banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
18 Haziran 2019 Salı

Ziraat Odası Başkanlığı’na aday olan İğdirli’den Butur’a çağrı İSTİFA EDİN

Ziraat Odası eski Başkanı Nahit İğdirli, dün düzenlediği basın toplantısında Ziraat Odası Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı.

09 Ocak 2019 Çarşamba 10:20
Ziraat Odası Başkanlığı’na aday olan İğdirli’den Butur’a çağrı İSTİFA EDİN

 

Ziraat Odası eski Başkanı Nahit İğdirli, dün düzenlediği basın toplantısında Ziraat Odası Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı.

Kastamonu uzun yıllar Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapan ve 1997 yılında Ziraat Odası’nı kurduklarını hatırlatan Nahit İğdirli, “Kurulduğunda ne masası ne sandalyesi ne de bir odası yoktu. Ben ve arkadaşlarımızın imkanları ile odamızı, iki katlı hizmet binamızı, satış mağazası, hizmet aracı, ziraat mühendislerinin hizmet verdiği aynı zamanda da çiftçi dosyalarının yapıldığı ek binayı hizmete soktuk. Ziraat Odası Başkanlığı’nı Sayın Mehmet Butur’a devrettik. Ancak Butur’un 4 yıllık hizmet döneminde siyasi imkânları da olmasına rağmen, taş üstüne taş koymadı. Göreve gelir gelmez makam aracı aldı; makam odasını ve bıraktığımız da yepyeni olan eşyaları değiştirdi. Aynı zamanda odada asılı olan yönetim ve meclis tablosunu kaldırdı. Bu hareketlerine anlam veremedik ve çok üzüldük. Ben odaya hizmet aracı aldım ve yıllarca kendi arabamı makam aracı olarak kullandım. Keşke yaptığı bu harcamaları çiftçimiz için değişik projelerde kullansa veya hizmet kapsamında kullansaydı” dedi.

“CEZAYI CEBİNİZDEN Mİ ÖDEDİNİZ?”

17 sene boyunca Oda’ya siyaset sokmadıklarını söyleyen İğdirli; “Çiftçimize hizmeti en iyi şekilde, yerinde ve sahada nasıl yaparız düşüncesinde olduk. Çiftçimiz için ziraat mühendisleri istihdam ettik. Odamıza deneyimli personel ve sekreter kazandırdık. ZOBİS sistemini başarıyla uyguladık. Çiftçi dosyalarını Tarım İl Müdürlüğü’nde değil kendi binamızda en iyi ortamda dosyaladık. Sayın Butur, ziraat mühendislerimizi sahada çiftçimize proje üretmek için kullanması gerekirken, mühendislerimize dosya yaptırmak için yanlış bir çalışma programı sergiledi. Siz ziraat mühendislerine dosya yaptıramazsınız; çünkü onlar çiftçimizin sözleşmeli tarım danışmanlarıdır. Bu yanlış uygulamadan dolayı Tarım İl Müdürlüğü tarafından devam edilmiş ve Ziraat Odası’na 20 bin lira ceza kesilmiştir. Sayın Butur’a sormak istiyorum; Siz cezayı cebinizden mi ödediniz?” ifadelerini kullandı.

“BİZ İSTERDİK Kİ ODAMIZA SİYASET SOKULMASIN”

İğdirli, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Biz isterdik ki odamıza siyaset sokulmasın ve çiftçimizin sorunlarına çözüm üretilsin. Siz siyasi anlamda güçlüsünüz niye BAKAP’ı hayata geçirmediniz? Niye çiftçilerimiz için daha değişik projeler uygulamadınız. Çiftçimiz dolu ve afetlerden dolayı sera ve açık alandaki ürünlerini kaybetti. Çiftçinin hangi yarasına merhem oldunuz?

“İSTİFA EDİN”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Mahalli İdare seçimlerinde İl Genel Meclisi üyesi adayı olduğunuz için 60 sayılı genelge 1’inci maddesi gereğince istifa etme zorunluluğunuz vardı? İstifa ettiniz mi? Ettiyseniz neden hala Ziraat Odası’nı, makamını ve yetkilerini kullanıyorsunuz? Delege ve muhtarlarımıza baskı kurup ‘köyünüze şunu bunu yaptırırım’ deyip vaatlerde bulunuyorsunuz. Ziraat Odası Başkanı olarak basın açıklaması yapıp insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz. Gerçekten çiftçimize, Kastamonu’ya hizmet etmek istiyorsanız gelin istifa edin, siyasi kimliğinizi seçimlerde kullanmayın, seçimlerde demokratik eşit imkânlarla yarışalım. Bu makam mevki yarışı değil; hizmet yarışıdır. Sizden delege listelerini istediğimizde neden vermediniz? Seçime 3 gün kala listeleri vereceğinizi söylüyorsunuz.  6964 sayılı kanunun 20’nci maddesine göre seçimden sonra delegelerin listeleri Valilik ve Kaymakamlıklara teslim edilir. Valiliğe delege listeleri için dilekçe vermemize rağmen bize listeler verilmemiştir. Bu olayı çiftçilerimizin, köylümüzün, delegelerimizin ve yetkililerin takdirine bırakıyorum. Şuan itibariyle yasa gereğince Mehmet Butur, Ziraat Odası Başkanlığı’na aday olamaz ve yönetim kurulu başkanı olarak seçime gidemez. Odayı Cahit Demir temsil eder” dedi. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV