Yeşilay’dan Tosya turu

YEŞİLAY Kastamonu Şubesi, faaliyetlerine ilçelerde de devam ediyor

Yeşilay’dan Tosya turu

 

Yeşilay’dan Tosya turu

YEŞİLAY Kastamonu Şubesi, faaliyetlerine ilçelerde de devam ediyor. Yeşilay, Kastamonu’daki faaliyetlerini çoğaltmak ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi ile kurumlar arası işbirliklerini sağlamak için ziyaretlerine bu kez de Tosya ilçesinde devam etti. Yeşilay, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Murat Karakaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Demirci, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü İsmail Çalışkan, Tosya Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Karakuş’a ziyaret gerçekleştirerek kurumsal işbirlikleri gerçekleştirdi.

“YEŞİLAY’I KASTAMONU GENELİNDE DAHA GENİŞ KİTLELERLE BULUŞTURACAĞIZ”

Yeşilay Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Yeşilay olarak 100 yıldır olduğu gibi koronavirüs salgını döneminde de bağımlılıklardan uzak ve iyi bir yaşam için çalıştık. Bu dönemi de yararlı bir şekilde değerlendirerek Kastamonu’da Hz Pir Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi üzerinde vakıf bölgesi olarak adlandırdığımız mevkide Ellezler Konağında YEDAM’ı faaliyete geçirdik. İlk etapta madde ve alkol bağımlıları ve ailelerinin ücretsiz olarak psikososyal danışmanlık hizmeti alabileceği YEDAM’ımızı her yerde tanıtıyoruz. İlerleyen süreçte tütün ve teknoloji bağımlılığı ile ilgili de hizmet vereceğiz.  İşbirliği yapabileceğimiz tüm kurumlara ziyaretler düzenliyoruz. Bu kez de en büyük ilçemiz Tosya’daydık. İnşallah diğer ilçelerimizi de bu kapsamda ziyaret edeceğiz ve Yeşilay’ı Kastamonu genelinde daha geniş kitlelerle buluşturacağız. Bu sayede ilimiz olarak bağımlılıklarla topyekûn bir mücadeleye öncülük edeceğiz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz” dedi.

“BİLGİ VE DANIŞMANLIK ALMAK İÇİN YEDAM'A GELEBİLİRSİNİZ”

Yeşilay Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü, YEDAM olarak faaliyetlerini de açıklayarak şunları dile getirdi; “YEDAM olarak tütün, alkol, madde ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyoruz. Merkezlerimizde yatış yapılmamaktadır. Tütün bağımlılığı ile mücadele yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız, alkol kullanımınız fazlaysa, madde bağımlılığı tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yoğun internet kullanımına bağlı yaşamınızda sorunlar varsa, eğer aile üyelerinizden biri bunları yaşıyor ama danışmanlık için gelmiyorsa, bilgi ve danışmanlık almak için siz de doğrudan YEDAM'a gelebilirsiniz.”

“ÜCRETSİZ VE AYAKTAN HİZMET SUNUYORUZ”

Bağımlılık konusunda ücretsiz ve ayaktan danışmanlık hizmeti verdiklerini vurgulayan Köylü; “Tütün-alkol-madde- internet kullanan kişinin bağımlılık düzeyini saptıyoruz. Tütün-alkol-madde kullanımını bırakması konusunda yardımcı oluyoruz. Tekrar kullanmaya başlamamak için yöntemler öğretiyoruz. Eşlik eden ruhsal sorunlar varsa (öfke kontrolsüzlüğü, kaygı) bunların düzelmesi için psikolojik destek veriyoruz. Nasıl davranmaları konusunda aileleri bilgilendiriyoruz. Danışanlarımızı evlerinde ziyaret edip, gidişatı takip ediyoruz. Bireysel görüşmeler ve grup çalışmaları yapıyoruz, sosyal destek sağlıyoruz, değişim demek yeni alışkanlıklar, yeni bir çevre, yeni bir hayat demektir. Danışanlarımızın sağlık güvencesi, işsizlik, boş zaman değerlendirmesi gibi sorunlarının giderilmesinde diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışıyoruz, YEDAM Atölye'de danışanlarımızın sosyal yaşama uyumunu sağlayarak, meslek edindirme kursları veriyoruz, iyileşmenin kalıcı olması ve hayata uyumun sağlanabilmesi için YEDAM Atölyede uzun süreli aktivitelerimizi sunuyoruz” dedi. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER