‘Abana ve Bozkurt, 6. teşvik bölgesine alınmalı’

MİLLETVEKİLİ BALTACI, SEL BÖLGESİNDEKİ ESNAFIN SIKINTILARINI BAKAN VARANK’A ANLATTI

‘Abana ve Bozkurt, 6. teşvik bölgesine alınmalı’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Bakan Mustafa Varank ve bakan yardımcılarının da gün boyu katılım gösterdiği komisyon toplantısında Kastamonu’nun 5. teşvik bölgesine alınması, sel felaketinde büyük yıkım yaşayan Bozkurt ve Abana’nın ise 6. Teşvik Bölgesi ilan edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Milletvekili Baltacı ayrıca, yapımı başlayan Bozkurt ve Abana küçük sanayi sitelerinde esnafların dükkân metrekarelerinin düşürülmesi nedeniyle yaşadıkları mağduriyete dikkat çekerken, esnafların cebinden para çıkmadan yeni dükkânlarına kavuşturulmasının önemi de vurgu yaptı.
KASTAMONU 5. TEŞVİK BÖLGESİNE ALINMALIDIR”
Milletvekili Hasan Baltacı komisyon görüşmelerinde şunları söyledi; “Kastamonu, Türkiye'nin en yaşlı nüfusuna sahip üç ilinden bir tanesi ilinden bir tanesi. Çünkü gençlerin Kastamonu'da çalışma ve istihdam edilme olanakları çok sınırlı. Kastamonu, Sinop ve Çankırı'yla birlikte TR82 bölgesinde olmasına, bu komşu illeri 5. teşvik bölgesinde yer almasına rağmen hâlâ ısrarla 4'üncü teşvik bölgesinde tutuluyor. Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçlarına göre, Türkiye'nin en yoksul illerinden biri olan Kastamonu 5'inci teşvik bölgesine alınmalıdır. Bugüne kadar bu yönde birçok kez çağrıda bulunduk. Bakanlığınız bununla ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyor mu?”
“ABANA VE BOZKURT’A POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLANMALI”
“Bir de, biliyorsunuz, 11 Ağustos’ta büyük bir sel felaketi yaşadık, bu sel felaketinden en fazla etkilenen bölgelerin içerisinde de Kastamonu var. Kastamonu'da da en fazla etkilenen ilçelerimiz Abana ve Bozkurt ilçeleri oldu. Bu ilçelerde, sanayi siteleri tamamıyla yıkılmış durumda. Sanayi esnafının bir an önce sanayi sitelerine kavuşması gerekiyor ve ayrıca cebinden hiçbir masraf çıkmadan bunun yapılması gerekiyor. Projede bazı tutarsızlıklar var bunlardan bir tanesi; 120 metrekare olması gereken dükkânlara 113 metrekare, 60 metrekare olması gereken dükkânlara sanırım 55 metrekare verilecek. Bununla ilgili bir açıklama yapmanızı bekliyoruz ve ayrıca sel felaketinin vurmuş olduğu bölgelerde sanayi esnafımıza pozitif bir ayrımcılık sağlanması adına o bölgenin 6'ncı teşvik bölgesi kapsamına alınması gerektiği talebini buradan, bir kez daha sayın Bakana iletmek istiyorum.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER