir bölgeyle mukayese edilemez. Taşköprü’yü sadece Türkiye değil dünya tanıyor.” diye konuştu.

HAYVANCILIK SEFERBERLİĞİ

Hayvancılığın gelişmesi için seferber olmaya hazır olduklarına işaret eden Çatal, “İlçemiz hayvancılığa çok elverişli. Atıl durumda çok arazimiz var. Büyük kapsamlı hayvancılık yapmayı düşünenlere tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Taşköprü Belediye Başkanı Abdulah Çatal ilçede gerçekleştirilen çalışmalar ve hedefleri hakkında İstamonu Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Karadeniz’e şu açıklamalarda bulundu:

HEDEFLERE ULAŞILIRSA İKİNCİ OSB YOLDA

“Taşköprü’de istihdam çok önemli bir konu. Gençlerimiz iş bulamadığı için İstanbul’a göç ediyor sonrasında birçok sosyal problem de beraberinde oluşuyor. Taşköprü OSB’de yer tahsisi verdiğimiz 20 fabrika bulunuyor, 7 parselimiz daha var. Seçici olmaya gayret gösteriyoruz. İstihdamı artıracak büyük firmaların taleplerini bekliyoruz. İki yıl içinde fabrikaların yarısının çalışır vaziyete gelerek istihdamı artıracağını düşünüyoruz. 2023’de hedeflerimize ulaşırsak ikinci OSB girişimine hemen başlayabiliriz.”

VATANDAŞLARIMIZIN REFAH SEVİYESİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

“Seçim öncesi ilçenin girişine ve çıkışına ay yıldız şeklinde giydirme yapacaktık, karayolları izin vermedi.  Gördük ki aş evi, mezbaha, cenaze hizmetleri, sosyal alanlar gibi daha öncelikli ihtiyaçlarımız var.Vatandaşlarımızın refah seviyesini düşünüyoruz, hiçbirinin aç kalmasını istemiyoruz. Bu kapsamda aş evi açtık, günde 200 kişiye ücretsiz 2 öğün yemek veriyoruz. Coğrafi işaretli ürünümüz kuyu kebabının daha iyi tanıtımını hedefliyoruz. Yıllar önce yapılan mezbaha şehrin içinde kalmıştı. Coğrafi işaretli kuyu kebabımızı desteklemek aynı zamanda halkımızın modern bir tesistehayvanları kesebilmeleri için mezbaha projemizi ihaleye verdik. Eylül ayında teslimini bekliyoruz. ''

ELEKTRİK İHTİYACINI SIFIRLAYACAĞIZ

“GES projesiyle Taşköprü’nün elektrik ihtiyacını komple sıfırlayacağız. Kuracağımız güneş panelleri tarlası ile ilçenin aylık 150 ila 200 bin arasında tasarruf etmesini saylayacağız. Projenin maliyeti 4 buçuk milyon lira, maliyetini yaklaşık 5 yılda çıkaracak.”

SARIMSAĞIMIZIN KALİTESİ MUKAYESE EDİLEMEZ

“Taşköprü sarımsağının kalitesi hiçbir bölgeyle mukayese edilemez.Coğrafi işaret belgeli sarımsağı, üretmeye yetki belgesi olmayan kimse pazara giremeyecek. Barkod okuma sistemi ile sarımsağımızın hangi köyden hangi çiftçi tarafından üretildiği görülebilecek.Taşköprü’yü sadece Türkiye değil dünya tanıyor. Taşköprü’nün sarımsağı Avrupa Birliği tarafından da tescil edildi.Türkiye’nin AB tescilli 7 ürününden biri Taşköprü sarımsağı.”

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI POMPEİPOLİS’İ TANITACAK

“Taşköprü’de 30 kilometre çap içerisinde bir yer altı şehrimiz var. Pafloganya’nın başkenti olan Pompeipolis şehri için Kültür ve Turizm Bakanlığı yıl boyunca sürecek kazı izni çıkardı. Burayı turizme kazandırmamızda sarımsağımız da yardımcı olacak. Sarımsağın başkentindeki antik kente ziyaretçileri çekeceğiz. Konaklarımızı ve gastronomimizi sunacağız.”

HAYVANCILIĞA DESTEK SUNMAYA HAZIRIZ

“Taşköprü hayvancılığın odak noktası. Köylerimizin çoğu hayvan beslemeye müsait ancak artık nüfusun azlığı sebebiyle araziler atıl vaziyette. Büyük ölçekte hayvancılık yapmak isteyen yatırımcılara belediyenin arazisi olmasa bile hazine arazilerindeki prosedürleri hallederek, şahıslarla anlaşma sağlayarak destek sunmaya hazırız.”(İstamonu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER