Yeter ki ‘sağlık’ olsun

Muhtarlar, eski devlet hastanesinin yerine yeni bir sağlık merkezi yapılmasını istiyorlar

Yeter ki ‘sağlık’ olsun

 

Muhtarlar, eski devlet hastanesinin yerine yeni bir sağlık merkezi yapılmasını istiyorlar

Yeter ki ‘sağlık’ olsun

OLUKBAŞI Mevkiinde bir zamanlar şehrin uğrak noktaları olan Halime Çavuş Yüzme Havuzu ve Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi’nin yıkılan binalarının yerlerinde yeller esiyor. Saraçlar Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Yapan ve Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu, konuyla ilgili yetkililerden yıkılan binaların yerine sağlık alanında yeni bir proje yapılmasını isteyeceklerini aktardı. Yetkilerle tekrar görüşeceklerini söyleyen muhtarlar, yeni bir proje yapılması için kolları sıvayacak.

Beyçelebi Mahallesi Rıfat Cozuroğlu, yıkılan eski devlet hastanesi binasının yerine bir rehabilitasyon hastanesi yapılması konusunda çalışma başlattıklarını söyleyerek; “Sadece Saraçlar ve Beyçelebi Mahallesi olarak değil, tüm mahalle muhtarları beraber bir çalışma yaptık. Oraya hastane yerine, bakım merkezi gibi bir yer yapılacağı söylendi. Dönemin Valisi Şehmuz Günaydın ve o zamanın bütün idarecileri ve siyasileriyle görüşmüştük. Bu çalışmalar bir neticeye ulaşmadı. Son olarak da rehabilitasyon hastanesi olabileceği söylendi. Ama en sonunda maalesef olmadı. Çünkü rehabilitasyon hastalarının da normal bir hasta olduğu, sadece ağrı değil, hepsinin, şeker, tansiyon, kalp hastalıklarının olması nedeniyle devlet hastanesine yakın olması gerekiyormuş. Bir de tıp fakültesinin binasının değerlendirilmesi açısından düşünülmüş. Çünkü burası olsa yeniden yapılacak. Bir hastanenin yapımı diyelim 100 milyon TL ise belki öbür tarafta 10 milyon liraya çevirebileceksiniz” dedi.

ESKİ DEVLET HASTANESİ YERİ NE OLACAK?

Halime Çavuş Yüzme Havuzu konusunda yeni bir çalışmanın olmadığını aktaran Muhtar Cozuroğlu, şu şekilde konuştu; “Valilik bünyesinde en son gerçekleşen muhtarlar toplantısında Saraçlar Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Yapan da gündeme getirmişti. Bazı şeyler günlük değişiyor, bilemiyoruz. Dönemin Milletvekili Murat Demir çok çaba sarf etti. Parti genel kurulundan önce Doğan Ünlü ile de görüşmüştük. Dedik ki; ‘o yıkılan binaların yerine TOKİ binaları yapılmasın, toplu konut yapılmasın. En azından halkın yararlanabileceği bir proje olsun.’ Doğan Ünlü de ‘zaten öyle bir yer olamaz orası’ dedi. Ama akıbeti de meçhul. Bizim özellikle yıkılan hastane ve yüzme havuzunun olduğu yere sağlık açısından yararlı olabilecek bir hizmet binası yapılmasını istiyoruz. Bir de buradan kamu kurumlarının gitmesi de mahallemiz açısından oldukça olumsuz bir durum. Bir hastanenin olması, mahallelinin faydasına hem de esnafın ekonomisini canlandırıyor. Mesela Anadolu Hastanesi mahalle için gerçekten bir velinimet. Biz yetkililere, ‘Burası ne olacak’ sorusunu soracağız şimdi. Eski devlet hastanesi ne olacak? Akşamcıların, ayyaşların yeri olarak mı kalacak?”

YAPAN; “SAĞLIK ALANINDA DEĞERLENDİRİLMESİ TARAFTARIYIZ”

Konuyla ilgili konuşan Saraçlar Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Yapan ise Halime Çavuş Yüzme Havuzu’nun yıkıldıktan sonra park alanı olarak yapılacağını duyduğunu belirtti. Muhtar Yapan; “Fakat biz eski devlet hastanesi ile alakalı Rıfat muhtarım olsun veya 19 muhtarımız olsun, Vali Şehmuz Bey zamanında girişimlere başladık. O da yardımcı oldu. O zamanlarda Honsalar’da genel sekreterlik vardı, oraya gittik. Halk sağlığına gittik, vekillerle görüştük. Murat Demir Bey, yardımcı oldular. En son Valilik toplantılarında da çokça dile getirdim ben bu konuyu. Buranın rehabilitasyon hastanesi olarak yapabileceklerini belirttiler. Biz rehabilitasyon denilince çok mutlu olduk. Zaten devasa bir saha orası her şey yapılabilir oraya. Fakat son günlerde yetkililer, rehabilitasyon hastanesini, Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanına yapılmasını uygun görülüyor dendi. Ulaşım açısından devlet hastanesine yakın olmasının çok artısı olacağını söylediler. Eski devlet hastanesi 1933 yılında yapımına başlanıyor, fakat tescilli bir bina olmadığı için yıkılıyor. Onun araştırmalarını yaptım. Biz bu alanı ne olursa olsun sağlık alanında değerlendirilmesi taraftarıyız” diye konuştu.

“OLUKBAŞI’NDAKİ BİNALAR BİR DAHA YAPMAMAK ÜZERE YIKILIYOR”

Olukbaşı’nda sağlık alanında ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayan Muhtar Ali İhsan Yapan; “Olukbaşı’ndan Kuzeykent’e giden bir hastanın çok çabuk bir müdahalede bulunulması lazım.  Yollarımız çok sıkıntılı, çok yoğun trafik var. Ambulansta olsa sireni aça aça gitse, yine sıkıntı yaşanıyor. Onun için biz Olukbaşı’nda bir daha yapmamak şartıyla binaları yıkmaya çalışıyoruz. O alanlar, kamyon garajı, tır garajı olmaya başlıyor. Virane bir şekilde de duruyor. Bir zamanlar konuşuldu; ‘TOKİ’ye verilecek, burada toplu konutlar yapılacak’ diye. Eski devlet hastanesinin orası yıllardır hizmet vermiş vatandaşa, şimdi TOKİ binaları yapılıp da ne alaka? Kastamonu’nun konuta ihtiyacı yok, Kastamonu artık konuta doydu. Bizim artık saniyelerle hayat kurtaracak, sağlık alanında yatırımlara ihtiyacımız var. Yani illaki sağlık, illaki sağlık” ifadelerini kullandı.

“OLUKBAŞI, KENDİ KADERİNE TERK EDİLECEK”

Olukbaşı’nda lise dengi okul eksiğinin de olduğunu bildiren Yapan, alanın bir bölümüne lise ve dengi okul yapılabileceğinin altını çizdi. Muhtar Ali İhsan Yapan, şunları söyledi; “Bu okulların açılış zamanları gayri meşru kayıtlara yönelen insanlar çok oluyor. Niye? mahallemizde ki okul yetersizliğinden. Onlar engellenmiş olur. Eğitim daha güzel olur. Yüzme havuzu yıkıldı, yerine niye yenisini yapılmasın. Kuzeykent’e yaptın ama bize de lazım. Olukbaşı’na da yatırımlar yapılması lazım. Bu bugün için öyle düşünüyor ama Kastamonu büyüyor, gelişiyor. Kastamall açılacak, şu, bu olacak, daha konutlar filan… Neden olmasın? Olukbaşı’nda da olsun. Efendiler, buraya da yapın! Senin arazin zaten hazır, yaptır projeyi, yerine yapıver ne olacak ya. Stadyum gidecek diyorlar, Milli Eğitim Müdürlüğü gidiyor aşağıya, yani Olukbaşı’nda sadece Orman Bölge Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü kalıyor. Olukbaşı, kendi kaderine terk edilecek.”

Saraçlar Mahallesi Muhtarı Yapan, söz konusu alanlar hakkında yetkili mercilerden bir açıklama beklediklerini ve boş arazilerin özellikle sağlık yatırımları olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Hem Saraçlar Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Yapan, hem de Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu, yetkili mercilerle görüşeceklerini kaydettiler. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER