Yatırım teşvik sisteminde önemli değişiklikler

Kastamonu SMMM Odası Başkanı Yaşar Özdemir, 21 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile ‘yatırım teşvik uygulamalarında’ önemli değişiklikler yapıldığını açıkladı.

Yatırım teşvik sisteminde önemli değişiklikler

 

Kastamonu SMMM Odası Başkanı Yaşar Özdemir, 21 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile ‘yatırım teşvik uygulamalarında’ önemli değişiklikler yapıldığını açıkladı. Özdemir bu sayede, Daday, Cide, İhsangazi, Hanönü, Azdavay, Pınarbaşı, Şenpazar VE Doğanyurt’un yatırım teşvik sisteminde alt bölge desteğinden yararlanma yolunun açıldığını söyledi. 

Konu ile ilgili olarak Yaşar Özdemir’in yaptığı yazılı açıklama şöyle; “

“Bilindiği üzere; 2018 yılında uygulamaya konulan 2018/11201 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 23 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilecek “İmalat” sanayi yatırımlardan uygun bulunan ve desteklenmesine karar verilen yatırımlara, 6. Bölge için sağlanan destek unsurları ile enerji desteğinden aynı oran ve sürelerde yararlanması ve bunun içinde son müracaat tarihi ise 31 Aralık 2020 olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz hafta içinde yayınlanan 2846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki bakanlar kurulu kararında değişiklik yapılarak bu kararın Alt bölge desteğinden yararlanacak yatırımlar başlıklı 18 maddesinin 4 bendinde yer alan Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki yatırımlara ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılmıştır.

CAZİBE MERKEZİ PROGRAMI YERİNE İLÇELERE TEŞVİK 

Yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile cazibe merkezleri programı yerine yeni bir düzenleme yapılarak, bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında, 1 inci, 2 nci, 3 üncü ve 4 üncü bölge illerinin ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanma imkânı getirildi. Söz konusu illerin ilçelerindeki organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanma imkânı getirilmiştir. Bu bağlamda yapılan değişiklikler ile birlikte 4. Bölge içerisinde olan Kastamonu ilinin Daday, Cide, İhsangazi, Hanönü, Azdavay, Pınarbaşı, Şenpazar ve Doğanyurt ilçelerinde yapılacak yatırımlar için alt bölge desteklerinden yararlanmanın önü açılmış oldu. “

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER