551 belediye arasında ilk 9'a girdi

Hareketlilik haftası'nda dikkat çeken Azdavay Belediyesi

551 belediye arasında  ilk 9'a girdi

 

AVRUPA Birliği Komisyonunun girişimi olarak her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kentlerde hareketliliği artırmak, güvenli yürüyüş ve bisiklet yolları oluşturarak erişilebilir şehirler oluşturmak ve belediyelerin kalıcı tedbirler almasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftasına bu yıl dünyada en yüksek katılımı gösteren ülke 551 belediye ile Türkiye oldu. Türkiye Belediyeler Birliği, belediyelerin bu özverili çalışmalarını desteklemek ve diğer belediyeleri de teşvik etmek amacıyla 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da en hareketli belediyeleri ödüllendirdi. Kastamonu'dan da Azdavay Belediyesi, bu ödüle layık olanlar arasında yer aldı.

 

Yapılan değerlendirmeler sonucunda “Avrupa Hareketlilik Haftası Faaliyetleri”, “Kalıcı Önlemler” ve “22 Eylül Arabasız Gün” kıstaslarını yerine getiren ve hareketlilik.tbb.gov.tr adresi üzerinden başvuru yapan 51 belediye arasından 3 büyükşehir, nüfusu 100 bin üstü olan 3 belediye ve nüfusu 100 bin altı olan 3 belediye olmak üzere toplam 9 belediye ödüle layık görüldü.

 

“Hafta Faaliyetleri” kategorisinde afişler, sosyal medya paylaşımları, bilgilendirmeler, müzik dinletileri, film gösterimleri, trafik eğitimleri, geniş katılımlı yürüyüşler vb. etkinlikler değerlendirmeye alındı. “Kalıcı Önlemler” kategorisinde bisiklet yollarının geliştirilmesi, bisiklet park alanları yapımı, yeşil alanların geliştirilmesi, engelli rampaları, toplu ulaşım ağlarının genişletilmesi gibi çalışmalar göz önünde bulunduruldu.

“22 Eylül Arabasız Gün” etkinliğinde ise toplu ulaşım araçlarının ve bisiklet paylaşım sisteminin tüm gün ücretsiz hale getirilmesi, cadde ve bulvarların kısmi zamanlı olarak sadece yaya kullanımına açılması gibi faaliyetler değerlendirildi.

Avrupa Hareketlilik Haftası 2020 Yılı Ulusal Ödüllerine layık görülen belediyeler şu şekilde açıklandı: Büyükşehir Belediyeleri: Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi.

Nüfusu 100.000 Üzeri Belediyeler: Uşak Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi (Ankara), Yenişehir Belediyesi (Diyarbakır).

Nüfusu 100.000 Altı Belediyeler: Azdavay Belediyesi (Kastamonu), İspir Belediyesi (Erzurum),

Safranbolu Belediyesi (Karabük) (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER