Cide Belediyesi’nden ‘Rıfat Ilgaz Roman Ödülü’

CİDE Belediyesi tarafından ilçenin yetiştirdiği büyük şair ve yazar Rıfat Ilgaz adına “Cide Belediyesi Rıfat Ilgaz Roman Ödülü” başlatıldı

Cide Belediyesi’nden ‘Rıfat Ilgaz Roman Ödülü’

 

CİDE Belediyesi tarafından ilçenin yetiştirdiği büyük şair ve yazar Rıfat Ilgaz adına “Cide Belediyesi Rıfat Ilgaz Roman Ödülü” başlatıldı. Cide Belediyesi tarafından yapılan açıklamalarda toplumcu gerçekçiliğin, Türk edebiyatında uzun süre ayrı türlerde ürün veren sanatçılarla temsil edildiği belirtilerek; “Günümüzde toplumcu gerçekçi edebiyatı yaşatmak, bu bağlamda yazınımıza yeni yazar ve yapıtlar kazandırmak, Türkçenin olanaklarını kullanarak estetik hazzı duyumsatmak ereğiyle Cide’mizin büyük şair ve yazarı Rıfat Ilgaz adına ‘Cide Belediyesi Rıfat Ilgaz Roman Ödülü’ başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

ÖDÜLE KATILIM ŞARTLARI

Cide Belediyesi Rıfat Ilgaz Roman Ödülü’nebaşvuru şartları ise şöyle; Yazarlar, kitap oylumundaki (A4 kâğıdına 12 punto ve Times New Roman fontuyla yazılmış ve spirallenmiş)  yayımlanmamış bir roman dosyası ile yarışmaya katılabilecek. Ödüle katılanlar, başvuru ekinde yaşam öykülerini, açık adreslerini, iletişim bilgilerini bir zarf içinde gönderecek. Birincilik ödülü beş bin TL. Ödül alan dosyanın ilk yayım hakkı Cide Belediyesi’ne ait ve bin adet bastırılacak. Basım için ödül alana telif hakkı olarak beş yüz kitap verilecek. Ödül seçici kurulu; Feyza Hepçilingirler, Hidayet Karakuş, Öner Yağcı, Mehmet Saydur ve Eren Aysan’dan oluşuyor. Dosyalar elden verilebileceği gibi kargo ya da postayla en az 6 örnek gönderilecek. (Düzenleme kurulu postadaki gecikmelerden sorumlu değil.)

SON BAŞVURU TARİHİ 20 NİSAN 2021

Başvurular, Cide Belediyesi Basın Yayın Servisi Rıfat Ilgaz Ödülü, Kasaba Mahallesi Cumhuriyet Meydanı No:18 Cide/Kastamonu adresine yapılacak. Son başvuru tarihi 20 Nisan 2021 Cuma günü saat 17.00 olduğu belirtilerek, gerekirse Ön Seçici Kurul üyeleri değerlendirmelerini yapıp sonuçlarını, 30 Nisan 2021 günü Seçici Kurula teslim edecek. Seçici kurul, 25 Haziran 2021 Cuma günü küresel salgın sürecine göre online ya da yüz yüze toplanıp seçimini yaparak, kazanan yapıt ile yazarı aynı gün basın ve iletişim kurumları yoluyla kamuoyuna duyurulacak. 2021 Rıfat Ilgaz Roman Ödülü 07 Temmuz 2021’de Cide Belediyesi Konferans Salonu'nda kazanan yazara verilecek.

“BELEDİYE ÇALIŞANLARI VE BELEDİYE İLE İLİŞKİSİ OLANLAR ÖDÜLE KATILAMAZ”

Belediye tarafından yapılan açıklamada ödüle, Cide Belediyesi çalışanları, belediye ile iş ilişkisi bulunanlar, düzenleme kurulu üyeleri ve seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamayacağı belirtildi. Ödüle katılan yapıtlar ile bilgi ve belgeler geri verileceği, ödüle yapılan itirazların yanıtlanmayacağı bilgisi eklendi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER