‘Yükselişimizi gören iktidar rahatsız oldu’

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, haftasonu düzenlediği basın toplantısında, hem AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü'ye tepki gösterdi, hem de Millet İttifakı ortağı CHP'ye gönderme yaptı.

‘Yükselişimizi gören iktidar rahatsız oldu’
banner72

CHP İl Başkanlığı tarafından Kastamonu Belediyesi'ne yönelik yapılan eleştirilere; “Biz, kutuplaştırıcı siyaset yapmıyoruz. ‘Belediyenin şu kadar borcu var da niye hizmet yapmıyor?’ diye işlerin peşinde değiliz. Düne kadar bu kuruluşlar içinde yer alan meclis üyeleri aynı insanlar” ifadeleriyle ittifak ortakları CHP’ye göndermede bulunun Çıvgın, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün İYİ Parti hakkındaki söylemlerine de tepki gösterdi.

2023 seçimlerinde Kastamonu'dan en az bir milletvekili çıkaracaklarını söyleyen Çıvgın, parti faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 19 yıllık AK Parti iktidarının birçok alanda vatandaşları zor durumda bıraktığını iddia eden İl Başkanı Çıvgın; “Yolsuzluk, yokluk ve yasaklarla mücadele etmek yerine başarısızlıkları artarak devam etmektedir. Vatandaşlar arası kutuplaşmayı maharet sayanlar, hoşgörü, hak, hukuk, adalet duygusunu dejenere ederek şeffaflık ilkesinden uzaklaşmışlardır. Milletimizin derdiyle dertlenmek isteyen Genel Başkanımız sayın Meral Akşener, 1.5 yıl önce il, ilçe, ilçe, ilçe esnaf ziyaretlerinde bulunarak vatandaşlarımızı dinleyerek istek ve taleplerini TBMM Milletvekillerimiz, haftalık gurup toplantılarında da kendisi bizzat dile getirerek, hükümeti uyarmış ve çözüm önerilerinde bulunmuştur” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yurt gezilerine devam ettiğini hatırlatan Çıvgın; “Cesurlar hareketinin lideri Genel Başkanımız Meral Akşener’in vatandaşla iç içe İYİ Partimizin yükselişini gören iktidar rahatsız olmuş ve bir çok il ve ilçede Genel Başkanımıza karşı provokatör hareketlerle saldırmışlar, hatta AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanımızı saldıranları övercesine 'Bunlar daha iyi günleriniz, daha neler olacak bakın görün' ifadelerini kullandığı, tehditkar konuşmalarıyla birilerine mesaj vermiştir” diye konuştu.

“ŞEHİT YAKINLARI HER ZAMAN BAŞIMIZIN TACIDIR”

İyi Parti Milletvekili Lütfi Türkkan’ın Bingöl'de bir şehit yakınına küfretmesi sonrası yaşananlar hakkında da açıklama yapan Mehmet Çıvgın; “Genel Başkanımızın Bingöl gezisi esnasında rutin esnaf gezileri yaparken şehit abisi Tahir Gürmen, Genel Başkanımıza hakaret etmek için orada bulunarak ağza alınmayacak küfürlere devam ettiği sırada İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfi Türkkan, şehit yakınının koluna girerek alandan uzaklaştırmak üzere susturmaya çalıştığı anda hakaretlere devam etmesi neticesinde hiç tasvip etmediğimiz küfür olayı gerçekleşmiştir. Şehitlerimiz vatanımızın manevi bekçileridir. Şehit yakınları her zaman yanında olduğumuz başımızın tacıdır. Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyiz. Şehit yakını Tahir Gürmen’in Genel Başkanımıza küfürlerle hakaret etmesi de yanlıştır. Milletvekili Lütfi Türkkan’ın da küfür etmesi yanlıştır. Tasvip etmemiz mümkün değildir. Daha sonra Genel Başkanımız bu olayın üzerine durarak milletvekilini Türk milletinden özür dileterek Grup Başkan vekilliğinden istifa ettirmiştir” şeklinde konuştu.

“HABUR’DA ÇADIR MAHKEMELERİ KURDURANLAR KİMLERDİ?”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün açıklamaları hakkında da konuşan Çıvgın; “10 Kasım 2021 günü AKP İl Başkanı Doğan Ünlü, şehit yakınlarına ve gazilere ziyarette bulunmuş. Ziyaret esnasında partimizin adını bilerek kasıtlı olarak yanlış telaffuz etmiştir. Ayrıca ‘eli kanlı terör örgütüne destek verenler, destek verenlerle iş tutanlar karşılarında bizleri bulacaklardır’ ifadesini kullanmıştır. Şehit abisinin söyledikleri de oldukça manidardır. ‘Bu kadın HDP’yi, Selo’yu savunuyor, burası Kürdistan diyenlere sırf oy kaybederim endişesiyle ağzının payını veremeyenler bunlar değil mi, kapalı kapılar ardında gizli ittifak yaptılar’ gibi sözlerle partimizi ve genel başkanımızı zan altında bırakacak asılsız ifadeler kullanmıştır” ifadelerini kullanarak, Başkan Ünlü'ye şu soruları yöneltti; ‘Teröristleri aklamak için Habur’da çadır mahkemeleri kurduranlar kimlerdi? Terörist başına ‘sayın’, şehidimize ‘kelle’ diyenler kimlerdi? Çözüm sürecini başlatanlar, akil insanları protesto eden şehit aileleri ve gaziler derneği üyelerine tepki gösteren vatandaşlara ‘çapulcu’ diyenler kimlerdi? Karakteri bozuk şehit babaları var diyen kimlerdi? Şehir annesi Pakize anneye açılan davaya sessiz kalanlar kimlerdi? 74 şehidin katili terörist Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkarıp terörist başı Abdullah Öcalan’ın mektubunu oy devşirmek için okutanlar kimlerdi? Ülkenin kaymağını yiyen müteahhit Mehmet Cengiz 84 milyon Türk Milletine küfür ederken 84 milyonun içinde şehit ve gazi aileleri ve yakınları yok muydu, Mehmet Cengiz’e hesap sormayan kimlerdi? İnebolulu şehidimiz Arif Demirel’in cenazesinde sırıtarak gülenler kimlerdi?”

“DEVLETİN ORADA POLİSLERİ YOK MU?”

Her zaman şehit ailelerinin yanında olduklarını sözlerine ekleyen İl Başkanı Çıvgın; “Bizim geldiğimiz mazimiz de belli, şimdiki geldiğimiz durağımız da belli. Bizler Türk Devleti, Türk Vatanı, Türk Bayrağı, Türk Milleti diyenleriz. İYİ Parti iktidarında Türk askerinin başına çuval geçirilmesine sessiz kalanlardan bunun hesabı sorulacaktır. Biz bunu diyenlerdeniz. Onun için, değerli AKP il başkanıma buradan soruyorum, bizler de şehitlerimizi, gazilerimizi ziyaretlere gittiğimizde, orada sadece onların halleriyle halleniyoruz. Orada bir başka siyasi partinin konusunu açmak doğru değildir. O menfur ifadeleri kullanan provokatör olarak gördüğümüz kişinin şehit yakını olduğunu bilmek mümkün mü? Adam küfrediyor. Genel başkanımıza fahişe diyor. Ben buraya özel geldim diyor. Hangimizin kız kardeşine, anasına böyle bir hakaret edilse müdahale edilmez mi? Mutlaka edilir. Biz o müdahale eden milletvekilini de kınıyoruz, yapmaması gerekirdi. Ama o provokatörün de genel başkanımıza yaptığı hareketler doğru değil. Bunu, biz şehitlerimize iyi davranmıyormuşuz gibi kötüleyici, zorlayıcı ifadeler kullanmaları çok ayıp. 'Burası kürdistan diyene cevap vermedin' ifadelerini kullanıyor. Devlet ne işe yarıyor kardeşim? Devletin orada polisleri yok mu? Bir şey söylemiş olsa yine provoke edeceklerdi” ifadelerini kullandı.

Mehmet Çıvgın, şöyle devam etti; “Ülkeyi yönetemiyorlar. İYİ Parti iktidar olmak istiyor, iktidar olurken de kimseyi ötekileştirmeden kapımızı herkese açıyoruz. İYİ'ler iktidar olduğunda millet rahatlayacaktır. Biz, kurulan fabrikaları satmadık. AKP İktidarında ilaç fabrikaları kapatıldı. Cumhuriyet dönemindeki kazanımlar birer birer elden çıkarıldı. Türkiye'yi yönetenler, hiç kimseyi ayırmayacak.  Hele hele Kastamonu'dan vatan haini çıkmaz. Kastamonu, kurtuluş savaşından itibaren en önde giden ildir. Biz Kastamonuluyuz.”

“86 MİLYON BORCUN NEREYE GİTTİĞİNİ BİZ DEĞİL, ONLAR BİLİYOR”

Kastamonu'daki faaliyetleri hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Çıvgın; “Vatandaşlarımızı, esnaflarımızı ziyaret ediyor ve genel merkezimize de sorunları gönderiyoruz. Mecliste, grup toplantılarında gündeme geliyor. Kastamonu'yla ilgili biz, yapılması gereken hizmetleri götürdük. Demiryolu konusunu mecliste dile getirdiler. Yine, kendir ve kenevirle ilgili, İnebolu Limanı'yla ilgili, Özel İdare'nin ödenekleriyle ilgili konuları bildiriyoruz. Kastamonu'da hükümetin uygulamış olduğu protokollere uyguluyoruz. Milli ve dini bayramlara katılıyoruz. Çünkü biz iktidar olduğumuzda da milletimizin bütünüyle hareket etmek isteyen bir partiyiz, kutuplaştırıcı siyaset yapmıyoruz. 'Belediyenin şu kadar borcu var da niye hizmet yapmıyor?' diye işlerin peşinde değiliz. Düne kadar bu kuruluşlar içinde yer alan meclis üyeleri aynı insanlar. Oradaki 86 milyon borcun nereye gittiğini biz değil, onlar biliyor. Konulara vakıfız ama bunu kamuoyuna yanlış lanse etmek doğru değil. Bir hata varsa devletin savcısı, müfettişi var” dedi.

“HEDEFİMİZ EN AZ 1 MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAK”

2023 seçimlerinde Kastamonu'dan en az bir milletvekili çıkaracaklarını söyleyen İl Başkanı Çıvgın; “Ben ilçe başkanlarımın, parti üyelerimin çalışmalarına güveniyorum. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Kastamonu’da İYİ Parti binasının açık olduğu gün kadar iktidar partisi bile açık değildi. Tüm bu kısıtlı imkanların olmasına rağmen hedefimiz en az 1 milletvekili çıkarmak. Eksilerimiz vardır, imkanlarımız azdır belki, ama zorluyoruz” ifadelerine yer verdi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER