Zaman durdu!

Büyük Önder’i, vefatının 82. yılında bir kez daha özlemle andık

Zaman durdu!

 

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82’nci yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de Cumhuriyet Meydanı’nda anma töreni düzenlendi. Törene Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Alb. Yücel Ercan, Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ARSLAN; “10 KASIM, AĞLAMA GÜNÜ DEĞİL, ANLAMA GÜNÜDÜR!”

Saatler Atatürk’ün vefat ettiği 09.05’i gösterdiği sırada adeta zaman durdu. Sirenlerin çalmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Vakıflar Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Erdal Arslan, 10 Kasım’ların ağlama değil, anlama günü olduğuna vurgu yaparak 5 bin yıllık Türk tarihinin geçmişine değindi. Arslan, Dumlupınar’da Büyük Taarruz ile bin yıllık Türk-İslam Yurdu’nun Türk Milleti’nin vatanı olarak kalmasını sağlayan ordunun Başkomutanı Mustafa Kemal Paşa ile kahramanlarının, kahramanlık destanlarının en zor şartlarda bile bitmeyeceğini dünyaya gösterdiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “FritzNeumark; ‘Türkler pek farkında değil ama Avrupalılar şu gerçeğin farkındadır. Tarihten Türkler çıkarılırsa ortada tarih diye bir şey kalmaz’ diyordu. Artık farkındayız! Tarihten Türk’ü çıkarttığınızda tarih kalmaz! Bunun son büyük örneğidir Mustafa Kemal ismi… Türk Milleti’ni Anadolu tarihinden silmek isteyenlere Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde verilen İstiklal Mücadelesi ile cevap veren Türk Milleti, Mustafa Kemal’in Atatürkleştiği dönem ile de muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefinde yeni bir İstiklal Mücadelesi içine girmiştir. Bu gün 10 Kasım. Milli Mücadelenin lideri, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi aleme irtihalinin 82’nci yıldönümü. Bugün yas tutma günü değildir. Bugün ‘benim naçiz vücudum elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır’ diyen liderin en büyük eserine sahip çıkma günüdür. Bu gün ağlama günü değil, anlama günüdür. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza, gençlerimize Türkiye Cumhuriyeti isminin ne mana ifade ettiğini; kurucusunun ideallerinin, hedeflerinin neler olduğunu anlatma günüdür.”

“BUGÜN ATATÜRK’ÜN EN BÜYÜK ESERİNİ ZİRVEYE ÇIKARMA GÜNÜDÜR!”

Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şanlı mazimizden ilham alarak, ecdadı tanıyarak ve geçmişimizden aldığımız ışığın aydınlığında yarınların yollarını aydınlatma günüdür. Mete Han’dan Attila’ya. Alparslan’dan Osman Gazi’ye… Fatih Sultan Mehmet’ten Atatürk’e. Tarihin her devresinde tarihe damga vuran liderler yetiştiren Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile yeni Fatihler, yeni Mustafa Kemaller yetiştirecektir. Bir zamanlar biz de millet hem nasıl milletmişiz, Gelmişiz dünyaya, millet, milliyet nedir öğretmişiz” diyen, Milli Şair’in hayalindeki Asımlarla Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün hayalindeki muasır medeniyetlerin seviyesine değil zirvesine çıkacak güçtedir. Bugün Atatürk’ü anma. Anarken anlama vaktidir. Bugün söz verme vaktidir. Küllerinden yeniden doğan Türk Milleti’nin, O’nun önderliğinde kazanılan zaferin ardından tarih sahnesine taşıdığı Türkiye Cumhuriyeti’ni ilimde, sanatta, ekonomide, kültürde, eğitimde zirveye çıkarmaya söz verme vaktidir! O’nun “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır!” sözünün bilincinde ve idrakinde en büyük eseri Türkiye Cumhuriyetine sevdamızı azmimiz, çalışkanlığımız ve bilincimizle yükselteceğimize söz verme vaktidir! 10 Kasımları yas tutarak değil, Türk Milleti’nin şanlı mazisindeki sayısız destanın yenilerine imza atmak için açtığı yolda, kurduğu ülküde, gösterdiği hedefe yılmadan yürüme vaktidir. Bağımsızlık Savaşımızın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşının kahramanlarını, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

Konuşmanın ardından, Abdurrahman Paşa Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okunmasıyla tören sona erdi. Bayrak flama tutan, Kastamonu Ticaret Meslek Lisesi’nden bir öğrencinin tansiyonunun düşmesi nedeniyle bayıldı. Sağlık görevlilerinin müdahalesiyle ambulansa taşınan öğrencinin iyi olduğu bilgisi alındı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER