Bayramın gözdesi Pınarbaşı

Kanyonları, şelaleri ve mağaraları ile ünlü 2 bin 500 nüfuslu Pınarbaşı ilçemiz Kurban Bayramı tatilinde nüfusunun 20 katı turist ağırladı

banner72

Kanyonları, şelaleri ve mağaraları ile ünlü 2 bin 500 nüfuslu Pınarbaşı ilçemiz Kurban Bayramı tatilinde nüfusunun 20 katı turist ağırladı.

"Dünyanın en derin ikinci kanyonu" olarak gösterilen Valla Kanyonu, bir ucundan diğer ucuna 3 kilometre uzunluğundaki ahşap platformla geçilen ve adeta doğal akvaryumu anımsatan Horma Kanyonu, bölgede doğa harikası olarak tanınan Ilıca Şelalesi ve dünyanın en büyük dördüncü mağarası olarak gösterilen Ilgarini Mağarası'nın bulunduğu Pınarbaşı, 9 günlük bayram tatilindeyaklaşık 50 bin yerli ve yabancı turistin uğrak noktası oldu.

Pınarbaşı’nın, yaklaşık 12 kilometre uzunluğunun yanı sıra derinliği yer yer bin 200 metreyi bulan ve pek çok risk barındırması nedeniyle geçişi en zor kanyonlar arasında gösterilen Valla Kanyonu ve seyir terasları ile ziyaretçilerini her mevsim cezbettiğini ifade eden Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, “Zarı Çayı'nın yüzyıllara uzanan yolculuğu sırasında oluşan Horma Kanyonu ise son olarak kayalara çivilerle monte edilen 3 kilometrelik ahşap platformla bir ucundan diğer ucuna kadar yürüyerek tüm güzelliklerini görmek mümkün. Yaklaşık 3,5 kilometrelik Horma Kanyonu'nu geçtikten sonra Ilıca Şelalesi'ne ulaşan suyun, 10 metre yükseklikten dökülmesiyle oluşan doğal havuz, özellikle yaz günlerinde serinlemek isteyen misafirlerimiz yoğun ilgi gösteriyor” dedi

“BAYRAMDA 50 BİN TURİST AĞIRLADIK”

İlçenin doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak amacıyla son dönemde yapılan yatırımlarla kanyona gelen ziyaretçi sayısı artmaya devam ettiğini söyleyen Şenol Yaşar, “Merkez nüfusu 2 bin 500, genel nüfusu da 6 bin olan bir ilçeyiz. 9 günlük Kurban Bayramı tatilindeHorma Kanyonu’na yaklaşık 50 bin ziyaretçi geldi. Bunun yegane sebebi ilçenin Türkiye genelinde olmayan güzelliklere sahip olmasıdır” diye konuştu.

“SÖZDE DEĞİL ÖZDE MARKA ŞEHİR OLDUĞUMUZU ARTIK KANITLADIK”

‘Biz Pınarbaşı için Türkiye’nin dünyaya armağanı sözünü boşuna etmedik’ diyen Belediye Başkanı Şenol Yaşar; “İlçemiz, doğa turizminde de sözde değil özde marka şehir olduğunu artık kanıtladı. Valla Kanyonu vahşi cennet dediğimiz yüksekliği bin 200 metre, uzunluğu 12 kilometreyi bulan bir kanyon. Bunu artık herkes bilir hale geldi. Bu merakı gidermek için insanlar ilçemize akın ediyor. Türkiye’de başka örneği bulunmayan 3 kilometrelik yürüyüş parkuru bulunan Horma Kanyonu yine bizim ilçemizde ve yoğun ilgi görüyor. Aynı zamanda Horma Kanyonu’nun içerisinde endemik bir bitki türü de mevcut. Küçük Asyalı Kanyon Eğreltisi dediğimiz bitki dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu sadece ve sadece Horma Kanyonu’na has” ifadelerini kullandı. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2021, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER