Yetmez ama, buna da şükür

Kastamonu esnafının son açıklanan ‘pandemi destekleri’ yorumu…

Yetmez ama, buna da şükür

 

 GEÇTİĞİMİZ akşam 4 saat süren kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafa bin TL hibe desteği ile birlikte kira yardımı yapılacağını söyledi. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak sıkıntı yaşayan esnafa büyükşehirlerde 750, Kastamonu gibi şehirlerde ise 500 TL’lik kira yardımı yapılacak. Taksi, dolmuş ve servis işletmecileri, pazar esnafı, yurt ve pansiyon işletmecileri, lokanta ve pastane işletmecileri, düğün salonu işletmecileri, kuaför ve berberler, oto tamircileri, kreş işletmeciler ve terziler yardım desteği alacak meslek grupları içerisinde…

Kastamonu’da çoğu esnaf bu yardım desteklerini yeterli görmediğini dile getirdi. Yapılacak yardımların az olduğunu, daha fazlasının yapılmasını beklediklerini dile getiren esnaflar, yine de bu zor durumda bir nebze nefes aldıracağını, hiç olmamasından iyi olduğunu da ekledi.

“ARABANIN MAZOT LAMBASI KIPKIRMIZI YANIYOR, HANGİSİNE YETİŞECEĞİZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ve bin liralık destek ile kira yardımı görecek meslek grupları arasında bulunan Lüx Taksi Durağı esnaflarından taksici Saim Çaycoşar şöyle konuştu; “Yeterli değil, zaten plakanın kira fiyatı aylık bin 500 lira. Dükkân için ödediğimiz para senelik belediyeye 300-350 lira araba başına. Nasıl yeterli olacak bu şekilde? Bizim beklentimiz pandemi durumu bitene kadar en az bir asgari ücret verilmeliydi. Ayrıca trafik polislerinden sürekli cezalar kesiliyor. Kastamonu merkezi 10 dakika gezerek bitiriyorsun. Yarım saatte gezilen yolda günlük mesai saatinde 10 tane radar var. Yediğimiz cezaların haddi hesabı yok. Pandemi dolayısıyla şuanda ne yazık ki çalışamıyoruz. Borç harçla bir şekilde döndürmeye çalışıyoruz. Yapacak bir şeyimiz yok. Arabanın mazot lambası kıpkırmızı yanıyor. Az bu yapılan destek biz hangi birine yetişeceğiz. Biraz daha fazla yardım yapılsaydı iyi olurdu” dedi.

“ÖDENEK YETERLİ DEĞİL AMA BUNA DA ŞÜKÜR

Devletin esnaflara yönelik destek paketi kapsamındaki mesleklerden birisini icra eden berber Kaan Sarıoğlu ise; “Devletin esnaflar için çıkarmış olduğu ödenek yetersiz, ama hiç olmamasından iyidir. Biz küçük esnafız, illa ki rahatlatır. Buna şükür diyeceğiz. İşlerimiz biraz düştü. Berberler şu an işlerinden memnun değil, hastalık vurdu. Sadece bizi değil, her yeri vurdu. En çok kahveciler etkilendi mesela. Allah’a şükür dükkân açık, çalışıyoruz. İşlerimiz iyi değil. Bence yardım miktarı artırılmalı. Küçük esnaf, büyük esnaf olarak ayırt edip herkesin bütçesine göre yardım edilmesi lazım. Benim düşüncem bu ama yine de şükür, devletimizden Allah razı olsun” dedi.

“SON NOKTAYA KADAR AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Arslan Döner’in sahibi İsmail Arslan da ödenek miktarıyla ilgili şunları söyledi; “Lokanta esnafı şu an paket servisi durumunda, iş yok. Herkes kan ağlıyor ama yapacak bir şey yok. Sadece biz değil, herkes sıkıntı içinde. Herkes annesi, babası, dedesi yaşasın diye uğraşıyor. Biz de bunun için çabalıyoruz elimizden geldiği kadar. Miktar yeterli değil ama devletin de yapacak bir şeyi yok. Nereye yardım etsinler ülkede? 500 TL de iyi, 1000 TL de iyi ama kiraları yüklü olan esnaflar var. Mesela 30 bin lira, 40 bin lira kirası olanlar var onlar için nasıl olur bilemem. Herkes çöküşte ama düzelirse nasıl çıkar bilemiyorum. Bu bir rahatlama getirmez. 1000 lira, 1500 lira ödenek çıkıyor ancak kira 5000 lira. Şu an millet yardım istemiyor zaten. Kime yardım edilecek? Bize gelene kadar ulaşım olmuyor, düşük miktarlar. Bizim kiramız 5 bin lira ama 40-50 bin lira kirası olan yerler var. Ona da bin lira yardım ediliyor, bana da bin lira yardım ediliyor. Bin lira onun da işini görmüyor, benim de işimi görmüyor. Gerek yok yani, biz ayakta durmaya çalışıyoruz son noktaya kadar. Çünkü bu vatana bizden başka bakacak kimse yok. Biz çaba gösteriyoruz. Herkes bizim gibi, herkes çabasını gösteriyor. İnşallah virüsten kurtuluruz.” (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER