YERLi OTOMOBiL FABRiKASI iÇiN KASTAMONU TEK SES

Yerli otomobili üretecek firmaların belirlenmesinin ardından gözler yerli otomobil fabrikasının hangi ile kurulacağına çevrildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün ‘Yerli otomobil fabrikası için kentleri yarıştıracağız’ açıklamasının ardından 20’nin üzerinde il yerli otomobil fabrikası için harekete geçti. İlk kez AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir tarafından dillendirilen yerli otomobil fabrikası için Kastamonu tek ses oldu.

YERLi OTOMOBiL FABRiKASI iÇiN  KASTAMONU TEK SES

 

Yerli otomobili üretecek firmaların belirlenmesinin ardından gözler yerli otomobil fabrikasının hangi ile kurulacağına çevrildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün ‘Yerli otomobil fabrikası için kentleri yarıştıracağız’ açıklamasının ardından 20’nin üzerinde il yerli otomobil fabrikası için harekete geçti. İlk kez AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir tarafından dillendirilen yerli otomobil fabrikası için Kastamonu tek ses oldu. 
Dün Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) basın toplantısı düzenleyen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu’nun bütün dinamiklerini bir araya getirdi. İktidar partisinden, muhalefet partilerine, kamu kurum ve kuruluş başkanlarından iş adamlarına kadar bütün Kastamonu tek bir ağızdan aynı şeyi telaffuz etti; ‘Yerli otomobil fabrikasını Kastamonu’ya istiyoruz.”

“İKİ HEDEFİMİZ VAR”

Kastamonu olarak iki hedef belirlediklerini ifade eden Yaşar Karadeniz, “Kastamonu olarak önümüze iki hedef belirledik. Bir Türk Dünyası Kültür Başkenti, ikincisi ise Yerli Otomobil Fabrikası’nın Kastamonu’ya kurulmasıdır. Türk Dünyası Kültür Başkenti için 5 Aralık’ta Kazakistan’ın Türkistan kentinde bu adaylığımız, diğer cumhuriyetlere de anlatılacak. Bununla ilgili gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Bu ayın 29’unda Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yetkililer gelecek. 5 Aralık’ta da sevinçli haberi alacağız. 4 yada 5 il vardı Türkiye’den aday adayı ama bunların arasından Kastamonu tercih edildi” diye konuştu.

“YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI İÇİN BÜYÜK AVANTAJLARIMIZ VAR”

Yerli otomobil fabrikası için Kastamonu’nun büyük bir birliktelik yakaladığını ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, “Kastamonu’da yerli otomobil fabrikası için fikir birlikteliği var. Bunu hep birlikte yapacağız. Kastamonu’nun ağırlığını iyi hissettirelim. Yerli otomobil fabrikası için çok avantajımız var. Organize Sanayi Bölgesi’nin ilave bölümüne kamu yararı kararı alınarak onaylandı. Bunun güzel bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Bölgemize ulaşım noktasında yaşanan durumlar çözülmüş durumda. Denize olan bağlantı sorunu birkaç yıl içerisinde çözüme kavuşmuş olacak.  İnebolu Limanı da yapıldığı zaman tüm yatırımlar bütünleşmiş olacak. Otomobil fabrikasının kurulması açısından herhangi bir engel kalmamış olacak. Yapılan çalışmalara ilave neler yapabiliriz konuşmalıyız. Fabrika kurulduğu zaman ne kadar araç alacağımızı deklare edebiliriz. Beraberliği her zaman sağlamalıyız. Zaman içerisinde oluşturduğumuz ortak platform ile ilgili firmalarla görüşeceğiz” dedi.

DEMİR: KASTAMONU, TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ OLDU

Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu dile getiren AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, “Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu için hayırlı olsun. Onu diyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz gün Ankara’da yaptığımız toplantıda bunun sinyalini aldık. Sayın Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un bizzat kendi talebi üzerine yüzde 100 verilmiş durumda. İnşallah 2018 yılı Kastamonu için yeniden doğuş yılı olacak. Bu organizasyonun çalışmaları yapılıyor” dedi.

“KASTAMONU EN POTANSİYELLİ İLERDEN”

Kastamonu’nun yerli otomobil fabrikası için en potansiyelli illerden birisi olduğunu ifade eden Murat Demir sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bir şeyi istemek, talep etmek, bizde varız demek bu işin en önemli noktasıdır. Bir şeyi istemeden talep etmeden kimse kimseye bir şey vermez. Çabalarımızı il olarak gösterdiğimiz zaman, bir yerlere gerekli mesajlar gidecek.  Otomobil fabrikası için Kastamonu en potansiyelli iller arasındadır. Baktığımız zaman,bir sanayici için ulaşımın kolay olması lazım. Havayolumuz var. Ankara’ya iki, İstanbul’a hava yolundan dolayı bir saat mesafedeyiz. Bir tek eksiğimiz liman olarak görülüyor. Ama liman eksiğimizi de kapatacağız. İnebolu Limanı’da inşallah yakın bir zamanda sadece liman olarak ihaleye çıkacak ve 2019 yılına kadar bitirilmiş olacak. İnebolu Yolu işi de başladı. Bu da 2019 yılına bitirilmek isteniyor. 

“ALT YAPIMIZ HAZIR”

Herkes kendi iline büyük bir yatırımı kazandırmak ister. Büyük şehirler sanayiye doymuş durumda. Sanayiye muhtaç ve kendi ili dışında yaşayan 3 buçuk milyon vatandaşı olan Kastamonu için çok önemli. Ulaşım olarak alt yapımız hazır. Filyos Limanı bittiğinde bize 2 saatlik mesafede olacak. Bu mesafe uzun değil. Onun için Kastamonu potansiyelli bir il. Bizim yerimiz hazır. Bir çok ilde bu yok. Bizim böyle bir avantajımız var.

“10 TANE ARAÇ BEN ALACAĞIM”

Bu artık Kastamonu’nun meselesi. Bu artık memleketin menfaatidir. Bir şeyler yapacaksak hep birlikte yapacağız. Biraz sabır göstermeliyiz. Bu işi uzatmadan şehir olarak bakana ziyaret gerçekleştirelim. İnşallah bu güzel birliktelikle inşallah otomobil fabrikasını Kastamonu’ya kazandırırız. Ben otomobil fabrikasının Kastamonu’ya kurulması durumunda 10 tane araba alacağımın sözünü veriyor. Yerli sanayicilerimizde bu noktada katkı vermelidir. Bir çalışma yapmalarını istiyorum.”

ÇELİK: DEZAVANTAJLARIMIZI ORTADAN KALDIRDIK

Otomobil fabrikasının Kastamonu’ya kurulması için bütün dezavantajların ortadan kaldırıldığını ifade den AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise şöyle konuştu;
“Öncelikle ülkemizin geleceği için çok önemli gördüğümüz yerli otomobil için sürecin tüm ülkeye hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah belirlene plan dahilinde otomobil piyasaya çıkmış olacak. Bunun için bir çok ilin talebi olacaktır. Bizim avantajımız 2013 yılının başlarından bu yana devam eden ek organize sanayi bölgemizin 2 gün önce kamu yararı kararının alınmış olmasıdır. Otomobil fabrikası ile ilgili elimizde ki imkanların en iyi şekilde ortaya konulup, bir dosyaya konulup, Kastamonu olarak bu işin arkasında olduğunu en iyi şekilde dile getireceğiz. Dezavantajlarımızı bir bir ortadan kaldırdık. Şuan avantajlıyız. Ulaşım konusunda çok ciddi adımlar attık. Ilgaz Tüneli ve havayolu ulaşımımızın sağlanmış oluşu ve Türkiye’nin en önemli projelerinin ilimizde yapılıyor olması bizim için büyük avantaj. 

“BİRLİKTELİK SAĞLADIK”

Türk Dünyası Kültür Başkenti konusu da bizim için çok önemli. Son iki üç yıldır bir birliktelik sağladık. Kurumlar olarak bir araya gelip Kastamonu turizmini daha ileri nasıl taşırız diye birliktelik kuruldu. KUZKA bu noktada iyi bir çalışma ortaya koydu. İzleyenler ilimizin güzelliklerine hayran kalıyor.”

BIYIKLI: KASTAMONU İÇİN DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Kastamonu için siyasi ayrım gözetmeden bu proje destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, “Siyasi ayrım gözetmeksizin Kastamonu için böyle bir projeye destek vermeye hazırız. Büyük mutluluk duyarız. Sonuçta bu bir yatırım işi yatırımcıda kendisine göre en uygun yeri seçecektir haklı olarak. Bizim onları ikna edebilmek için neler verebileceğimiz önemli. Yani Kastamonu'nun böyle bir gelişimden eleştirilebilecek veya komik duruma düşeceğimiz gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Elbette istemek bizimde hakkımız. Hatta biz bu işi başaramazsak bile bundan sonra Kastamonu isteyeceğimiz şeyler için çok önemli bir gelişme olur Otomobil fabrikasının Kastamonu’ya gelmesini sağlayamasak da bu birliktelik önemli bir adımdır diye düşünüyorum” dedi.

MAŞALACI: ROZETLERİMİZİ ÇIKARTIRIZ

Kastamonu söz konusu olduğunda siyasi rozetleri çıkarmaya hazır olduklarını ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi Kastamonu İl Başkanı İbrahim Maşalacı, “Geçmişten bugüne bu tarz toplantılar yapılıyordu ama her kurum yada kişiler kendileri bir şeyleri ortaya koyabilmek adına yapıyordu. Ama birlikten kuvvet doğar. Söz konusu Kastamonu olduğunda parti rozetlerimizi çıkartarak, ne yapılacaksa hep birlikte el ele vereler bunu ortaya koyabilmeliyiz. Kastamonu büyük şehirlerde holding sahibi vatandaşları olduğu bir il. Biz birlikteliğimizi ortaya koyabilirsek, bu husus gerçekleşmese bile şehrin gelişmesi için bazı şeyleri ortaya koyabiliriz. Özellikle bu Türk Dünyası Kültür Başkenti çerçevesinde ilimizin Türkiye’de ele alınması ve ülkemizin aday ili olarak ortaya koyulması gerçekten çok sevindirici. Ben bunun için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bir husus daha var. Belki gündemde değil ama ben Kastamonu için önemli olduğunu düşünüyorum. Hayvansal ürünlerin işlenmesi ile ilgili 13 ilde Organize Sanayi Bölgeleri oluşturuluyor. Yeni olarak 9 ilde daha bu projenin alt yapısı hazırlanıp destekleniyor. Kastamonu’da hayvancılıkta önemli bir şehir, Bunun üzerinde durulursa önemli katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

KARAHASAN: BU İŞE HAKLI OLARAK TALİBİZ

Organize Sanayi Bölgesi’nde Özel İdare’nin payının yüzde 55 olduğunu bununda Vali Yaşar Karadeniz’in OSB’ye verdiği değeri gösterdiğini dile getiren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan ise şöyle konuştu; “Kastamonu'nun yapmış olduğu ataktan sonra mevcut OSB'de de tahsis edilecek parsel de kalmadı. Bu tabi ki Kastamonu'nun özellikle ulaşım ve lokasyon anlamında değerinin ve potansiyellerinin ortaya çıkması  ve yatırımın şekillenmesiyle oluştu. Bu ihtiyaç doğrultusunda OSB'yi genişletme kararı alındı. Sayın valimizin destek ve himayelerinde de bu çalışma tamamlandı. Bu çalışmayı tamamen özel idare olarak yaptık. Bu alanda bizim142 dönüm de  kendi tapulu arazimiz var. Otomobil fabrikası son dönemde gündeme girdi ama biz zaten başka faktörleri ve talepleri de düşünerek bu OSB'yi genişletme kararı almıştık. Ancak otomobil fabrikası meselesi de hazır olarak bu OSB'nin üzerinde şekillendi.
Türkiye'de bunu çok il isteyebilir ama biz onun ötesinde Sayın Valimizin de belirttiği gibi bu işe haklı olarak talipliyiz. Onun için hiç bir Kastamonulular kendisini küçük görmemeli ve bu işe sonuna kadar asılmalı ve birlikte hareket etmeliyiz. Biz yeni OSB alanında yine çok hızlı bir şekilde kamulaştırma, alt yapı, ulaşım yolları ve parselasyon imar işlerinin büyük kısmını yine bizim kurumumuz tamamlayacak. Biz bunu Sayın Valimizin talimatları ve yönetim kurulumuzun direktifleri doğrultusunda büyük bir hızla ve şevkle de yapacağız. Ancak böyle büyük bir yatırım da  gündeme gelirse bu bize büyük bir şevk ve onur verecek,  bu işi daha büyük bir şevkle de yapacağız.”           
Serkan Horuz
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER