Yüzüğünü satıp gidenler oldu!

BOZKURT'TAKİ TAHLİYE İŞLEMLERİNE İLK ANDA DAHİL OLAN GÜVENTUR ÜYELERİ, BÜYÜK FEDAKARLIKLAR YAPTI:

Yüzüğünü satıp gidenler oldu!

11 Ağustos'ta Batı Karadeniz genelinde etkili olan sağanak yağış sonrası meydana gelen sel afetinin ardından birçok kurum ve kuruluş gibi Güventur Kooperatifi de görevdeydi. Mazot parası olmadığı için yüzüğünü bozdurup bölgeye giden ve tahliyeye destek olan servis şoförleri, yaklaşık 10 gün boyunca ekiplerin eli ayağı oldu. Pandemi sebebiyle 1,5 yıldır çalışmadıkları halde borç paralarla mazotlarını alıp bölgeye giden şoförler, lojistik konusunda ekiplere destek sağladı.

Güventur Kooperatifi Başkanı Faruk İslamoğlu, Bozkurt'ta yaşanan afet sonrası yaptıkları faaliyetler hakkında CNG Haber'e konuştu. Olayın yaşandığı gece belediyeden telefon geldiğini ve 'Bozkurt'ta felaket yaşandı, oraya araç göndermemiz gerekiyor, ne yapabilirsiniz?' denildiğini söyleyen İslamoğlu; “Bizler de ‘ne isterseniz onu yaparız’ dedik. Yollar çok tehlikeli denildi; göçükler, su birikintileri büyük bir problemdi. Geç saatlerden itibaren oraya araç göndermeye başladık. Yaklaşık 10-13 gün civarında görev yaptık. İhtiyaca göre liste yaptık, Bozkurt'taki ekiplerle ve Kastamonu'daki yurt yetkilileriyle birlikte Bozkurt halkının Kastamonu'ya tahliyesine, selin yaşandığı geceden itibaren başladık ve bu süreçte yaptığımız 100 seferde yaklaşık 2 binin üzerinde vatandaşımızı taşıdık. Sadece Bozkurt halkı değil, gönüllü vatandaşlarımızın da sevkiyatını gerçekleştirdik. Keza yine her sabah gönüllü Kızılay ekiplerini, askeri personelleri götürdük ve akşamları geri taşıdık” dedi.

“GÜVENTUR, GEREKTİĞİ ZAMAN AMME HİZMETİ DE YAPIYOR”

Yaptıkları çalışmalardan bir lira dahi ücret almadıklarını kaydeden Faruk İslamoğlu; “Biz bu işten bir liralık ücret dahi kabul etmedik, etmeyiz de. Bu bir memleket meselesidir, seferberlik olduğunu düşündük ve bunu yaparken de iki yıldır çalışmayan bir kooperatif olarak yaptık. Birçok arkadaşımızın cebinde yakıt parası dahi yoktu. Ama buldular, parmağındaki yüzüğünü bozdurup gidenler dahi olmuş. Amme hizmeti mi yapıyorlar diyenler oldu, Güventur, gerektiği zaman amme hizmeti de yapıyor, yapmak zorunda… Kastamonu halkı şunu gördü; sivil toplum kuruluşları içerisinde Güven Tur'un da gerçekten kayda değer bir yeri olduğunu, bu kuruluşun sadece kar amacıyla çalışmadığını, Kastamonu'nun göz bebeği, nazar boncuğu kuruluşlarından birisi olduğunu bir kez daha ispatladı. Bu süreçte Güventur üyelerine de teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca çevre illerimizden bizi arayan meslektaşlarımız da oldu, onları da gönderdik. Hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu. (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER