Yarım asırlık avcı

75 YAŞINDAKİ HAMDİ SEZER, AVCILIKTA 53 SENEYİ GERİDE BIRAKTI

Yarım asırlık avcı

Yarım asrı geçen avcılık tecrübesiyle Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği'nin en tecrübeli isimlerinden biri olan Hamdi Sezer, CNG Haber'e avcılık hakkında açıklamalarda bulundu.

Çocukluk yıllarında avcılığa başlayan Sezer, 1968 yılında Kastamonu'ya geldiğini belirterek; “53 sene geride kaldı. 80'e kadar bohçacılık yaptık. Resmiyet böyle değildi. 80'den sonra Avcılar ve Atıcılar Derneği'nin üyesi oldum. 99'da dernek başkanı oldum. 15 sene dernek başkanlığı yaptım, 2014 yılında ihtiyarladık diye genç arkadaşlara devrettik. Şimdi burada günümüzü gün ediyoruz. Avcılığa devam” dedi.

“BU ZEVKİ TATMAYAN BİZE İNANMAZ”

Avcılığın, tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu söyleyen Hamdi Sezer, “Evde kaldın mı stres basar, dağa çıktın mı borçların alacak olur, stresin biter. Cemiyet içerisine çıkarsın hiç tanımadığın insanlarla tanışır, aynı sofrada yemek yersin. Yaşamadan anlatılmaz. Bu zevki tatmayan da bize inanmaz” diye konuştu.

Birçok sektörün etkilendiği pandeminin avcılara da ciddi zarar verdiğini kaydeden Sezer, pandemi sürecinde yaşadıklarını şöyle anlattı; ''Geçtiğimiz sene hastalık nedeniyle ava gidemedik.18 ay evde hapis kaldık ve bugün yürümede zorluk çekiyoruz. Bugün gözüm almıyor ama yine gideceğim. Gezmesem bile ateşi yakar arabanın yanında otururum. Vurmak önemli değil, temiz havayı almak önemli.”

“NEFES BİTİNCEYE KADAR AVCILIĞA DEVAM EDECEĞİM”

“Dizlerimin bağı çözülünceye, tüfeği elime alamayıncaya, nefes bitinceye kadar avcılığa devam edeceğim” ifadeleriyle avcılığa verdiği değeri hatırlatan Hamdi Sezer, ''İnsanlar sanıyor ki avcılık hayvan vurmak, keyif almak... Öyle değil. Biz, doğayla iç içe olmayı seviyoruz. Yeri geliyor hayvanları besliyoruz yeri geliyor seviyoruz. Güzel dostluklar yaşıyoruz. Kastamonu'nun her yerinde ava gittim, Çankırı, Polatlı, Eskişehir, Kırıkkale, Çorum, Amasya, Tokat, Sinop gibi birçok ile giderek av yaptık. Farklı farklı insanlarla tanıştık. Avcı arkadaşı, asker arkadaşına benzer, unutulmaz” dedi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER