'Bu treni kaçırmamalıyız'

Yıllardır beklenen hayal sonunda gerçek oluyor. Taşköprü'de yıllar sonra tekrar; kendir üretimi için ilk somut adım atıldı

'Bu treni kaçırmamalıyız'

Yıllardır beklenen hayal sonunda gerçek oluyor. Taşköprü'de yıllar sonra tekrar; kendir üretimi için ilk somut adım atıldı. Kastamonu Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) öncülüğünde Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’ın girişimleri netice verdi. KASİAD Şube Başkanı Ahmet Katar ve Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal da konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kastamonu Valilik binasında Vali Avni Çakır başkanlığında gerçekleşen imza törenine Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal, Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve Anadolu Kenevir Endüstri A.Ş. yetkilisi Ahmet Çetinsay’ın yanı sıra Kasiad Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar, Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik ve Taşköprü Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Betül Cebeci katıldı.

30 BİN M2 ARAZİ TAHSİS EDİLDİ

İlk etapta 10 bin dönüm arazide ekilmesi planlanan 10 bin ton kenevirden elyaf üretimi sağlanacak. 20 bin m2 kapalı, 10 bin m2 açık olmak üzere toplam 30 bin m2 alanda faaliyet yürütecek tesis, elyaf üretiminin yanı sıra ikinci aşama olarak iplik üretimi de gerçekleştirecek.

KATAR: BU TRENİ KAÇIRMAMALIYIZ.  KENEVİR’İN BAŞKENTİ KASTAMONU OLMALI

KASİAD Kastamonu Şubesi olarak Kendir’i 2019 yılından bu tarafa Kastamonu gündeminde tuttuklarını ve mutlu sona ulaşılmasından dolayı da mutlu olduklarını kaydeden KASİAD Kastamonu Şubesi Başkanı Ahmet Katar: “Türkiye’de kenevir üretim izni verilen 19 ilden biri de Kastamonu’dur. Taşköprü Jüt İpliği Fabrikası ve Taşköprü Seka Kağıt Fabrikası’nın faaliyette olduğu yıllarda Kastamonu’da ciddi bir kenevir üretimi söz konusuydu. Özellikle Taşköprü havzasındaki çiftçiler kenevir üretiminde önemli bir tecrübeye sahiptir. Bu bakımdan KASİAD öncülüğünde bu tecrübenin harekete geçirilmesi için Kendir Zirvesi düzenlenmiş, yatırımcılar Kastamonu’ya davet edilmişti. Bu çalışmalar sonuç verdi ve Taşköprü Organize Sanayi Bölgesi’nde elyaf üretim tesisi kurulması için ilk somut adımlar atıldı. Kastamonu Valisi Sn. Avni Çakır öncülüğünde Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal ve yatırımcı firma Anadolu Kenevir Endüstri A.Ş yetkilisi Dr. Ahmet Çetinsaya arasında işbirliği ve Taşköprü OSB’de yer tahsisi protokolü imzalandı” dedi.

TARIM SANAYİSİNİN GELİŞMESİ İÇİN ADIM ATILMIŞ OLDU

KASİAD tarafından iki yıldır gündemde tutulan Kenevir’in Kastamonu’da tekrar ön plana çıkarılması çalışmalarının meyvelerini almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar, yatırımcı firma yetkilileri Ahmet Çetinsaya ve Uğur Gazanker’e teşekkür etti. Kastamonu’nun mevcut arazi potansiyeli ve iklim koşulları itibariyle önemli bir tarım şehri olduğuna değinen Katar, bu yatırımlarla beraber yıllar önce olduğu gibi ilimizde tarım sanayisinin de gelişmesi adına bir adım atılmış oldu dedi. Kenevirin üretimi itibariyle kolay üretilebilen bir tarımsal ürün olduğuna, çiftçinin sadece ekim alanı oluşturarak iki defa sulama yapacağına değinen Katar, yatırımcı firmanın çiftçinin tohumunu karşılayacağını, çiftçiye avans desteği sunacağını, hasadın da yine yatırımcı firma tarafından yapılacağını belirtti.

KATAR: BU TRENİ KAÇIRMAMALIYIZ. KENEVİR’İN BAŞKENTİ KASTAMONU OLMALI

Katar: “Kenevir’den elde edilecek tarımsal gelir buğday ve pancarın iki katıdır. 1 dönüm kendirden 4 dönüm ormana eş kâğıt üretilmekte, 25 dönüm orman kadar ise oksijen üretilmektedir. Bir orman 30-40 yılda yetişirken, kenevir 4 ayda yetişmektedir. Ekolojik dengeyi ayakta tutan, binlerce yan sanayi ürünü elde edilebilen çevre dostu mucizevi bitkiye Kastamonu olarak sahip çıkmalıyız. Tarım hammaddesinin olmadığı yerde tarımsal sanayi gelişmez. Bu bakımdan ilk önce üretmeye başlayarak, tarım sanayisinin önünü açmalıyız. Cumhurbaşkanımızın 2018 yılındaki açıklamalarından sonra Kendir ile alakalı birçok il harekete geçti. Bu iller içinde Kastamonu’yu ön plana çıkarmamız lazım, bu treni kaçırmamalıyız. Kenevir’in başkenti Kastamonu olmalı” dedi.

BAŞKAN ÇATAL: “İLÇEMİZE CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK”

Konuyla ilgili konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, “Taşköprü OSB'de 30 dönüme yapılacak olan elyaf üretim tesisi ile ilk etapta yıllık 10.000 ton kendirden elyaf üretilecek, 10.000 dönüm kendir ekimi yaptırılacak. Kastamonu Valimiz Avni Çakır'ın himayelerinde, Taşköprü Kaymakamımız Çağlar Partal ve Kastamonu Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu, yatırımcı Dr. Ahmet Çetinsaya ve Uğur Gazanker’in katılımlarıyla Taşköprü OSB’de yer tahsisi protokolünü imzalamanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Taşköprü ilçemiz için büyük önem arz eden kendir bitkisinin yeniden ilçemizde ekilecek olması çiftçimize ve ilçemize ekonomik anlamda da ciddi katkı sağlayacak. Bu vesile ile bugün imzaları atılan projenin ilçemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Umuyorum Taşköprü ilçemiz geçmişte olduğu gibi bu proje ile yeniden kendirin başkenti olacaktır” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER