Zincir market ambargosu

Ahilik ve esnaflık kültürünün en önemli temsilcileri arasında yer alan Kastamonu'da, zincir marketler her sokakta baş gösteriyor

Zincir market ambargosu

Ahilik ve esnaflık kültürünün en önemli temsilcileri arasında yer alan Kastamonu'da, zincir marketler her sokakta baş gösteriyor. Son yayınlanan verilere göre yaklaşık 120 bin nüfusu bulunan ilimizde artık her sokakta zincir marketlere rastlamak mümkün olurken, günümüz itibariyle 72 olan zincir market sayısı, her geçen gün artmaya devam ediyor.

Sermaye ve güç olarak zincir marketlere göre geride kalan market ve küçük bakkalların sayısı da her geçen gün azalıyor. 2010 yılının başında yaklaşık 400 küçük bakkal ve marketin olduğu ilimizde bu rakam, 11 yılın ardından esnaf odası kayıtlarına 215'e kadar düştü.

Şu anda kentimizde ulusal satış ağına sahip zincir market sayısı 72'ye ulaşmış durumda. Bunlardan en yaygın durumdaki üçlüden 24 tane A101, 25 tane ŞOK, 23 tane de BİM şubesi bulunuyor. Diğer taraftan bu marketlerden A101'in Tosya'da, BİM'in ise OSB'de bölge depoları yer alıyor.

Yaklaşık 120 bin nüfusa sahip olan Kastamonu'da neredeyse her bin 600 kişiye bir zincir market düşerken, marketlerin sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER