Yangın başlamadan söndürülecek

Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda dün Vali Avni Çakır başkanlığında gerçekleştirilen Köy Evleri Elektrik İç Tesisatı Yenileme Projesi’nin tanıtım toplantısında Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürlüğü tarafından “Elektrik İç Tesisat Projesi” bilgilendirmesi yapıldı

Yangın başlamadan söndürülecek

ELEKTRİK TESİSATI YENİLEME PROJESİYLE BİRLİKTE;

Yangın başlamadan söndürülecek

Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda dün Vali Avni Çakır başkanlığında gerçekleştirilen Köy Evleri Elektrik İç Tesisatı Yenileme Projesi’nin tanıtım toplantısında Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürlüğü tarafından “Elektrik İç Tesisat Projesi” bilgilendirmesi yapıldı.

Bir ev için tesisat yenileme maliyetinin 6 bin 300 lira olduğu ve bu rakamın yüzde 20’si olan bin 260 lirasının hibe destek olduğu belirtildi. Geri kalan 5 bin 40 liranın ise bin 260 liralık yıllı ödemelerle 4 yılda geri tahsil edileceğine dikkat çekildi. Kısaca aylık 100 lira gibi bir bedelle evlerin elektrik tesisatlarının yenilenebileceği belirtildi. Başvuru orman köylerinden yapılabiliyor. Başvuran kişinin de köyünde en az bir yıl oturuyor olması gerekiyor. Yani asıl ikametinin köyü olması gerekiyor. Bir köyden en üz 3 ünitenin başvuru yapması gerekiyor. Desteklenecek kişinin kamuda işçi veya memur, esnaf olmaması gerekiyor. Hane içerisinde herhangi bir kişi adına da başvuru yapılabiliyor. Son 5 yıl içerisinde bu projeye başvuru sayısının 750 olduğu, 220 başvurunun kredi gerçekleşmesinin tamamlandığı belirtildi. Bu 220 projeye 990 bin lira kredi verildiği, bunun 200 bin lirasının ise hibe destek olduğu açıklandı.

KASTAMONU’DA SON 11 YILDA 943 YANGIN MEYDANA GELDİ

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı son 11 yılda Kastamonu il genelinde meydana gelen ev yangınlarının analizini ortaya çıkardı. İl Jandarma Komutanlığı tarafından çıkarılan analize göre Kastamonu’da son 11 yılda meydana gelen 943 yangında bin 208 ev, 466 samanlık yandı. Yangınlarda 33 kişi hayatını kaybederken 592 hayvan da telef oldu.

Kastamonu’da valilik koordinesinde ev yangınları ile ilgili topyekûn seferberlik başlatıldı. Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Kastamonu İl Özel İdaresi ve muhtarların işbirliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Son 11 yılda il genelindeki yangınların masaya yatırıldığı toplantıda Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı hazırladığı analiz raporunu katılımcılarla paylaştı.

UZUN: “SON 10 YILDA ÇIKAN YANGINLARDA, ORTALAMA 132 MİLYON LİRA MADDİ HASAR OLUŞTU”

Asayiş Suçlar Kısım Amiri Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Uzun, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında 2010-2021 yılları arasında meydana gelen ev, ahır ve samanlık yangını olayının incelendiğini, yangınların yüzde 78’inin elektrik kontağı, soba ve baca kaynaklı, 22’sinin ise bahçede yakılan kuru ot ve diğer nedenler ile meydana geldiğinin tespit edildiğini söyledi. Jandarma sorumluluk alanında 2010-2020 ve 2021 yılının ilk beş aylık döneminde 943 ev, ahır ve samanlık yangını olayının meydana geldiğini kaydeden Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Uzun; “Meydana gelen yangınlarda bin 28 ev, 466 ahır ve samanlık yanarak kullanılmaz hale geldi. Yangın olaylarında 33 vatandaşımız hayatını kaybederken 592 büyük ve küçükbaş hayvan ise telef oldu. Yangınlarda ortalama 132 milyon lira maddi hasar oluşmuştur. Yangın olaylarının yüzde 58’i elektrik kontağı, yüzde 18’i soba ve bacadan kaynaklı, yüzde 15’i diğer nedenler, yüzde 5’i kuru otların yakılması, yüzde 3’ü yıldırım düşmesi sonucunda meydana geldiği tespit edilmiştir” dedi.

“MERKEZ’DEN SONRA EN ÇOK EV YANGINI TAŞKÖPRÜ İLÇESİNDE GERÇEKLEŞTİ”

Yangınların ilçelere göre dağılımı hakkında da bilgi veren Hasan Uzun, 10 yıllık süreçte ilçelerde çıkan ev yangınlarının sayısını paylaştı. İlçelerdeki yangınların sayısını tek tek açıklayan Uzun; “Abana’da 10, Ağlı’da 11, Araç’ta 95, Azdavay’da 36, Bozkurt’ta 49, Cide’de 89, Çatalzeytin’de 29, Daday’da 40, Devrekâni’de 65, Doğanyurt’ta 34, Hanönü’nde 10, İhsangazi’de 24, İnebolu’da 47, Küre’de 32, Merkez ilçede 156, Pınarbaşı’nda 55, Seydiler’de 14, Şenpazar’da 38, Taşköprü’de 111 ve Tosya’da 83 ev yangını meydana geldi. Yangınların önüne geçebilmek için kullanım ömrü dolmuş ve yıpranmış elektrik tesisatlarının yenilenmesi, akım gücü yüksek cihazların aynı anda ve aynı prize takılarak kullanılmaması, yılda en az bir kez baca temizliğinin yaptırılması, soba borularının uygun yerlere sabitlenmesi ve baca bağlantı borularının çok kısa tutulmaması, bahçede bulunan kuru otların temizlik amaçlı yakılmaması konularında vatandaşların bilgilendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

ÇAKIR; “GÜÇLÜ BİR MÜDAHALEDE BULUNMAZSAK, DAHA ÇOK YANGINA GİDERİZ”

Sunumların ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Çakır; “Bu proje ekonomik olarak nispeten düşük vatandaşlarımız için uygulanacak. Eski elektrik hatlarını illa bu proje kapsamında yenilenecek diye bir şey söylemiyoruz. Ekonomik gücü nispeten düşük ve isteyen vatandaşlarımız bu projeden faydalanabilir. Bununla ilgili broşürler oluşturuldu. Bunlar dağıtılacak. Bizim bu konuda çok çarpıcı şekilde başlangıç yapmamız gerekiyor. Rakam makul bir rakam. Öncelikle vatandaşlarımız buna ikna olması gerekiyor. Bununla alakalı her türlü bilgilendirmeyi uygulayacağız. Bu konuda projemize en güçlü desteği veren köylerimize de bizde gereken her konuda güçlü bir destek vereceğiz. Bu konuda güçlü bir müdahalede bulunmazsak, daha çok yangına gideriz” ifadelerini kullandı. (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER