Müzik indir

01 Mart 2021 Pazartesi

'Milletin cebinde para yok'

Zorunlu Göç

Şehirdeki köpeklerin çoğu köylerden getiriliyor

25 Ocak 2021 Pazartesi 10:20
Zorunlu Göç
 

KASTAMONU BELEDİYESİ HAYVAN BAKIMEVİ’NDE ÇOK SAYIDA HAYVAN SAHİPLENİLMEYİ BEKLİYOR

ZORUNLU GÖÇ
Şehirdeki köpeklerin çoğu köylerden getiriliyor

KASTAMONU Belediyesi Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi’nde sahiplendirilmeyi bekleyen çok sayıda sokak hayvanı var. 2020’de bakımevinde bulunan 277 hayvan sahiplendirilirken, 2021 yılı Ocak ayı itibariyle 4’ü köpek, 2’si kedi olmak üzere, sadece 6 hayvanın yuva bulması ise dikkat çekiyor.

Hayvan Bakımeviyle ilgili konuşan Kastamonu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Kenan Gücükbergen, ilimizde hayvan sahiplendirme sayılarının düşük olduğunu ve hayvanlara yuva bulma konusunda sıkıntı çektiklerini ifade etti. Farklı ırkta ve cinste olan sokak köpeklerinin kolayca sahiplendirildiğini vurgulayan Gücükbergen, ‘sokak köpeği’ olarak tabir edilen melez ırkların ise sahiplendirme oranının çok düşük olduğunu söyledi. Güncel olarak 80-90 civarında hayvanın sahiplendirmeyi beklediğini kaydeden Kenan Gücükbergen, bakımevinin çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

2020’DE 3 BİN 11 HAYVAN TEDAVİ EDİLDİ

Belediye Geçici Hayvan Bakımevi hakkında bilgi veren Veteriner İşleri Müdürü Kenan Gücükbergen, kompleksin barınak olarak değil, bakımevi şeklinde hizmet verdiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı; “Doğalgaz ısıtmalı kafeslerimiz, kedi ve köpek müşahede alanlarımız bulunuyor. Kış şartlarından dolayı günde iki öğün yemek veriyoruz. Temizlikleri günde iki defa yapılıyor. Kafeslerimiz iki bölümlü, önde bahçesi ve arkasında odası bulunuyor. Bakımevinde bulunan hayvanlar, gündüzleri ön tarafta bahçeli bölümde kalıyor, geceleri ise ısıtmalı bölümde kalıyorlar. Güncel olarak 189 hayvanımız var; 21 tedavi altında kedimiz, 70 tane de tedavi altında köpeğimiz bulunuyor. 13 tane yasaklı ırkımız var, bunlar yasa gereği el konulan hayvanlar. 9 tane de uyuz hastası hayvanımız bulunuyor. 39 tane de ampute dediğimiz kalıcı hasarı olan hayvanlara bakıyoruz.  46 tane de rehabilite altında bulunan köpeğimiz var. Rehabilitasyondaki hayvanlar, kısırlaştırma işlemi uyguladıktan sonra sokağa geri bırakılacak. 2020 yılında hayvan bakımevimizde 3 bin 11 tane hayvan tedavi edildi.”

HAYVANLAR HAKKINDA HER ŞEY KAYIT ALTINDA

Bakımevinin çalışmalarını anlatan Kenan Gücükbergen, sokaktan alınan hayvanlara, 5199 sayılı kanun gereği hayvanları koruma uygulama yönetmeliğine göre işlem yapıldığını aktardı. Sokak hayvanları için belediyenin alacağı tedbirlerin aşılama, tıbbi bakımların uygulanması ve işaretleme olduğunu kaydeden Gücükbergen; “Bize gelen her hayvan kayıt altına alınır. Geçici bir tasma takılıyor, künyeler ile numaralandırıyoruz. Bunların protokol defterine girişi yapılıyor. Eğer gelen hayvan hasta ise, bir hasta protokolü açılıyor ve tedavilerine başlanıyor. Tedavisi bitip, iyileşenler, kısırlaştırmaya gider. İlgili bakanlığın sitesine, kısırlaştırılan hayvanın küpesindeki bilgiler işleniyor. Alındığı yer, bırakıldığı yer, kısırlaştıran kişi, barındığı yer gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Bir de küpenin kayıtlarını içeren bir deri altı çip takılıyor. Kuduz hastalığına karşı da aşılamaları yapılıyor. Tedavisi olamayan hastalıklar, vakalar oluyor, tabi ölümler de oluyor. Ölümlerde de kayıt altına alınıyor. Bakımevimizin arkasında bir hayvan mezarlığımız var, oraya gömülüyor. Tedavisi bitenler ise alındığı ortam nereyse, aynı mahalle içerisine, alındığı ortama bırakılır. Tabi bu hayvan saldırgan olamayacak. Saldırgan ve tehlikeli hayvanlar ise bizde kalıyor. Kısırlaştırmaları yapılıp, bakımevinde kalıyorlar. Bizde uyutma yok. Yasada aslında öyle bir madde var ama biz bu maddeyi uygulamıyoruz. Bu biraz vicdani bir konu. Bizde 3 bacaklı, sakat hayvanlarımız var, felçli hayvanlarımız da var. Yönetmeliğe göre bunların uyutulması mümkün, ancak biz bu hayvanları uyutmuyoruz. Elimizden geldiği kadar ömürlerini doldurmalarını sağlıyoruz” dedi.

GEÇEN YIL SOKAK HAYVANLARINA 13 TON MAMA VERİLDİ

Belediyenin, sokak hayvanlarını besleme faaliyetlerinin kış mevsiminde arttığına dikkat çeken Veteriner İşleri Müdürü Gücükbergen; “Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri sokaklarda, 123 noktaya, kedi ve köpek yemi koyarak, besleme yapıyoruz. Besleme yaptığımız noktalardan 17 tanesi, bizim sabit besleme noktalarımız. Bu 17 noktada yem kapları ve su kapları bulunuyor.  Özellikle pandemi şartları ve kış mevsimi nedeniyle, bu besleme alanlarını 123 noktaya çıkarttık. Şu anda toplam 123 noktada, haftada 3 gün olmak üzere sokak hayvanlarını besleme faaliyeti icra ediliyor. 2020 yılında 13 ton civarında kedi ve köpek maması kullandık. Bunun çoğunluğunu sokak hayvanları için kullandık. Bakımevindeki hayvanlarımızı, Jandarma alayından karşılıyoruz, ciddi bir yemek artığı geliyor, o yemek artıklarını kullanıyoruz. Nasrullah’taki güvercinlerimizi de unutmuyoruz, orada özellikle hafta sonu besleme yapılıyor” diye konuştu.

“7 GÜN/24 SAAT PRENSİBİYLE HİZMET VERİYORUZ”

Bakımevi ve sokak hayvanları ile ilgili çalışma yürüten 27 personelin olduğunu ifade eden Kenan Gücükbergen; “23 personelimiz de hayvan bakımevinde görevli, vardiyalı çalışıyor. Yakalama-kurtarma ekibimiz, gündüzleri 2 kişi, geceleri 1 kişi şeklinde 24 saat faal olarak çalışıyor. Belediye hizmet sınırları içerisinde 7 gün 24 saat prensibiyle hizmet veriyoruz. Santral kanalıyla vatandaşlarımız bize ulaşabiliyor. 1 tane hayvan ambulansımız bulunuyor. Genellikle gelen ihbar üzerine çalışıyor, bir de rutin çalışmalar yapıyor. 153 hilal masadan ulaşım sağlayan vatandaşların, acil bir durum olmadığı sürece,yarım saat içerisinde olaya müdahale ediliyor. Sadece hayvan ambulansı ile değil; diğer araçlarımızla da hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİRDEKİ KÖPEK YOĞUNLUĞUNUN ANA KAYNAĞI KÖYLER”

Köylerden, şehir merkezine hayvan bırakıldığını anlatan Gücükbergen, şehirdeki köpek yoğunluğunun ana kaynağının köyler olduğunu kaydetti. Bunu kırsaldan, merkeze bir taciz olarak nitelendiren Veteriner İşleri Müdürü Gücükbergen, şunları söyledi; “Çok ciddi miktarda hayvan bırakma oldu. Bu hayvanları biz alabiliyoruz, ama küpeli, işlem görmüş hayvanları eğer hasta değilse alamıyoruz. Hazırlanan yeni Hayvan Hakları yasası, sorumluluklarımızı ve yükümlülüklerimizi artıracak. Jandarma ve Polis teşkilatlarının da artık Haydi uygulamasında geçtiler, doğa, çevre ve hayvan koruma grupları var. Hayvanlara karşı işlenen suçlara müdahale ediyorlar. Zaten bu ekipler, hayvan hakları yasasının çıkarılmasının bir ön hazırlığı olarak kuruldu. Halkımızın da bu yasa hakkında bilinçlendirilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızda bu yasayı bilen yok. Yani sokak hayvanlarının belediye kanalıyla halledilebilecek bir sorun olarak görülüyor. 5199 sayılı yasada çeşitli kurumların sorumlulukları var. Sadece belediyeyi ilgilendiren bir konu gibi yaklaşılıyor. Biz, bir hayvan, vatandaşı rahatsız ediyor diye, o hayvanı sokaktan alma gibi bir lüksümüz yok. Bizim en büyük sıkıntımız bu. Vatandaş diyor ki; ‘gece köpek havlıyor, bunu buradan alın’. Kanun der ki; ‘sokak hayvanlarının doğal yaşam alanı sokaklardır’. Doğal yaşam alanı sokaklar deniliyor. Yani bizim bu hayvanları alıp yok etme, öldürme gibi bir müdahalemiz olamaz. Hem insani olarak hem de vicdani olarak, bir hayvana bunu yapma lüksümüz yok. Vatandaşla en büyük sorunumuz bu.”

“SAHİPLENDİRME ORANI ÇOK DÜŞÜK”

Hayvanseverlerden yardım beklediklerini belirten Veteriner İşleri Müdürü Kenan Gücükbergen, vatandaşın da sokak hayvanlarına karşı bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayarak; “Bu şekilde sahiplendirme oranlarını yükseltmemiz gerekiyor. 80-90 tane hayvan sahiplendirmeyi bekliyor. Kısırlaştırmaları bittikten sonra 10 gün ilana çıkartıyoruz. 10 gün içerisinde herhangi bir sahiplendirme olmaz ise alındığı ortama geri bırakıyoruz. Bizim en büyük amacımız; hayvanların sokaklara geri bırakılmasından çok sahiplendirmesi. Bununla ilgili sosyal medyada paylaşımlar yapıyoruz, internet sayfasında paylaşımlar yapıyoruz. Hayvansever dernekler, Sivil Toplum Kuruluşları ile ayda bir toplantı yapıyoruz. Onlara da bunları bildiriyoruz. Bu ay, şu sayıda sahiplendirilmeyi bekleyen hayvanımız var diye. Onlarında çevreye bunu anlatmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ama vatandaşlar genelde ırk ve cins ayrımı yaptığı için sahiplendirme konusunda sıkıntı çekiyoruz. İyi bir ırk ise sahiplendiriliyor ama genellikle sokak köpeği diye tabir ettiğimiz melez ırklarda sahiplendirme oranları çok çok düşük. Biz sahiplendirme bilincini artırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız çok fazla ırk ve cins hayvan arıyorlar. 2020 yılında 277 hayvanımız sahiplendirildi. Bu hayvanlardan 192’si köpek, 85 tanesi de kedi. 2021 Ocak ayı itibariyle ise 4 köpek ve 2 kedi olarak gerçekleşti. Yani hayvanlarımıza yuva bulma sayımız düşük. Pandemi nedeniyle çok da fazla ziyaretçi gelmiyor. Mümkün olduğunca insanları bakımevimize yönlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Anahtar Kelimeler: Zorunlu Göç

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV