Boş tarlalara 'çeltik' formülü

Geçtiğimiz günlerde Tosya'da dağıtılan 50 ton çeltiğin ardından Hanönü'nde de 15 ton çeltik tohumu dağıtıldı

Boş tarlalara 'çeltik' formülü

TOSYA'NIN ARDINDAN HANÖNÜ'NDE DE ÇELTİK DOĞUMU DAĞITILDI

Boş tarlalara 'çeltik' formülü

Geçtiğimiz günlerde Tosya'da dağıtılan 50 ton çeltiğin ardından Hanönü'nde de 15 ton çeltik tohumu dağıtıldı.

60 MİLYON TL BİTKİSEL ÜRETİM DESTEĞİ

Törende konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Murat Türkmen, " Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak 2021 yılında üreticilerimize toplam 60.887.707,22 TL bitkisel üretim destekleme ödemesi yapılmıştır. Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü 2021 yılı için kurumumuzdan projeler istemiş ve kurumumuzca hazırlanan pek çok projeye onay vermiştir. Bu projelerden biri ve içeriği açısından son derece değerli olan Tarıma Elverişli Olduğu Halde Kullanılmayan Alanlarda Çeltik Tarımı Yapılması ve Sertifikalı Çeşit Kullanılarak Verimin Artırılması Projesi; İlimiz Tosya ve Hanönü ilçesinde uygulanacak olup Bakanlığımızın desteklediği projenin maliyeti 340.000 TL Bakanlık, 113.000 TL çiftçi katkısı olarak toplam 453.000 TL' dir'' dedi.

Çeltik bitkisinin tarıma uygun olduğu halde boş kalan arazilerde ekilmesinin arttırılmasını hedeflediklerini kaydeden Türkmen, ''Proje kapsamında Kastamonu İli Hanönü ve Tosya İlçesinde çeltik tarımına uygun olan ancak kullanılamayan arazilerin kullanımı sağlanacak ve verim arttırılacaktır. Bu amaçla Hanönü ve Tosya ilçesi çiftçileri hedef kitle olarak belirlenmişlerdir. Hanönü ve Tosya ilçesinde mevcut durumda çeltik üretimi yapılmakta olup ilçe potansiyeline bakıldığında yeterli olmadığı, anlaşılmaktadır. Uygulanacak proje yörede görülen eksikliği giderecek, çarpan etkisi yaratarak ilerleyen yıllarda çeltik ekim alanlarında genişlemeye neden olacaktır'' ifadelerine yer verdi.

Hanönü Kaymakamı Çağlar Partal da, "Çeltik üretiminde önemli girdilerden olan Çeltik tohumluğunun %25 bedelle verilmesinin çiftçilerin üretimine katkı sağlayacağını Projenin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür eder üreticilerimize hayırlı bereketli olmasını dilerim" diye kaydetti.  (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER