Cide’de Rıfat Ilgaz Resim Çalıştayı Sergisi açıldı

2. Uluslararası Rıfat Ilgaz Resim Çalıştayı Sergisi, Cide Belediyesi Kültür Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Cide’de Rıfat Ilgaz Resim Çalıştayı Sergisi açıldı

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in de katıldığı programda konuşan Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, Cide'nin kültür ve sanat şehri olmasını hayal ettiklerini söyleyerek, Rıfat Ilgaz'ın Cide'ye bıraktığı mirasa sahip çıkmak istediklerini belirtti.

Başkan Mutlu, hayallerinin, Cide'nin kültür ve sanat şehrine dönüşmesi olduğunu kaydederek şu ifadelere yer verdi; “Bugün geldiğimiz noktada gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; kentimiz sanata ev sahipliği yapabilecek durumdadır. Edebiyatımızın koca çınarı hocamız Rıfat Ilgaz'ın bize bıraktığı mirasa sahip çıkmak, onu anlamak, sanata ve ilçemize verdiği değeri yaşatmak, bizim için en mühim hususlardan biridir. Onun tiyatroya verdiği önemi, şiirlerde gösterdiği hayatı, öğrencilerine verdiği eğitimi, Sarı Yazma ile ulaşmak istediği hedefi, insanımıza ve şehrimize verdiği değeri emsal oluyor” dedi.

CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise, yaptığı konuşmada, Rıfat Ilgaz'ın Cide'yi tüm Türkiye ve dünyaya tanıttığını söyleyerek; “Bu çalıştayların da onun adına adanmış olmasından çok mutluyum. Dünya zifiri bir karanlığa gömülse de, toplu iğnenin başı kadar olan bir ışığı bir güneşe çevirebilecek güç, sanatta ve sanatçılardadır. Bu memlekete değer verenlerin gönlümüzdeki yeri bambaşkadır” ifadelerine yer verdi.

KAPLAN: “19 İLÇEDE DE YAPMAYI İSTİYORUZ”

Serginin Kuratörlerinden emekli Kültür ve Turizm İl Müdürü Ziver Kaplan de yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi; “Kastamonu'yu Tanıyalım, Sevelim, Resim Edelim' Projesi kapsamında 15'ncisini şu anda Cide'de yapıyoruz. 19 ilçemizin hemen hemen 11-12 tanesinde bu çalıştayları yaptık. Cide’deki çalıştayın ikincisinin yapılmasında belediye başkanımız çok büyük destek verdi. Bizi yüreklendirdi. Bundan sonra da bu çalıştayların mutlaka devamı olacak. Eğer bize düşen bir şey olursa biz de gereken katkıyı sağlayacağız ama gerçekten güzel bir belediye başkanımız var. Hiçbir şeye hayır demiyor. Her zaman da sanatçının ve Cide'nin yanında olduğunu biliyorum. Kendilerine bundan sonra başarılar diliyorum. Bu proje isterim ki Kastamonu’nun tüm ilçelerine de yayılsın. 19 ilçe ve merkezdede yapılsın ama aşama aşama olacağına inancım sonsuz. Özellikle de sanatçı arkadaşlarım Cide'ye hayran kaldılar ve buraya mutlaka geleceklerini söylediler. Hatta bazı arkadaşlarımız buraya yerleşeceklerini ifade ettiler” dedi.

Serginin küratörleri arasında yer alan Aynur M. Kaplan ise, şöyle konuştu; “Bir hafta boyunca gece-gündüz demeden sanatçılarımız, eserlerini sizlere yetiştirebilmek için bu sergiye çalıştı ve şu anda onları size sunmuş oluyoruz. Biz neden bu çalıştayları yapıyoruz ve bu çalıştaylar nedir? Bir soru ile başlasam desem ki size, ülkemizdeki pop sanatçılarından isim verebilir misiniz? Çok. Edebiyat dünyamızdan isimler verebilir misiniz? Verebilirsiniz, ancak resim sanatımız da bugün dünya ile yarışmaktadır. Resim sanatçılarımızdan isimler verebilir misiniz sorusunun karşısında, nedense biraz sessizlik oluyor ve bizler sizleri büyük sanat galerilerine götürmektense, sanatı halkın ayağına getirebilmek amacıyla, aynen sanatçıların sizlere konser verdikleri gibi bizde resim sanatçıları ile bir hafta sizlerle olduk. Sizlere onlarla tanışma ve boş tuvalin karşısına geçip onu sanat eserine dönüştürme aşamasını sizlere sunmuş olduk. Kültür ve sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir diyen Ulu Önder Atatürk'ümüzün sözlerini hepimiz biliyoruz.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER