Yerli tohum atağı

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü'yle iş birliği yaparak ilimiz tarımına dört farklı yerli silajlık mısır tohumu kazandırdı

Yerli tohum atağı

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN

Yerli tohum atağı

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü'yle iş birliği yaparak ilimiz tarımına dört farklı yerli silajlık mısır tohumu kazandırdı.

İlimizde hayvancılığın geliştirilmesi, çiftçilerin bu konuda bilinçlendirilmesi, tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler arasında yaygınlaştırılması ve kadın odaklı üretimin arttırılması amacıyla, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünün, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile hazırladığı "Kastamonulu Genç Kadın Çiftçiler Seren ile Güçleniyor" adlı proje faaliyetlerinin uygulamasına başlandı. İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülecek olan bir (1) yıllık ve toplam 23.000 TL bütçeli proje, Bakanlık, Eğitim ve Yayın Daire Başkanlığı tarafından "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı kapsamında destekleniyor.

2021 yılı için planlanan ve uygulamaya başlanan proje ve faaliyetler; İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem 'in Başkanlığında, İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur Ertop, Gıda Mühendisi Hicret Serra Çetin, Ziraat Mühendisi Sertaç Oktay ile Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Islah Genetik Bölüm Başkanı Ahmet Duman ile Ziraat Yüksek Mühendisi Niyazi Akarken tarafından yürütülecek.

ÖNLEM:  '30 DÖNÜM, DENEME EKİMİ YAPILDI'

Proje ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem "İlimiz hayvansal üretim mevcut tarımsal üretimin ana unsuru durumundadır. Bitkisel üretim desenimiz hayvansal üretimimizin ihtiyacını karşılamak üzere oluşmakta. Özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı İlimizde kaliteli kaba yem ihtiyacının büyük bir kısmı, özellikle süt üretimi üzerine yapılan yetiştiriciliğin kaba yem ihtiyacı, silajlık mısırdan sağlanmakta. Bakanlığımız ve bağlı Araştırma Enstitüleri yerli ve milli bitkisel ve hayvansal girdi ve tohum üzerine yoğun faaliyetler yapmaktadır. Bizde Müdürlüğümüz olarak silajlık mısır konusunda araştırma ve geliştirme faaliyeti gösteren Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile temasa geçerek yerli ve milli silajlık mısır çeşitlerimizi İlimize kazandırmak amacımızı paylaştık. Enstitü yetkilileri ile birlikte bu projemizi oluşturduk. Projemiz kapsamında 4 çeşit silajlık mısır tohumlarımızı 10'ar dönümlük 3 deneme parseline ekimini gerçekleştirdik. İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik elemanları kontrolünde vejetasyon süresi kontrol edilecek. Olumlu sonuçları hasat sezonunda sizinle paylaşmak ümidi ile projenin Ülkemize ve İlimize faydalı olmasını diliyorum" dedi.

Projemiz kapsamında İlimiz Merkezde bulunan Uzunoluk Köyü ile Devrekani İlçesinde bulunan Çayırcık Mahallesi ve Kasaplar Köylerinde yer alan arazilere, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün geliştirmiş olduğu bölgemize uygun ve yüksek verimlilik özelliklerine sahip, yerli ve milli tohum çeşitleri olan "SEREN, HACIBEY, ADA 523 ve AGA" çeşitlerinin ekimleri yapıldı. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER