Yatırımcının 'süre' çekimserliği

BALLIDAĞ Hastanesinin atıl durumdan kurtulması için yeni girişimciler talep gösteriyor ancak şirketler kullanım süresinin azlığından ve ekonomik belirsizlikten çekimser davranıyor

Yatırımcının 'süre' çekimserliği

 

Yatırımcının 'süre' çekimserliği

BALLIDAĞ Hastanesinin atıl durumdan kurtulması için yeni girişimciler talep gösteriyor ancak şirketler kullanım süresinin azlığından ve ekonomik belirsizlikten çekimser davranıyor. Daday’da 2005 yılına kadar göğüs hastalıkları üzerine hizmet veren Ballıdağ Hastanesinin atıl durumdan kurtulması için yeni girişimciler talep gösteriyor. Mülkiyeti Orman Bakanlığında bulunan hastane için ihale oluru çıkarken, alıcılar kullanım süresinin azlığından ve ekonomik belirsizlikten çekimser davranıyor.

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, yaptığı açıklamalarda Orman Bakanlığı’na devredilen binanın âtıl durumdan kurtarılması için Asüer Holding, Medicana Sağlık Grubu ve Ankara merkezli danışmanlık firması ile görüşmelerin yapıldığını bildirerek, “Ballıdağ için bakanlıktan ihale oluru alındı. Kiralama 19 yıla ek 10 yıl toplamda 29 yıl.  Yatırımcılar bu süreyi kısa bulunuyor; talepleri 29 yıla ek 20 yıl olarak 49 yıl olması yönünde” dedi.

Yatırımcıların Ballıdağ’a hayranlıklarını dile getirdiğini kaydeden Sönmezoğlu; “Hastane idari alanlarıyla birlikte 50 dönüm arazi üzerinde kurulu. Etrafı ormanla çevrili. Yürüyüş yolları, insanların huzur bulacağı alanlar yapılabilir. Yatırımcıya kazanç getirecek bir yer.  Herkes alanı çok beğeniyor.  Binaların ve tesislerin ayağa kaldırılmasıyla sorun çözülmez. Neredeyse 100 milyon lira yatırım yapılması gerekiyor. Yatırımcıların ekonomideki belirsizlikten dolayı kaygıları var bu sebeple de çekimser davranıyorlar. Temaslarımız devam ediyor ancak yatırımcı bulamazsak orası yıkılacak” diye konuştu.

TÜM TÜRKİYE'DEN HASTALARA ŞİFA OLUYORDU

1954 yılında inşa edilen Ballıdağ, sarıçam, karaçam ve kayın ormanlarının bulunduğu özel bir yerde yer aldı. Özellikle verem ve astım hastalarının şifa yeri oldu. Zamanla adı tüm Türkiye’ye yayıldı. İskenderun’dan hasta demir işçileri, Urfa’dan, Mardin’den, Karabük’ten, Karadeniz’den hastalar, Ballıdağ’ın yolunu tuttu. Yaygın rivayete göre de 2-3 haftalık ömrü kaldığı söylenen hastalar, bu hastanede iyileşti ayağa kalktı. Özellikle 1970 ve 80’lerde etkin bir hizmetin verildiği hastane 2000’li yıllarda hasta sayısının azalması ile 2005’te kapatıldı. (İstamonu)

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER