banner38

banner46

banner47

05 Haziran 2020 Cuma

Yeşilay Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü’den çağrı KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN, BU ÖNEMLİ GÜNDE SİGARAYI BIRAKIN

Yeşilay Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü çağrısında; sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğunu vurguladı ve sigarayı bırakma çağrısında bulundu.

01 Haziran 2019 Cumartesi 10:01
  Yeşilay Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü’den çağrı  KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN, BU ÖNEMLİ GÜNDE SİGARAYI BIRAKIN

 

Yeşilay Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü çağrısında; sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğunu vurguladı ve sigarayı bırakma çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de istatistikleri ile sigara bağımlılığını dünya çapında bir problem olarak tarif ettiğinin altını çizen İzzet Serhat Köylü, dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 milyon insanın sigara sebebiyle hayatını kaybettiğini hatırlattı.

“SİGARA BAĞIMLILIĞI TÜRKİYE’DE HER YIL 100 BİN CAN ALIYOR”

Köylü, “Dünyada her yıl sigaraya bağlı nedenlerden 7 milyon, pasif içicilikten nedeniyle de yaklaşık 1 milyon can kaybı yaşanıyor. Sigara kullanımının yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 100 bin kişinin hayatını kaybetmesi olarak kayda geçiyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sigaranın zararları konusunda duyarlılığı arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

“DUMANSIZ HAVA SAHAMIZI BİRLİKTE KORUYALIM”

Dumansız hava sahalarının yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çeken İzzet Serhat Köylü, şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizdeki yasalar tütün kullanımının önüne geçecek derecede ancak maalesef denetimlerde zafiyetler yaşanabiliyor. Sigaranın zararlarından öncelikli olarak çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Yasalar bunun için var. Yasaların uygulanmasını sağlamak hepimizin vatandaşlık görevi. Dumansız hava sahasının başarılı olmasının yolu toplumsal sahiplenmeden geçiyor. Kapalı alanlarda sigara yasağı toplumsal açıdan çok önemli olan bi kazanım. Bunun toplum tarafından da savunulması ve takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

“NARGİLE VE ELEKTRONİK SİGARANIN SAĞLIĞIMIZA ZARARINA DİKKAT”

Yeşilay ve T.C. Sağlık Bakanlığı öncülüğünde yapılan Vizyon 2023 Sigarasız Türkiye Çalıştayı bildirisinde hedeflenen çalışmaların şehrimizde hayata geçirilmesi için Genç Yeşilayımız ve gönüllülerimizle katkı sunmaya devam edeceğiz. Hedefimiz, adım adım sigaranın yanı sıra, nargile ve elektronik sigara gibi tütün mamulleri kullanımının şehrimizde azaltılmasını sağlamak olacak. Böylece el birliği ve topyekûn bir mücadeleyle sigarasız bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz.

“ENDÜSTRİSİNİN KİRLİ OYUNLARINDAN

GENÇLERİ UZAK TUTMAK ELİMİZDE”

Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin kendinize, çocuklarınıza ve sevdiklerinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın.”

Tütün bağımlılığı ile mücadelenin Yeşilay’ın vazgeçilmez önceliği olduğunu belirten Köylü,  Yeşilay’ın son kamu spotunda da değinildiği gibi “çok uluslu sigara şirketleri her yıl 700 milyar dolar kazanırken, dünyada 7 milyar insan ölüyor,onlar kazanırken biz kaybediyoruz” mesajına vurgu yaparak tüm toplumu Yeşilay’a destek olmaya çağırdı. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV