08 Ağustos 2020 Cumartesi

Hasan Basri Şenel’in Romanı KUT’UN DÖRT DELİSİ

09 Temmuz 2020, 10:57
Hasan Basri Şenel’in Romanı  KUT’UN DÖRT DELİSİ
Mehmet SAYAN
Daha önce “Beşinci Mezar”, “Kayık ve Kağnı” eserlerini sizlere tanıttığım Taşköprülü hemşehrimiz Hasan Basri Şenel, 1950’de Ankara’da doğdu. Öğrenim hayatı Ankara’da geçen Şenel, askerlik sonrasında Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde idare amiri olarak çalıştı. 1993’de emekli oldu. Daha sonra da matbaacılık ve yayıncılık sektöründe idarecilik yaptı.

Evli ve iki çocuk babası olan Hasan Basri Şenel’in: “A.S.İ.T, Savcı, Fıkroman, Beşinci Mezar, Yaşatmaya Ölmek, Kayık ve Kağnı” yayınlanmış eserleridir.

“Kut’un Dört Delisi” Hasan Basri Şenel’in son romanının adı. Kût’ül Amâre,  1. Dünya Savaşı’nda Irak Cephesi’nde İtilâf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında 1915-1916 yıllarında gerçekleşen bir kuşatma muharebesidir. Türklerin zaferi, İngilizlerin yenilgisi ile sonuçlanan bu zafer sırasında geçen olayları ele alıp işleyen Hasan Basri Şenel, böylece tarihimizin bilinmeyen bir yönüne de ışık tutmuş oluyor.

Miralay Halil Bey, Erzurum Cephesi’nde Ruslara karşı savaşmış, aldığı emirle yeni görev yeri olan 2000 kilometre uzaktaki Irak Cephesi’ne hareket etmiştir. Halil Bey, uzun ve zorlu yolculuk sırasında mola verdikleri Siirt Çayı kenarında sancılanır. Atla veya yürüyerek yolculuğa devamı imkânsız hale gelir. Kumandanlarını görev yerlerine ulaştırmak için cesaretlerinden dolayı Halil Bey’in “delilerim” diye adlandırdığı ve yanından hiç ayırmadığı Mehmet, Murat, Yunus, Ahmet adlarındaki dört yiğit asker bir sal yaparak nehir yoluyla Halil Bey’i Musul’a ulaştırırlar. Görevi Bağdat’ı korumak için Irak’a gitmek olan Halil Bey’in tedavisi için Musul’da da gerekli ortam yoktur. Dört yiğit, Halil Bey ve kolordusunu bu sefer de Dicle üzerinden daha büyük sallarla menzile ulaştıracaklardır. Atlı birlikler de karadan onları takip edecektir.

İngilizler, Çanakkale’de kaybettikleri itibarlarını Bağdat’ı alarak telâfi etmek isterler. İşbirliği yaptıkları Arap aşiretlerinin yardımıyla Basra ve Kurna’yı daha sonra da Kût’ül Amâre’yi ele geçirirler. Artık hedef Bağdat’tır.

Irak Cephesi Komutanı Nurettin Bey, birliklerini Dicle boyunca kuzeye doğru geri çeker ve yardım gelene kadar direnme kararı alır. Halil Bey ve birliği nihayet Bağdat’a ulaşır ve Nurettin Bey’in birliğiyle buluşur. Geri çekilme kararı Nurettin Bey’in görevden alınmasına sebep olur ve yerine Halil Bey getirilir. Dört deli, Halil Bey’in bundan sonraki yolculuğu için motorlu bir araç bulurlar. Araç’ın şoförü Gülnihal adında bir Türk kızıdır.

Selmanıpak’ta yapılan muharebede İngilizler yenilir ve tahkim ettikleri Kut’ül Amâre’de sıkışıp kalırlar. Kut’ül Amâre, Basra’nın 350 kilometre kuzeyinde, Bağdat’ın 170 kilometre güneydoğusunda Dicle Nehri’nin solunda, Dicle ile Fırat nehirlerini birleştiren Şattülhay Kanalı’nın Dicle tarafında ve Bağdat ile Amâre arasında bulunan, engebesi olmayan bir yarımadanın güney tarafında yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda ve 1,5 kilometre genişliğinde, üç tarafı Dicle ile çevrili, halkın çoğunluğu Arap olan 6000 nüfuslu bir yerdir.

Arapça bilen 4 deli ve Gülnihal kılık değiştirerek Kut’a gidip buradaki bazı Müslüman Hintlilerle temas kurarlar ve İngilizlerin bir kısım toplarını tahrip ederek çalışamaz hale getirirler. Yine bu dört deli İngilizlere gelecek yardım gemisini engellemek için nehre zincir çekerler. Gelen gemi top atışları ve çekilen zincirle karşılaşır. Gemideki İngiliz askerler teslim alınır ve gemideki malzemelere el konulur.

Zaten zor durumda olan İngilizler yardım malzemelerinin de Türkler tarafından ele geçirilmesi üzerine teslim olurlar. Halil Bey, 6. Ordu Kumandanlığı’na atanır ve mirliva olur. Halil Bey’in Kut’ül Amâre zaferinden sonra bürokratik işlerin tamamlanması sonrası yapacağı iki iş kalmıştır. Birincisi dört deliden birisi olan Murat’a bu mücadele sırasında âşık olduğu Gülnihal’i istemek, ikincisi ise bu çetin mücadele sırasında kendisini çaresiz bırakan, at üstünde değil de sallarla yolculuk yapmasına sebep olan ağrılarına İstanbul’a giderek bir çare bulmaktır…

Özellikle tarihi roman seven okuyucularıma zevkle okuyacakları “Kut’un Dört Delisi”ini (1)  tavsiye ediyor ve Hasan Basri Şenel’i bu güzel eser için kutluyorum.

(1)   Kut’un Dört Delisi/Hasan Basri ŞENEL / Eşik Yayınları

POZİTİF DAĞITIM/ 0216 564 26 26 / www.semerkandpazarlama.com

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV