Yoğurdu üflüyoruz!

Bozkurt'ta tomruklar nedeniyle can ve mal kayıplarına sebep olan afetin ardından İl Genel Meclisi düğmeye bastı

Bozkurt'ta tomruklar nedeniyle can ve mal kayıplarına sebep olan afetin ardından İl Genel Meclisi düğmeye bastı. Mecliste sözlü ve yazılı önergeler kısmında Kastamonu’da yaşanan sel felaketinin büyümesi ve yıkım etkisinin artmasına dere yataklarındaki orman emvali tomrukların etkisi olduğu yönünde kamuoyunda kanaat hâsıl olduğu belirtildi. Bu noktada, dere yataklarındaki ve dereye yakın yerlerde bulunan orman emvali depolarının olup olmadığının araştırılması ve bu konuda bir çalışma ve rapor yapılması talep edildi. Meclis gündemine alınan yazılı önerge Tarım,Orman ve Hayvancılık Komisyonuna gönderildi. Konuyla ilgili çalışmanın ve araştırmanın büyük bir ciddiyetle yapılmasını isteyen Meclis Başkanı Güray Parçal, ilçelerdeki İGM üyelerinden de bu konuda destek alınmasını söyledi.

DERE YATAKLARINDAKİ ORMAN EMVALİ DEPOLARIYLA İĞLİ ARAŞTIRMA YAPILACAK

Sel felaketin büyümesi ve yıkım etkisinin artmasına dere yataklarındaki orman emvali tomrukların etkisi olduğu yönünde kamuoyunda kanaat hâsıl olduğu belirtildi. Bu sebeple ilimizde dere yataklarında ve dere yatağına yakın yerlerde orman deposu olup olmadığı, varsa bu depolar daha önceki tarihlerde sellerden etkilenip etkilenmediği ve dere yataklarına yakın depoların kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir çalışmanın olup olmadığı yönünde araştırma yapılması talep edildi. Söz konusu yazılı önerge meclis gündemine alındı. Konuyla, ilgili ciddi ve özenli bir araştırılma yapılmasını, bunun için de ilçelerdeki İGM üyelerinden de destek alınması gerektiğini belirten Parçal; önergenin Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonuna gönderilmesi için meclisin oylamasına sundu. Önerge meclisin oy birliğiyle Tarım,Orman ve Hayvancılık Komisyonuna gönderildi.

 KALINÇILDIR; “ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN BÜYÜK İHMALİ VAR”

Konuyla ilgili en fazla hata yapanın Orman Bölge Müdürlüğü olduğunu ifade eden AK Parti İhsangazi İGM Üyesi Mustafa Kalınçıldır; “Burada en fazla hata yapan Orman Bölge Müdürlüğü. Neden Orman Bölge Müdürlüğü? Mesela Çankırı’da Orman İşletme Müdürlüğü’nde işletme şefleri kesim yapıldığı zaman yol kenarındaki dalları toplattırmadan odunu teslim almaz. Orada kesim yapılıyor. Kesim yapan vatandaş o dalları yol kenarından almadıktan sonra o yaptığı emvalin esasını dahi yapıyorlar. Fakat bizim Kastamonu’ya gelince iş farklı oluyor. Biz bunları çok söyledik. Şuanda bakıyorsunuz, yol kenarlarında kesimi yapılan dallar kurumuş duruyor. Bizde de bir alışkanlık vardır sigara bitince camdan atarız yola nereye giderse gitsin. Yangınların bütün sebepleri de bu. Burada da orman bölge müdürlüğü işletmelere talimat verse; Yol kenarlarındaki üretimlerin dalları temizlenmeden odun teslim alınmayacak” demeli. Burada Orman Bölge Müdürlüğü’nün büyük ihmali var” dedi. Söz konusu rapor Orman Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER