Çakma sarımsağa geçit yok

Taşköprü Kaymakam Çağlar Partal ve Jandarma Ekipleri ile birlikte, tohumu Antep ve Maraş’a ait olan sarımsakların karayolu kenarında satıcılarını denetledi

Çakma sarımsağa geçit yok

SARIMSAĞIN NAMINDAN NEMALANANLARA CİDDİ CEZALAR KESİLECEK;

Çakma sarımsağa geçit yok

Taşköprü Kaymakam Çağlar Partal ve Jandarma Ekipleri ile birlikte, tohumu Antep ve Maraş’a ait olan sarımsakların karayolu kenarında satıcılarını denetledi.Taşköprü sarımsağı adı altında  Antep ve Maraş sarımsağı satışı yapanlara gerekli cezai işlem uygulanacak. 

Taşköprü Sarımsağı Komisyonu toplantısı Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunan Kaymakam Partal, Sinop-Kastamonu Karayolu üzerinde Taşköprü Sarımsağı adıyla yeşil sarımsak satışının yapıldığını söyleyerek, bu illegal satışlar ile Taşköprülü üreticilerin emeklerinin zayi edildiği, tüketicinin ise kandırıldığını belirtti. Partal, yol kenarında sarımsak satışına müsaade edilmeyeceğini de vurguladı. Bu yıl geliştirilen Taşköprü Sarımsağı Takip Sistemi (TSTS) projesi ile Taşköprü Sarımsağı’nın korunması ve rekabet gücünün arttırılması çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini aktaran Çağlar Partal, TSTS’ye kayıtlı üretici sayısının 2 bin 438 olduğunu ve 21 bin dönüm arazi sistem içerisine alındığını kaydetti.

“ÜRETİCİLERİN EMEKLERİ ZAYİ EDİLMEKTE”

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Kaymakam Partal; “Taşköprü Sarımsağı hasadı başlamadan Sinop-Kastamonu Karayolu kenarlarında yeşil sarımsak satışlarının yapıldığı tespit edilmiştir. Satışı yapılan sarımsaklar Taşköprü sarımsağı olmayıp, Taşköprü sarımsağının haklı ününden, marka değerinden faydalanarak oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Hasat edildikleri bölgelerde 5-7 lira arasında alıcı bulan ürünler, ilçemiz yol kenarlarında Taşköprü sarımsağı algısı yaratılarak 20-25 liradan satılabilmektedir. Bu yolla Taşköprülü üreticilerin emekleri zayi edilmekte, nihai tüketici de kandırılarak Sarımsağımızın marka değeri düşürülmektedir. Bu satışlar anlık olarak satan kişilere yarar sağlıyor olsa da uzun vadede bu şekilde satış yapanlar da dahil olmak üzere tüm üreticilere ciddi zararlar verecektir” dedi.

“YOL KENARLARINDA SATIŞA MÜSAADE EDİLMEYECEKTİR”

TSTS projesi ile Taşköprü Sarımsağı’nın korunması ve rekabet gücünün arttırılması çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini aktaran Partal, “TSTS’ye kayıtlı üretici sayısı 2 bin 438 olup 21 bin dönüm arazi sistem içerisine alınmıştır. Taşköprü Sarımsağının marka değerine zarar verecek, nihai tüketicinin aldatılmasına neden olacak hiçbir faaliyete izin verilmeyecek olup, yol kenarlarında bahsedilen şekilde satış yapılmasına müsaade edilmeyecektir. Tüm Taşköprü sarımsağı üreticilerinin Kamu Görevlilerine yardımcı olması, gerekli işbirliğini yapmaları hayati önemde olup, sarımsağımızın korunup değerinin yükseltilmesi ancak kamunun yanında üreticinin kendi emeklerine sahip çıkması ile mümkün olabilecektir” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER