banner29
24 Mart 2019 Pazar

YAŞASIN CUMHURİYET

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Türk Milleti ile birlikte verdiği Kurtuluş Mücadelesi’nin ardından 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’in 95’inci yılı Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ile kutlandı. 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Timi tarafından hazırlanan gösteri vatandaşlar tarafından büyük beğeniyle izlendi.

30 Ekim 2018 Salı 09:19
 YAŞASIN CUMHURİYET
 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Türk Milleti ile birlikte verdiği Kurtuluş Mücadelesi’nin ardından 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’in 95’inci yılı Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ile kutlandı. 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Timi tarafından hazırlanan gösteri vatandaşlar tarafından büyük beğeniyle izlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı Valilik makamında tebriklerin kabulüyle başladı. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törene Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları, şehit yakınları, gaziler ile vatandaşlar katıldı.

Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Gamze Aydoğdu ile Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın törene katılanların ve halkın bayramını kutlamasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız okundu.

KARADENİZ:  TARİHİMİZDE KARAMSARLIK YOKTUR

Yaptığı konuşmada; 95 yaşında olan Cumhuriyetimizin nasıl zorluklar içinde kazanıldığına dikkat çeken Vali Yaşar Karadeniz, “Türk milleti şanlı tarihine baktığında, en zor zamanda bile karamsarlık göremeyiz. Hep kahramanlık görürüz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli direnişi başlattığı dönemde ki ülkemizin durumu bugünden çok daha kötüydü. Buna rağmen Atatürk ve silah arkadaşları, karamsarlığa kapılmak bir yana, düşmanı topraklarımızdan atana ve çocuklarımıza güzel gelecek bırakana kadar mücadelelerini sekteye uğratmadırlar. Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken ve Kurtuluş Savaşı’nı dinlerken o insanların zor şartlarda neler başardığını unutmamalıyız. Tarihimizde karamsarlık yoktur. Olmamıştır ve olmayacaktır. Bugünümüzü yaşarken sahip olduğumuz bağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi vatan için savaşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlere borçlu olduğumuzu unutmamalıyız.

“HEDEFİMİZ DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 10 EKONOMİSİNE GİRMEK” 

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından yapılan büyük mücadele eve fedakarlıklar sonucunda bugün yine tarih sahnesinde güçlü bir şekilde yer almaktayız. ancak atalarımıza layık olabilmek için birçok sorumluluğumuzun da olduğunu unutmamalıyız. birinci sorumluluğumuz bağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi korumak, geliştirmek ve onu daha ileriye taşıyarak gelecek nesillere emanet etmektir. Bunu gerçekleştirmek de Atatürk'ün dediği gibi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkmakla olur. Bugün ülkemiz dünyanın ekonomik gelişmişlik bakımından 17'nci sırasında yer almaktadır.  Ancak hedefimiz dünyanın en güçlü 10 ekonomisine girmek olmalıdır. Bunun için bilimsel araştırmalara ve inovasyona daha fazla önem vermeliyiz. Ancak ekonomik gelişmişliğin tek başına yeterli olamayacağının da farkındayız. Bilimde, sanatta ve kültürde de en üst sıralarda yer almalıyız. Daha çok sanat üretmeliyiz. Daha çok kültür üretmeliyiz. Eğitimde, sağlıkta ve birçok hizmet alanında çıtamızı her zamankinden bir üst seviyeye koymak için çabalamalıyız. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için devler-millet bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde gece gündüz çalışmalıyız. Her türlü terör örgütünüm ortadan kaldırmak ve yok etmek için mücadele azmimizi üst düzeyde tutmalıyız. ülkemizdeki yaşam hakkının önündeki engel trafik kazalarıdır. Trafik kazalarında her yıl binlerce insanımız hayatını kaybedip sakat kalmaktadır. Kazaları önlemeyi öğrenmiş ülkelerin yaptığı tek şey trafik kurallarına uymaktır. Herkes kurallara uymayı alışkanlık haline getirirse kazalar olmaz. Herkes emniyet kemeri takarsa her yıl 3 bin insanımızı kazalarda kaybetmeyiz” ifadelerini kullandı.

“KASTAMONU KURTULUŞ SAVAŞINDA OLDUĞU GİBİ ÖN SIRADAKİ YERİNİ KORUYACAKTIR”

Vali Karadeniz, konuşmasını şöyle tamamladı: “Toplumsal kurallara ne kadar riayet edersek, başkasının hakkına hukukuna saygı gösterirsek insan olduğumuzun daha fazla farkına varır. Çağdaş ülkeler arasında daha fazla basamaklara çıkmak, daha çok üretmekle, sanatla olur. birbirinin hakkını gözetmekle olur. Kastamonu kurtuluş savaşında olduğu gibi medeniyet mücadelesinde de ön sıralardaki yerini korumaya devam edecektir. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere terörle mücadelede yer alan ve bugün hayatta olmayan şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Vali Yaşar Karadeniz’in konuşmasının ardından şiirlerin okunması, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün folklor ekipleri gösterilerini sundu. Spor kulüplerinin gösterisiyle süren kutlamalarda 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Timi tarafından hazırlanan gösteri ise büyük beğeni ile izlendi. Kutlamalar tören geçişi ile sona erdi.

Tuğçe Yerdelen

Anahtar Kelimeler: YAŞASIN CUMHURiYET

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV