Müzik indir

01 Mart 2021 Pazartesi

'Milletin cebinde para yok'

'Yastık altı geleneğini sürdürmeliyiz'

SON zamanlarda fiyatındaki artış nedeniyle Türkiye gündemini fazlasıyla meşgul eden altın, geçtiğimiz günlerde son 5 ayın en büyük düşüşünü yaşadı

21 Ocak 2021 Perşembe 10:46
'Yastık altı geleneğini sürdürmeliyiz'
 

5 AY İÇİNDE GRAMI 560 TL’DEN 440 TL’YE KADAR DÜŞEN ALTIN, TEMMUZ’DA TEKRAR YÜKSELECEK

'Yastık altı geleneğini sürdürmeliyiz'

SON zamanlarda fiyatındaki artış nedeniyle Türkiye gündemini fazlasıyla meşgul eden altın, geçtiğimiz günlerde son 5 ayın en büyük düşüşünü yaşadı. Fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun her zaman “garanti yatırım” gözüyle bakılan altının önümüzdeki zaman dilimlerinde nasıl seyir edeceğini değerlendiren Kuyumcu Serkan Kabuloğlu, bu düşüşlerin birkaç ay bu şekilde devam edeceğini ancak dünya borsalarıyla beraber Türkiye’de de fiyatların Temmuz ayından itibaren artacağını öngördüğünü söyledi.

“DÜNYA ALTIN BORSASINDA TÜRKİYE İLK ÜÇTE

Altının son aylardaki en büyük düşüşünü yaşamasını değerlendiren Serkan Kabuloğlu şunları kaydetti; “Son aylarda altının değeri gerçekten çok yükselmişti. Çeyrek altının fiyatı 870 TL’ye kadar çıkmıştı. Şu sıralar düşen fiyat, neredeyse son 4-5 ayın en düşük fiyatı… Ama altın her zaman çıktığı yeri görür ve katlayarak gider. Bu da bize şunu gösteriyor; şu an altın alma zamanı. Çünkü çeyrek altın 3 ay gibi bir sürede 870 TL’ye çıkıp şu anda 730 TL civarına kadar düştü. Gram fiyatı 550-560 TL bandından şu an 440’lara kadar düştü. Dünyada altın borsasını çeviren 3-4 ülke var zaten. İlk üç sırayı İtalya, Hindistan ve Türkiye alıyor. Altına talep genelde Temmuz-Ağustos aylarında olduğu için fiyatlar da talep endeksli olarak bu aylarda yükseliyor. Dolayısıyla ben altının 1-1.5 ay oyalanıp sonrasında yine yaza doğru gördüğü yerden daha üst seviyelere çıkacağını düşünüyorum.”

“ALTIN HESAPLARINDA BANKA, MÜŞTERİYE ALTIN VERMİYOR”

Kabuloğlu, bankalarda açılan altın hesaplarına talebin eskisi gibi olmadığını şöyle anlattı; “Bundan 2 sene öncesine kadar bankalardaki altın hesapları çok güvenilirdi. Altın hesabı açılıyordu, insanlar hiç bankaya gitmeden mevduat hesabını altın hesabına çeviriyordu. Alım-satım oranları da düşüktü ama hayali bir ticaretti o. Neticede banka, müşteriye bir altın vermiyor. Altın hesabı veriyor, aradaki makası söylüyor. Ama pandemi öncesinden itibaren son 1 senede altın hesaplarında aradaki makas çok açıldı. Bir kuyumcudan gelip altın almak daha kârlı oldu şu an. En güzeli de zaten yastık altında olması. İstendiği zaman bozdurulabilmesi, gerekli olduğu zaman hatır için dükkân açılıp da altının bozdurulabilmesi daha mantıklı. Altın hesaplarındaki makas şu an kuyumcuların sattığı altından daha fazla oldu. Çünkü onlardan belli başlı bir komisyon almaya başlandı alırken de satarken de. Tabii ki etkiledi ama altın her zaman için en güvenilir liman olmaya devam ediyor.”

“FİYATLAR VE ALIMLAR TERS ORANTILI”

Altın alım-satım durumlarının fiyatlarla ters orantıda olduğuna ve insanların altın fiyatları yüksekken daha fazla alımda bulunduğuna değinen Serkan Kabuloğlu; “Altın fiyatları düştüğünde mantıken alımın daha fazla olması gerek, ama ilginçtir ki altın fiyatları düştüğünde bozdurmaya gelen daha çok oluyor. Altın yükselmeye başladığı zaman altın satışı artmaya başlıyor. Sebebi de ‘acaba daha mı çok yükselecek?’ düşüncesi... Yatırımcılar altın düşmeye başladığı zaman korkuyorlar, yüksekken bozdurmaya geliyorlar bize. Altın fiyatlarının düşeceği zaman korkudan altınlarını bozdurmaya başlıyorlar. ‘Acaba daha da düşer mi?’ diye. Altının gram fiyatı 600 TL’yi bulduğunda talep daha da artacak. Yastık altındaki altınlar fiyat artışlarında çoğalıyor” dedi.

“YASTIK ALTI GELENEĞİNİ SÜRDÜRMELİYİZ”

Tüm yatırımlar arasında her zaman en garanti ve en kârlı yatırımın altın olduğunu söyleyen Serkan Kabuloğlu, son olarak yatırım yapmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu: “Altın, bizim ülkemiz için çok farklı bir yerde. Zaten anneannelerimiz, babaannelerimiz o geleneği sürdürmüşler ki biz de bunu devam ettirmeliyiz. Şunu yapmalıyız, cebinizde 1000 TL varsa yettiği kadarını çeyrek altın alarak yatırıma çevirmeliyiz. Çünkü altına pahalı gözle bakıp almadan dışarı çıktığınızda elinizdeki parayı gerekli gereksiz harcamalarla farkında olmadan tüketirsiniz. Elinizdeki parayı altın alarak değerlendirirseniz çeyrek altın fiyatı kadar paranızı garantiye almış oluyorsunuz. Fiyatlar ister düşsün, ister yükselsin yatırım budur. Zaten er ya da geç fiyatı yükselecek. Yükselmediğini düşünürseniz de kendinizi garantiye almış oluyorsunuz bu yatırımla, harcama şansınız yok. Bir de alışkanlık hâline getirirseniz daha güzel olur. Dolar ve Euro’ya gelirsek de senenin başından 12. aya kadar yaptığınız bir Türk Lirası birikimini ele alalım, bu parayı ister dolara çevirin, ister altına çevirin, altın her defasında %10 payla hepsinin üzerindedir ve altın, son 2-3 senedir yatırımcılarına inanılmaz güzel prim yaptı. Türk lirasında kalmak yerine altında kalmak çok çok daha sağlıklı ve garanti bir yatırım.” (Zehra Beyza Güler)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV