Çiftçi ekiyor, meralar rahatlıyor

Kastamonu'da kullanılmayan tarım alanlarının üretime kazandırılması için başlatılan proje kapsamında çalışmalar sürüyor.

Çiftçi ekiyor, meralar rahatlıyor
banner72

Bozulan mera alanlarına ekim yapılarak, ilimizin üretim kapasitesinin arttırılması planlanıyor.

Taşköprü Yazıhamit Köyünde devam eden Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında bozulmuş mera alanlarını ıslah etmek için çiftçiler ile beraber domuz ayrığı, koyun yumağı, kamışsı yumak, yonca ve korunga tohumlarından oluşan karışım ile bozulmuş mera alanlarına ekim yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İlimizde halen 6 köyde uygulamaya devam edilen bu projeler ile meralar üzerindeki otlatma baskısı azaltılarak, hayvanların kaba yem ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu tür projeler sayesinde çiftçilerimiz, sürdürülebilir tarım ve hayvancılığa yönlendirilerek ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörünün canlı tutulmasını amaçlıyoruz” dedi.

Tanrıkulu, yapılan mera ıslah çalışmalarının hayırlı olmasını dileyerek, üretimin her aşamasında karşılaşılabilecekleri, çiftlerin; sorunların çözümü için Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlükleri ile irtibatlı olmalarını tavsiye etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER