''Zaruri ihtiyaçlarımızı göremiyoruz''

KIŞ aylarının başladığı bugünlerde sebze ve meyve fiyatları kiminin cebini yakarken kimine göre de uygun geliyor

''Zaruri ihtiyaçlarımızı göremiyoruz''

 

ÇAY KENARINA KURULAN OLUKBAŞI CUMA PAZARI'NDA ESNAF DERTLİ:

''Zaruri ihtiyaçlarımızı göremiyoruz''

KIŞ aylarının başladığı bugünlerde sebze ve meyve fiyatları kiminin cebini yakarken kimine göre de uygun geliyor. Durumun alım gücüyle alakalı olduğunu belirten pazar esnafı ise, pazar fiyatlarının gayet makul olduğunu savunuyor. Olukbaşı’nda kurulan Cuma Pazarında fiyatlar orta şekerli. Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan domatesin kilosu 6-7 lira arasında değişti. Havuç 5 TL, pırasa 5 TL, ıspanak 5 TL, fasulye 8 TL, salatalık 4 ila 5 TL arasında alıcı buldu. Meyvelerden de en çok tercih edilen ürün olan mandalinanın 3 kilosu toplamda 10 liraya satışa sunuluyor.

Pazar esnafı ayrıca Pazar yerinin konumundan kaynaklanan sıkıntılarını ‘bir kez daha’ dile getirdi. Geçtiğimiz sene bu sıkıntılarını sıklıkla dile getiren ancak yine de soruna çözüm bulamayan esnaflar, yakındaki camide su ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalıyor. Ayrıca sabahları çiğden, kırağıdan dolayı donduklarını ve dereden ciddi anlamda soğuk yediklerini belirten esnaflar, pazar yerinin üstünün kapatılmasını istiyor.

“KAÇ KERE SÖYLEDİK, İLGİLENMİYORLAR”

Olukbaşı pazar yerinden kaynaklanan, esnafın tuvalet ve suya ulaşım noktasındaki sıkıntısına ise hala çözüm bulunulabilmiş değil. Konuyla ilgili konuşan pazar esnafı Metin Dizdaroğlu, bir çeşme olsun yapılması gerektiğini söyledi. Hayat pahalılığının arttığını da dile getiren esnaf Dizdaroğlu; “Sabahları pazar yeri soğuk oluyor, soba yakıyoruz. Normalde buranın kapalı pazar olması gerekiyor. Üstü kapansa yine olur. Kapalı olsa ürünlerimiz de donmaz, müşteriler de üşümez. Burada bir de tuvalet sorunu var, ihtiyacımızı karşılamak için camiye gitmek durumda kalıyoruz. Burada su da yok, onu da camiden karşılıyoruz. Bir çeşme de gerekiyor buraya. Gerekli olan ihtiyaçlarımızı kaç kere söyledik ama hiç ilgilenen yok” dedi.

“HAYAT PAHALI, HER GÜN ZAM GELİYOR”

Pazar fiyatlarının olması gerekenden yüksek olduğunu ve vatandaşın alım gücünün düştüğünü dile getiren Dizdaroğlu; “Kimsede para, alım gücü yok. Sabah geldim, sattığım 2-3 kilo ürün. Virüse karşı da hiç tedbir yok. Hiçbir önlem alınmadı. Giriş-çıkışlarda dezenfektan kullanan yok. Fiyatlar biraz pahalı illaki. Domates 7 lira, salatalık 3 lira, 7 buçuk liraya kadar meyve var. Normalde domatesi 7 buçuğa satıyorum kilosunu. Şu anda 5 lira olması lazım bu domatesin kilosunun. Hayat pahalı. Her gün zam geliyor her şeye, dolar düşüyor masraflar yükseldiği için zam yapıyorlar. Dolarla maaş almıyoruz, ama satın aldığımız ürünlerin hepsini sanki dolarla satın alıyoruz” şeklinde konuştu.

“ASGARİ ÜCRETLİ HANGİ BİRİNE PARA YETİŞTİRSİN”

Pazar fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan vatandaşlardan Ümit Mahmutoğlu ise; “10 liraya bir kilo domates olur mu? Asgari ücret 2 bin 300 lira, bununla nasıl geçinecek vatandaş, hangi birine para yetirecek. Pazar fiyatları pahalı. Kendim için söylemiyorum, hamdolsun bizim bir sıkıntımız yok ama bu ülkede asgari ücretle geçinen çok insan var. Halk sıkıntıda, maaşı fiyatlara yetmiyor. Gerçi diğer şehirlere göre Kastamonu biraz daha iyi durumda diyebiliriz, ama zor” şeklinde konuştu.

“ALIM GÜCÜ YOKTU VATANDAŞTA, ŞİMDİ HERKES RAHATÇA ALABİLİYOR”

47 yıllık pazar esnafı Hüseyin Atak da, vatandaşların eskiye oranla alım güçlerinin yerinde olduğunu savunarak şöyle konuştu; “Ben 47 senedir pazardayım. Bundan iyisi can sağlığı. Kötü sigara 15 lira daha ne olsun. Alıyor vatandaş tabi neden alamasın. Herkesin durumu iyi, dolmuşla değil, özel kendi arabasıyla gidiyor herkes. Herkes alıyor çalışana herkes ekmek var yatana ekmek yok. Benim ilk başladığım dönemle şimdi arasında dağlar kadar fark var. Eskiden kimsede para yoktu. Alım gücü yoktu vatandaşta. Şimdi kendini idare edersen para var halkta. Har vurup harman savurmazsan var para. Ben şikâyetçi değilim.”

“VATANDAŞ, PATATESİ BİLE KOYAMAYACAKSA TENCERESİNE, ETİ HAYALİNDE GÖRÜR”

Pazar alışverişinden dönen vatandaşlardan Beyhan Göktaş ise; “Pazar fiyatlarını çok pahalı buluyorum. Aşırı pahalı, normalde daha düşük olması lazım fiyatların. Dar gelirli vatandaş pazardan alıp da ne pişirsin, ne koysun tenceresine? Bir karnabaharın kilosu 8 lira, iki küçük karnabahara 18 lira para verdim. Marul olmuş 5 lira, kimse salata falan yemesin. Patatese 7 lira verdim 3 kilosuna, patates bile pahalı artık vatandaş patatesi koyamıyorsa tenceresine, eti kıymayı ancak hayalinde görür” dedi.

“PAZARDA ELLE AYIRMA YOKSA MARKETTE DE OLMAYACAK”

Cumartesi Pazarında ise pazar esnafı, koronavirüs önlemlerinin satış yapmalarını engellemesinden dert yandı. Pazar esnafı kurala uydukları için satış yapamadıklarını dile getirerek aynı kuralların marketler için de uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Cumartesi Pazarı’nda 50 yıldır pazarcılık yapan Hayati Rugancı (60) satılan ürünleri elle seçtirmenin yasak olduğunu belirterek; “Ben kurala uyuyorum, seçtirmiyorum. Ama başka pazarcılar kurala uymuyor, elle seçtiriyor. O zaman da ben satış yapamıyorum. Bu salgın döneminde ürün seçtirme olur mu? Vatandaş anlamıyor, elleriyle seçmek istiyor. Pazarda elle ayırma yoksa markette de olmayacak kardeşim. Şimdi burada adam eliyle seçemiyor, kızıyor sonrada basıyor, gidiyor markete. Satış yapamayınca da biz mağdur oluyoruz. Denetim falan da yok. Ben mesela vergi veriyorum, deftere tabiyim. Vergi vermeyen adam yine gelip malını satıyor. Yazık, günah değil mi? Bu soğukta burada durmak kolay değil. Sabah 07.00’de geliyoruz. Akşam 20.00’de tezgâhları kapatıyoruz” diye konuştu.

“SATIŞLAR AZ, YOĞUNLUK YOK”

26 senedir pazar esnafı olan Hasan Demircioğlu (46) da her ürünün fiyatının yükseldiğini ifade etti ve şunları söyledi; “Tezgâhta her çeşit sebze-meyve olmazsa satış yapamıyorsunuz. Bugün Cumartesi, pandemi nedeniyle satışlarımız az, yoğunluk yok. Saat 13.00 ile 17.00 arası satışını yaptın yaptın, ondan sonra pazar bitiyor. Burada 50 tane tezgâh var, hepsinde ayrı ayrı mal var, kaliteli olanı da var, kalitesiz olanı da. Yani pazarda; kesene göre, beğenine göre ürün satın alabilirsin. Her alternatifi bulabilirsiniz. Ama markette bu böyle olmaz.” (Hüseyin Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER