'Yeşil altın' hasat edildi

Taşköprü ilçesine bağlı Karşı köyünde 1,5 dönüm araziye ekilen kendir, düzenlenen törenin ardından hasat edildi

'Yeşil altın' hasat edildi

Taşköprü ilçesine bağlı Karşı köyünde 1,5 dönüm araziye ekilen kendir, düzenlenen törenin ardından hasat edildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Alpan’ın danışmanlığında Araştırma Gör. Leyla Aksoy Gülen’in hazırladığı, “Biyolojik Temelli Eko-Kumaş Tasarımı ve Uygulama Örnekleri-Kenevir Lifinin Tekstil Alanında Kullanımı Üzerine Bir İnceleme” başlığı ile yürütülen, kendir’in hasadı gerçekleşti.

ÇATAL: "KENDİRİ TAŞKÖPRÜ’YE KAZANDIRACAĞIZ"

Hasat törenine katılan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, “Kendir, bizim için önemli bir konumdaydı. İş adamlarımız ile bugün burada, yetiştirilen kendirimizin hasadını yaptık. Sarımsak söylenince Taşköprü akla gelir, Taşköprü diyince Sarımsak akla gelir. Kendir sarımsağımıza katkı sağladığını biliyoruz. Kendir, selenyum ve kükürt oranının toprakta çoğalmasını sağlıyor. Geçmişte çiftçilerimiz önceden kendir ekilen yere bir dahaki sezonda sarımsak ekerdi ve ilaçsız bir şekilde daha çok verim elde ederdi. Kendir tekrardan Taşköprü ilçemizde ekilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah tekrardan kendiri Taşköprü’ye kazandıracağız” dedi.

ALPAN: "KENDİR KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI AMAÇLANIYOR"

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dilek Alpan ise kenevir lifini kullanarak farklı kumaşlar yapılabileceğini belirterek “Bilindiği gibi kendir lifi, üretim aşamalarında kimyasal katkılara gerek duyulmayan, nem kontrolü ve UV koruma sağlayabilen, anti-bakteriyel nitelikleri ile cilde zarar vermeyen, doğada tamamen çözünebilir, dayanıklı bir liftir. Sahip olduğu pek çok olumlu özelliği ile öne çıkan kendir lifinin kullanılacağı uygulamalarda; Taşköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak verdiğimiz destekle kendir bitkisinin ekilmesinden, lif haline getirilerek ipliğe ve kumaşa dönüştürülmesi aşamalarına kadar geçen süreçler deneyimlenerek, ekolojik kumaş tasarımları geliştirilecektir. Böylece, kendir lifinin endüstriyel alana etkin bir şekilde yönlendirilerek, işlevsellik bakımından geliştirilmesi, üretiminin ve kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

ŞALLI: "İLÇEMİZ KENDİRİN BAŞKENTİ OLARAK BİLİNİRDİ"

Tarla Sahibi ve aynı zamanda İlçe Tarım Müdürü olan Mesut Şallı da, şu ifadeleri kullandı: “ İlçemizde kendir daha önceki yıllarda ekilirdi ve ilçemiz kendir başkenti olarak bilinirdi. Fakat uzun yıllar ekilmiyordu. Şuanda bizler öncü olarak vatandaşlarımızı bilgilendirerek kendiri yeniden ilçemize kazandırmayı hedefliyoruz. İnşallah Taşköprü’yü tekrardan Kendirin Başkent’i olarak çiftçilerimiz ile birlikte yapacağız."

Karşı köyünde gerçekleşen törene, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, Taşköprü Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Alev Taşkın, yatırımcı iş adamları ve çiftçiler katıldı. (Hamza Sefa Yılmaz)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER