banner38

Müzik indir

banner46

banner47

13 Temmuz 2020 Pazartesi

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdullah Aktaş GAZETELER KAPANMAYA MAHKUM EDİLDİ!

Yeniden Refah Partisi Kastamonu İl Yönetim Kurulu, yapmış olduğu esnaf ve STK ziyaretlerinin ardından ilimizde yayın yapan gazeteleri de ziyaret etti.

01 Ağustos 2019 Perşembe 09:45
 Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdullah Aktaş  GAZETELER KAPANMAYA MAHKUM EDİLDİ!
 


Yeniden Refah Partisi Kastamonu İl Yönetim Kurulu, yapmış olduğu esnaf ve STK ziyaretlerinin ardından ilimizde yayın yapan gazeteleri de ziyaret etti.

Gerçekleştirdikleri ziyarette yerel basının büyük sıkıntılarla boğuştuğunu gözlemlediklerini ifade eden Yeniden Refah Partisi Kastamonu İl Başkanı Abdullah Aktaş, “Yerel basının bulunduğu il içerisinde sorunları daha net şekilde gördüğü bilinmektedir. Lakin çeşitli sebeplerle yerel basının da sorunlarından dolayı meseleleri çözme noktasındaki katkısı azalmaktadır. Bizler Yeniden Refah Partisi olarak bu sorunları biliyoruz. Yerel basının susturulmak istendiğini son alınan kararlardan da net bir şekilde çıkarıyoruz. Yerel basının devamını sağlayan resmi ilan paralarının çeşitli sebeplerden dolayı kesildiğini, bunun da yerel basının sesini kesmek anlamına geldiğini biliyoruz” dedi.

“GAZETELER BATMAYA, GAZETECİLER İŞSİZLİĞE MAHKUM EDİLİYOR”

Aktaş, yerel gazetelere yapılan resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde, geçmiş borç durumunu gösterir belge aranmasına ve varsa vergi borçlarının kesilerek ilgili vergi dairesine aktarılmasına dair uygulama hakkında da konuştu. Bu uygulama ile yerel gazetelerin ilan gelirlerine el konulduğunu ve gazetelerin kapanmaya mahkum edildiğini dile getiren Aktaş, “Bu durum karşısındaki sessizliği anlayabilmek mümkün değil. Gerek iktidar partisi, gerekse de ana muhalefet partisinin temsilcileri adeta sessizliğe bürünmüş durumda. Meclis’te 400 Milyarlık batık krediler kurtarılıyor ama yerel gazeteler batmaya, gazeteciler işsizliğe mahkum ediliyor” dedi.

“GAZETELERİMİZE HİÇBİR YOL GÖSTERİLMİYOR”

16 Temmuz itibariyle Basın İlan Kurumu tarafından yerel gazetelere yapılması gereken ödemelerin 'vergi borcu' uygulaması nedeniyle kesildiğini hatırlatan Aktaş, “Uygulama bir an evvel ertelenmez ve yerel gazetelere 31 Temmuz'da yapılması gereken ödemeler de kesilirse gazetelerimiz kapanmanın eşiğine gelecek. Gazetelerimize hiçbir yol gösterilmiyor. Hesabında biriken tüm basın ilan gelirine el konuluyor, ancak ‘dörtte biri veya yarısını keselim, gazetede çalışmalarına devam etsin’ bile denmiyor. Bunu anlamak imkansız. Bu konuda neden iktidar partisi AK Parti ve ana muhalefet partisinin temsilcilerinin bir tek sesi bile çıkmıyor” diye konuştu.

“ŞİMDİ NE OLACAK?”

Türkiye genelinde 2 bine yakın yerel gazete bulunduğunu hatırlatan Aktaş, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Ulusal gazetelerin sayıları sadece 20-30 tane. Yerel gazetelerin çoğu bu resmî ilanlardan geçiniyor, maaş ödüyor, kâğıt alıyor. Şimdi ne olacak? Gazetelerin 500'ü kapanacak, binlerce gazeteci işsiz kalacak. Ama en önemlisi, bizlerin, hepimizin haber alma hakkını savunan, kamunun çıkarını gözeten, koruyan kimse kalmayacak.

“HAKSIZLIKLARIN KARŞISINDAYIZ”

Yeniden Refah Partisi olarak, Kastamonu’da ve tüm Türkiye’de ortaya çıkan haksızlıkların karşısındayız. Kastamonu’muzu Yeniden Refah Partisi İl başkanlığı olarak yakından takip ediyoruz. Burada yerel gazetelerin durumunu ve zorluğunu görüyoruz. Maaş ödemelerinde bile sıkıntıların olduğunu tahmin ediyoruz. Bu durum yerel basını yok etmektir. Buna kesinlikle karşıyız. Basın halkın haber alma özgürlüğünün ve halkın sesi olmanın gereklerindendir.

Bizler umut olmaya, çare olmaya, en küçük bir sıkıntıyı bile göz ardı etmemeye dikkat ediyoruz. Kastamonu’nun diğer sıkıntılarını da biliyoruz. İleri ki dönemlerde gerekli açıklamaları yapacağız. Bizim geçmişte, belediyecilikte ve devletin yürütmesindeki başarımızı halk biliyor. O yüzden büyük teveccüh görüyoruz. Ekimdeki Büyük kongreye hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Gazetelerimizi bu büyük yürüyüşte bize destek verdiklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bugün milletimize Yeniden Refah Partimizin müjdesini verirken ehvenişerler yerine artık hayrın kendisinin meydana çıktığının müjdesini veriyoruz. Bugün milletimize çaresizlik, umutsuzluk, alternatifsizlik döneminin sona erdiğinin müjdesini veriyoruz. Bugün milletimize asli yuvamıza dönüşün başlangıcının müjdesini veriyoruz ve ‘artık umut, çare, alternatif var, artık Yeniden Refah var’ diyoruz ve artık efsane hizmetlerin yapıldığı Refah iktidarını tekrar ülkemizde hakim kılarak milletimize en hayırlı hizmetlerin yapılacağının müjdesini veriyoruz. Önce ahlak ve maneviyat prensipleri ile ortaya çıkan ve ortaya koyduğu milli çözümlerle iktidara geldiği her dönemde milletimize garson devlet anlayışı ile efsane hizmetler yapan milli görüşçü kadrolar inşallah en kısa zamanda yine iktidara gelecektir.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV