YÖK’ten Kastamonu ziyareti

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) ev sahipliğinde, Yükseköğretim Kurulu Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, Cumartesi ve Pazar günü “Denklik Çalıştayı” gerçekleşti. Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nda 77 personelin katılımıyla yapılan çalıştay öncesi Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret eden Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz, 3 denklik çalıştayının yapıldığını ifade etti.

YÖK’ten Kastamonu ziyareti

 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) ev sahipliğinde,  Yükseköğretim Kurulu Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, Cumartesi ve Pazar günü “Denklik Çalıştayı” gerçekleşti. Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nda 77 personelin katılımıyla yapılan çalıştay öncesi Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret eden Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz, 3 denklik çalıştayının yapıldığını ifade etti.

Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz, çalıştay hakkında bilgi vererek, “Yurt dışından alınan diplomaların Türkiye'deki benzer alanlardaki diplomalara denkliği, eşdeğerliği konusunda inceleme yapan ve buna ilişkin kararlar oluşturulmasına hazırlık anlamında öneriler geliştiren ve sonra yürütme kurulu kararıyla bu önerileri karara dönüştürülmesinde önemli bir birim” dedi.

YARDIMCI DOÇENTLİKLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Açıkgöz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Rektörlerimizden ricam var, YÖK Başkanımız ile de bunu konuşuyorum, Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirin. Dünyanın kaç yerinde acaba yardımcı doçentlik var?” sözleri üzerine yardımcı doçentlikle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Açıkgöz, “Yardımcı doçentlik kadrosu 1980’den sonra ihtisas edilmiş bir kadro. Bu kadroya atanan insanlar kendilerini doçent yardımcısı olarak algılamış olabilirler. Halbuki tamamen bağımsız bir öğretim üyesi kadrosudur. Yani yardımcı doçentlik, doçentlikten bağımsız bir kadrodur. Şu anda nihayetlenmiş bir durum söz konusu değil. Yükseköğretim Kurulu bazı öneriler geliştirdi. Bunları ilgili makamlara sundu” diye konuştu.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise, Denklik Çalıştayı’na ev sahipliği yapmanın onurunu yaşadıklarını ifade etti.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER