banner29
26 Mart 2019 Salı

Yeni sistemin ilk ‘Başkan’ı yemin etti TARİHİ AN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de mazbatasını alarak yemin etti.

10 Temmuz 2018 Salı 11:16
Yeni sistemin ilk ‘Başkan’ı yemin etti TARİHİ AN


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de mazbatasını alarak yemin etti. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreni için geldiği TBMM’de Durmuş Yılmaz'dan sonra en yaşlı milletvekili olan AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü tarafından karşılandı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı bandosu eşliğinde yürüyerek tören kıtasını selamladı. Şeref merdivenlerinde Erdoğan'ı Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar ve milletvekilleri karşıladı. Erdoğan, Şeref Holü’nde ise vatandaşlar tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı TBMM Şeref Kapısı önünde geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz karşıladı. AK Parti ve MHP milletvekilleri Erdoğan'ın Genel Kurul salonuna gelişi ile birlikte ayağa kalkarken, CHP, HDP ve İYİ Parti milletvekillerinin Erdoğan'ın salona girişi ve yemin etmesi sırasında ayağa kalkmadıkları görüldü. Geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü’nün elinden mazbatasını alan Erdoğan, daha sonra yemin etti. Erdoğan'ın Meclisteki yeminiyle birlikte parlamenter sistem sona erdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı. 

“BAŞKAN DİYEBİLİRSİNİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninin ardından yaptığı ilk açıklamada "Her şey gayet güzel oldu milletin önünde. İnşallah bundan sonraki daha güzel olur" dedi. Gazetecilerin "Size nasıl hitap edelim? Cumhurbaşkanı mı? Başkan mı" sorusuna ise "Başkan diyebilirsiniz" diye yanıt verdi.

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’e gitti ve ardından misafir devlet, hükümet ve meclis başkanlarına akşam yemeği verdi. Akşam saatlerinde ise Erdoğan kameraların karşısına geçerek yeni dönemin ilk kabinesini Türkiye'ye ilan etti.
(iha)    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV