Darısı başımıza

TOSYA ilçesinde son günlerde vaka artışlarının komşuluk ilişkilerinin etkisinin fazla olduğu tespit edilince Kaymakam Deniz Pişkin, aile, akraba ve komşu ziyaretlerinin yasaklandığını açıkladı

Darısı başımıza

 

VAKA SAYILARI HER GEÇEN GÜN ARTARKEN TOSYA'DA AKRABA ZİYARETLERİ YASAKLANDI

Darısı başımıza

TOSYA ilçesinde son günlerde vaka artışlarının komşuluk ilişkilerinin etkisinin fazla olduğu tespit edilince Kaymakam Deniz Pişkin, aile, akraba ve komşu ziyaretlerinin yasaklandığını açıkladı. İlçede vaka artışlarının sebeplerinin incelenmesinde, özellikle ev ve taziye ziyaretlerinin, kadınlar arasında yapılan altın günleri ile hasta ziyaretlerinin payının büyük olduğu ortaya çıkıca Kaymakamlık da yeni tedbirler almak zorunda kaldı. Kaymakamı Pişkin, her türlü akraba ve komşu ziyaretlerinin yasaklandığını sosyal medya hesabından duyurdu.

“SEYAHAT KISITLAMASI BEKLİYORUZ”

İlçedeki vaka sayısının hızlı bir şekilde artışında, ilçe dışından ve özellikle büyükşehirlerden yapılan geliş-gidişlerin büyük etkisi olduğunu kaydeden Pişkin, yakın zamanda bir seyahat kısıtlaması gelmesini beklediklerini açıkladı. Kaymakam Pişkin sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu artışta yerelde, yani kendimizden kaynaklı nedenler çok daha belirleyici. Maske-mesafe-temizlik temel kuralında maske alışkanlığının artık oturduğunu, vatandaşlarımızın büyük oranda maske kullanımına dikkat ettiğini memnuniyetle gözlemliyoruz. Bununla birlikte mesafe ve temizlik kuralları için aynı şeyi söyleyemiyoruz, henüz arzu edilen farkındalık düzeyine gelebilmiş değiliz.”

YASAĞA UYMAYANLARA 3.150 TL İDARİ PARA CEZASI

İlçede vaka artışıyla ilgili yapılan çalışmalarda ilginç sonuçlara elde ettiklerini dile getiren Kaymakam Deniz Pişkin; “Yaptığımız çalışmalar ve gözlemlerimiz, artışta özellikle ev ziyaretlerinin, taziye ziyaretlerinin ve kadınlar arasında yapılan altın günü, kısır günü, çay günü gibi sosyal amaçlı bir araya gelmelerin payının büyük olduğu anlaşılıyor. Ayrıca komşu, akraba ve hasta ziyaretlerinden de yine kadınlarımızın imtina etmediğini, pozitif ve temaslı olan vatandaşlarımızın öykülerinden anlıyoruz. Buradan hareketle, Tosya Umumi Hıfzısıhha Kurulunca yarın alacağımız karar doğrultusunda, 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren, tüm ilçe genelinde aile, akraba ve hane ziyaretlerini yasaklıyoruz. Muhtarlarımız ve kolluk görevlilerimizin tespiti ile duyarlı vatandaşlarımızın ihbarları sonucu tedbir kararına aykırılık saptandığında hem misafire hem de misafiri kabul eden ev sahibine ayrı ayrı 3.150 TL idari para cezası uygulanacağını şimdiden sizlere duyurmak istiyorum. Lütfen cezadan sakınmak için değil, hasseten kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için kimsenin evine misafir olmayın, evinize misafir kabul etmeyin. Mecbur kalmadıkça dışarıya da çıkmayın” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER