Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik KIDEM TAZMİNATI, İŞÇİ SINIFININ KIRMIZI ÇİZGİSİDİR

Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik, şube başkanları ve yöneticilerle bir araya gelerek “Kıdem Tazminatına Dokunma” kampanyası başlattıklarını duyurdu. “Kıdem Tazminatına Dokunma” yazılı afişlerin iş yerleri, evler ve arabalara asılacağını belirten Mehmet Çelik, “Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir” dedi.

 Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik  KIDEM TAZMİNATI, İŞÇİ SINIFININ KIRMIZI ÇİZGİSİDİR

 

Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik, şube başkanları ve yöneticilerle bir araya gelerek “Kıdem Tazminatına Dokunma” kampanyası başlattıklarını duyurdu. “Kıdem Tazminatına Dokunma” yazılı afişlerin iş yerleri, evler ve arabalara asılacağını belirten Mehmet Çelik, “Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir” dedi. 

81 ilde eş zamanlı yapılan ve ilimizde Yol-İş Sendikasında gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Yol-İş 2 Nolu Şube Başkanı Sadık Düzgün, “Biz bu ülkede çalışan, askerliğini yapan, vergisini ödeyen emeğinin karşılığında hizmet eden insanlarız. Avrupa’da ya da dünyanın herhangi bir yerinde kıdem tazminatıyla ilgili değişik uygulamalar olabilir. Ancak bizim ülkemizde çok düşük seviyede maaş ödeniyor, ücret alınıyor. Bunun karşılığında da kıdem tazminatı alınarak ev sahibi olamayanlar ev sahibi olma yoluna gidiyor. 80’li yıllarda ya da 2000’li yıllarda ülkemizde değişik fonlar oluşturuldu. Güya çalışan kesimin faydalanması için yapılan faaliyetler olarak değerlendirildi. Bu fonların hepsi çalışan kesimden kesilmesine rağmen, çalışan kesime hizmet olarak yansımadı. Sermayeye ve bizi idare eden siyasi iktidarların kendi emelleri doğrultusunda harcanmaya kalkmasına neden oldu.

“ZARAR GÖRECEĞİMİZ ŞEKİLDE KARAR ÇIKMAMASI İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ”

Kıdem tazminatına dokunmak için harekete geçildi. Konfederasyonumuz kırmızı çizgi olarak bunu belirledi. Eğer kıdem tazminatıma dokunulursa, grev yaparım denildi.  Bu konuda gerek kendi sendikalarımız gerekse bağlı olduğumuz Türk-İş konfederasyonuna ne düşüyorsa onun arkasındayız. Yukarıda bizi temsil edenler, bizim zarar göreceğimiz şeklinde karar, çıkmaması için mücadele edecek” dedi.

ÇUFADAROĞLU: YARIN SOKAKLARA İNERSEK, NE OLDUĞU GÖRÜNÜR

Şeker-İş Sendikası Başkanı Ali Çufadaroğlu, ise şunları belirtti: “Kastamonu Şeker Fabrikası yıllardır özelleştirmeyle uğraşırken, bu sene ilk defa kadrolu eleman alındı. 12 kişi başlaması gerekirken 5’i başladı. Şeker Fabrikasının okulu yok. Yeni işe girenleri, eski çalışanlarımız yetiştirecek. Kıdem tazminatı çıkar çıkmaz, emekliliği dolan yüzde 75 çalışanımız tazminatlarını düşünüyor. Bu adamları yetiştirecek adam kalmayabilir. Bu sıkıntıyla karşı karşıyayız. Kıdem tazminatı için yarın sokaklara inersek, ne olduğu görünür. Kıdem tazminatımıza da kolay kolay dokundurtmayız.”

ÇELİK: TEKLİFİN GÜNDEME GELMESİ HUZURU BOZDU

Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik ise, yaptığı açıklamada: “Son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığıyla topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

“KIDEM TAZMİNATI KOŞULLARI VE ÇERÇEVESİ KANUNLA ÇİZİLMİŞTİR”

Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER