'Yıllardır sıfır zam veriliyor'

Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl Başkanı Nedim Afacan, memur ve emeklilere verilen zamla ilgili değerlendirmelerde bulundu

'Yıllardır sıfır zam veriliyor'
banner72

Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl Başkanı Nedim Afacan, memur ve emeklilere verilen zamla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Memur maaşlarına enflasyon miktarı kadar zam yapıldığını dile getiren Nedim Afacan, memur maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini ve alım gücünün sürekli düştüğünü söyledi. maaşlara yapılan zamların adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığını savunan Afacan, bir an önce memur maaşlarına ek zam yapılması gerektiğini vurguladı.

“ZAM, ADALET VE HAKKANİYETLE BAĞDAŞMIYOR”

2021 yılının ilk yarısına ilişkin enflasyon rakamlarının belli olduğunu belirten Afacan, “Buna göre memur maaşları 2021 yılı boyunca sürekli erimiş, gerçekleşen enflasyon ocak ayında verilen yüzde 3’lük zammı neredeyse 3’e katlamıştır. Yılın ilk altı ayında enflasyon yüzde 8,45 artarken memur maaşlarına verilen yüzde 3’lük zam, yılın ilk yarısında memurların ve emeklilerin alım gücünün sürekli düşmesine neden olmuştur. Dolayısıyla verilen enflasyon farkı bir zam değil erime miktarının telafisi anlamı taşımaktadır. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir. Gerçek şudur ki, memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte alım gücü hızla düşmektedir. Bu durum önümüzdeki altı ay için de geçerli olacaktır. Yıllık enflasyonun yüzde 17,53 olduğu bir ortamda memur maaşları yüzde 3 oranında zamlanacaktır. Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır” dedi.

“MEMUR MAAŞLARI ERİMEKTE ALIM GÜCÜ DÜŞMEKTE”

Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emeklilerin oyalandığını savunan Nedim Afacan, “Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte memur maaşları erimekte alım gücü düşmekte altı ay sonra bu zararın bir defaya mahsus telafisi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon hızla yükselirken memur maaşları yüzde 3’e mahkûm edilmiş durumdadır. Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı yüzde 8,45 olarak lanse edilmektedir. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki, memurun aldığı zam gerçekte yüzde 3 tür, yüzde 5,45’lik kısım ise altı aydır erimekte olan maaşların telafisi yapılan bir ödemedir” diye konuştu.

“MEMUR MAAŞLARINA BİR AN ÖNCE EK ZAM YAPILMALI”

Memurların ve emeklilerin yıllardır sadece enflasyon kadar maaş zammı alabildiğini söyleyen Kamu-Sen İl Başkanı Afacan, şu ifadeleri kullandı;Memurlarımız ve emeklilerimiz yıllardan beri ancak enflasyon kadar maaş zammı alabilmektedir. Bu da maaşların gerçekte hiç artmadığı, memur ve emeklilere yıllardır sıfır zam verildiği anlamına gelmektedir. Ekonomik büyüme de hesaba katıldığında ülke zenginleşirken geliri düşen ve sürekli fakirleşen tek grubun memur ve emekliler olduğu görülmektedir. Bu ekonomik şartlar altında bu maaş artışlarının hakkaniyet, adalet ve ekonomik gerçeklerle bağdaşır hiçbir yanı bulunmamaktadır. Toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşırken memur ve emeklilerin masaya alacaklı olarak oturmamaları için bu erimenin mutlaka telafi edilmesi gerekmektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak memur maaşlarına bir an önce ek zam yapılması ısrarımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER