Müzik indir

27 Ocak 2021 Çarşamba

Taziye ziyareti ortalığı karıştırdı

Yol-İş, hak arayışında

Türkiye Yol-İş Kastamonu şubeleri “Taşeron İşçi” açıklaması yaptı

05 Şubat 2013 Salı 13:51
Yol-İş, hak arayışında
 Türkiye Yol-Yapı-İnşaat İşçileri Sendikası'nın (Türkiye Yol-İş), Kastamonu şubeleri “Taşeron İşçi” açıklaması yaptılar.

Sendikanın Kastamonu 2 No'lu Şube Başkanı Sadık Düzgün, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği önünde yaptığı açıklamada, taşeronluğun çalışanların işini ve aşını tehdit etme noktasına geldiğini öne sürdü.

“YARGITAYA KARŞI GENEL MÜDÜR”

Sabah erken saatlerde İl Özel İdaresi önünde sözleşmeli çalışanlarla bir araya gelip basın açıklaması yapan Türkiye Yol-İş Sendikası 2’nolu Şube Başkanı Sadık Düzgün; “Bu bir mücadele kampanyasıdır. Eğer Yol-İş üyeleri sokaklara inmişse, iyi bilinsin ki, diyalog adına tüm yollar bitmiştir. Aylar süren kar yağışlarının kapattığı ve geçilmez kıldığı yoları biz açar, canları biz kurtarırız. Bugün yaşanan sorunların başladığı yer karayollarında taşeronluk hastalığıdır. Taşeronluğun, çalışanın işini ve aşını tehdit etme noktasına gittiği tespit edildiğinde Yol-İş müdahale etti. Yargıtay Karayollarında taşeron işçisi adı ile çalıştırılan işçilerin; işe başladıkları tarihten beri Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduğuna karar verdi” diyerek Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kararı uygulamadığını belirtti.

“ÖRGÜTLENME BAŞLADI”

Uzun müzakereler sonucunda 5 bin genç işçinin kadroya alınması, toplu iş sözleşmesinden yararlanması ve 2. ücret skalasının gündeme geldiğini belirten Düzgün, şöyle devam etti: “Bu skala taşeronlukla mücadelenin bir aracı olarak gündeme getirilmiştir. 5 bin işçiyi kadroya alacaklarının sözünü verenler, bin işçi aldıktan sonra anlaşmayı unutarak hile yapmaya başladılar. Sendika bu kez taşeronlukla mücadele kapsamında taşeron işçisi gibi gösterilen, fakat özünde karayolları işçisi olan kardeşlerimizin de kabulü ile örgütlenmeyi başlattı.”
“GENEL MÜDÜR’ÜN ŞAHSİ İNADI”

İl Özel İdaresi’ndeki basın açıklamasından sonra Karayolları Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Türkiye Yol-İş Sendikası 1’nolu Şube Başkanı Mehmet Çelik de Genel Müdürlük tarafından Yargıtay kararının uygulanmadığına vurgu yaparak; 63 yıllık bir kurumun Karayolları Genel Müdürü’nün kişisel inadı yüzünden tarumar edildiğini ileri sürdü. Dava sonucunun uygulanmasını isteyen Çelik; gerekirse deli gömleği giyip Ankara’ya yürüyeceğini söyledi.

Çelik ayrıca, müdürlükte 447 taşeron işçisinin olduğunu vurgulayarak, Türkiye genelinde 6 bin 300 kişinin işten çıkartılma korkusuyla çalıştırıldığını iddia etti.

Her iki basın açıklaması sonunda çok sayıda işçi, slogan attı.
Emrah PALABIYIKOĞLU

Anahtar Kelimeler: Yol-İşHak Arayışında

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV