'Yerel esnaf kan kaybediyor'

Kastamonu Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası(SMMMO) Başkanı Yaşar Özdemir, yüksek faiz,zincir market yasa tasarısı ve piyasalar hakkında yazılı açıklamada bulundu

'Yerel esnaf kan kaybediyor'
banner72

Kastamonu Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası(SMMMO) Başkanı Yaşar Özdemir, yüksek faiz,zincir market yasa tasarısı ve piyasalar hakkında yazılı açıklamada bulundu.

SMMMO Başkanı Yaşar Özdemir yaptığı yazılı açıklamada;“Türkiye uzun bir zamandır kur tehdidi mi? yoksa faiz sarmalı mı? sorusuna cevap arıyor. Kur tehdidi ithal ürünlerin maliyetlerini artırırken, faiz sarmalı ticareti bitirme noktasına getiriyor. Net % 16 gibi olan 32 günlük mevduat faiz oranları, insanları hiç bir iş yapmadan bankadan aldığı faiz ile geçinmeye ve zor olan ticaret şartlarından kurtulmaya davet ediyor. Faiz gelirleri üzerinden uzun bir zamandır çok düşük vergi alınmasına rağmen kurumların vergi yükü artıyor” ifadesini kullandı.

"ESNAF VE TACİR YÜKSEK FAİZLERE KREDİ KULLANMAK ZORUNDA KALIYOR”

Dünyanın başına musallat olan Covid-19 salgın hastalığı, yaralarını sarmaya çalışan ülkemizin de başına büyük dertler açmış durumda diyen Yaşar Özdemir; “Daha öncede sosyal medya üzerinden paylaştığım gibi Türkiye uzun bir zamandır kur tehdidi mi? yoksa faiz sarmalı mı? sorusuna cevap arıyor. Kur tehdidi ithal ürünlerin maliyetlerini artırırken, faiz sarmalı ticareti bitirme noktasına getiriyor. Net % 16 gibi olan 32 günlük mevduat faiz oranları, insanları hiç bir iş yapmadan bankadan aldığı faiz ile geçinmeye ve zor olan ticaret şartlarından kurtulmaya davet ediyor. Faiz gelirleri üzerinden uzun bir zamandır çok düşük vergi alınmasına rağmen kurumların vergi yükü artıyor. Şu zor günlerde, ayakta kalmaya çalışan esnaf ve tacir yüksek faizlere kredi kullanmak zorunda kalıyor ve tabi ki, bu faizlerin acısını yine son tüketici aldığı ürünleri fiyatlarının artmasıyla çekmek zorunda kalıyor. Yaklaşık 1,5 yıl gibi bir zaman zarfında TL bazında değer kaybı çok yüksek. Fiyatlar adeta uçmuş durumda. Tarımdan hayvancılığa, inşaattan madenciliğe üretim zamanı geldiği yaz aylarında üretimin içine giren tüm maliyetler ciddi manada yükseldi. Buna bağlı üretim maliyetleri de yükseldi ve tabi ki yüksek maliyetle üretilen tüm ürünlerin vatandaşın ulaşım maliyetleri de yükselmiş oldu” dedi

“YEREL ESNAF KAN KAYBETMEKTE”

Son dönemde gerek görsel, gerekse yazılı medya kanalları ile yapılması düşünülen, Zincir Marketler Yasası hazırlıklarını genel manada olumlu bulmak ile birlikte bu yasanın geç kalınmış bir uygulama olduğunu düşünmekte olduklarını söyleyen SMMMO Bakanı  Yaşar Özdemir;“Ortada yapılanmalarının büyük bir kısmını tamamlamış market zincirleri meydana geldi, bunların esnaf dükkanı ile olan mesafesinin 200 metre oluşturulabilecek hale getirilmesi nerede ise imkansız. Bunlara ait kapatma kararları çıkartılabilecek mi? ayrıca mevcut şirketlerin değerleri bir anda katlanacak çünkü onlarda yeni market açılamayacağını bildikleri için bunu hem fiyatlarına hem de devir aşamalarında hisselerine yansıtacaklar. Konuya birde bu yönü ile baktığımızda hem küçük esnafın korunması ve aynı zamanda tüketicinin de korunması anlamında çok detaylı ve çok yönlü hazırlanması gereken bir kanun olduğunu görmekteyiz. Maalesef taşraların vazgeçilmezi olan dinamiklerinden küçük esnaf her geçen gün ortaya çıkan zincir işletmeler sayesinde varlıklarını koruyamayarak kapanmıştır. Küçük esnaf taşralarda ekonominin dönmesi, para akışının sağlanması ve diğer sektörlere para girişlerinin oluşması açısından vazgeçilmez bir yer sahibidir. Buna rağmen zincir işletmelerin taşralardan çektikleri paranın çok küçük bir bölümü yine o taşraya döndürülmektedir. Bu olay esnaflar arasında domino etkisi yaratmakta ve her geçen gün yerel esnaf kan kaybetmekte ve yerel esnaftan güç alan yerel piyasalarda onunla birlikte yok olmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“TEŞVİK EDECEK ARGÜMANLARIN, ACİLEN DEVREYE SOKULMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Ülke ekonomisinin raporlayıcıları olarak biz mali müşavirler; cari açığın, işsizliğin, yerel kalkınmaların, küresel rekabetin, gelişmenin, refahın sadece üretimle çözülebileceğini biliyoruz ve buna inanıyoruz ifadesini kullanan Başkan Özdemir;“Üretimin önünde bulunan tüm engeller kaldırılmalı, maliyetler düşürülmeli, yapılan üretim hem ülkemize, hem de ihracat için kullanılabilecek seviyeye getirilmeli. Ülke nüfusunun yarısının sadece beş büyük ilde oluşturulması ve bunun artırılmasının önüne geçilmeli ve insanların geriye dönüşlerini hızlandıracak, teşvik edecek argümanların acilen devreye sokulması gerektiğini düşünüyoruz. Meslek liseleri ile ilgili devrim niteliğinde kararlar alınmasını bekliyoruz. Ara eleman, ana eleman, yardımcı usta ve usta gibi olgular hayatımızdan hızlıca çıkıp gitmesine izin verilmesin istiyoruz. Pandemi süreci boyunca hiç kapanmadan çalışan, ülke ekonomisine değer katan meslek mensuplarımız da tüm bu olumsuzluklardan yüksek oranda etkilenmekte fakat buna rağmen çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Bu zor günlerde devletimizin ve milletimizin hizmetinde olduğumuzu bir kez daha yinelemek isteriz” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER