banner38

banner46

banner47

25 Mayıs 2020 Pazartesi

Vuslatın 450. yılında ŞEFKAT İLE HUZURA DAVET

Anadolu'nun "dört manevi direğinden biri" olarak gösterilen Şeyh Şaban-ı Veli'nin şahsında düzenlenen 28’inci Uluslararası Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası etkinlikleri dün başladı. Cuma Namazı öncesinde Hz. Pir Camiine ‘Huzura Davet Yürüyüşü’ ile başlayan etkinlikler Kur’an tilaveti ve protokol konuşmaları ile devam etti.

04 Mayıs 2019 Cumartesi 10:43
Vuslatın 450. yılında ŞEFKAT İLE HUZURA DAVET
 

Anadolu'nun "dört manevi direğinden biri" olarak gösterilen Şeyh Şaban-ı Veli'nin şahsında düzenlenen 28’inci Uluslararası Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası etkinlikleri dün başladı. Cuma Namazı öncesinde Hz. Pir Camiine ‘Huzura Davet Yürüyüşü’ ile başlayan etkinlikler Kur’an tilaveti ve protokol konuşmaları ile devam etti.

2019 ŞEFKAT YILI

Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Avcı, 2019 yılının temasını ‘Şefkat’ olarak belirlediklerini söyledi. Muharrem Avcı; “Bu yıl yani 2019 yılı, Hz. Pir Sevdalıları açısından, anlamlı tarihleri bir araya getirmiş bulunmaktadır. Bunlar; Bu yıl, memleketimizde metfun bulunan, Anadolu'nun dört manevi muhafızından biri olan, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin Vuslatının 450. yılıdır. 2019 yılı ayrıca bu yüce inanç önderimize hizmet eden Hz. Pir sevdalılarının, gönüllü kuruluşlarının 65. yıl dönümüdür.  2019, kesintisiz sürmüş olan ve iki yıldır da Kültür ve Turizm Bakanlığı Bünyesinde Uluslararası kimlik kazandırılarak temalı olarak anılan 28. Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftasıdır. Temalar; 2018 Yılı ‘Tevazuu’, 2019 yılı ‘Şefkat’ olarak belirlenmiştir. Bin yıldır, mübarek Anadolu topraklarından gitgide yaşlanmakta olan, maddelesen, kin ve nefret fırtınalarının estiği dünyaya, gerçek sevgi ve muhabbet dalgaları yaymaya çalışan Allah dostları, gönül insanları ve mana mimarları var. Bunlar; Hz. Mevlana, Yunus Emre, Ahi Evran, Hacı Bektaş-1 Veli, Hacı Bayram-1 Veli, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri ve adını sadece yöresinde ki insanların bazılarının bilebildiği daha niceleridir. Bu Allah dostlarının ve gönül insanlarının ana dertleri; her zaman, Birlik, huzur ve edep olmuştur. Bu büyük zatların, emelleri, feragat ve fedakârlıklarından alınacak önemli dersler vardır. Hatta daha ileri giderek, günümüzde yaşadığımız; siyasi, sosyal, ekonomik problemlerin çözümü, bu muhterem zatların hayat tarzlarında gizlidir bile denilebilir. Bu manidar yılın, 2018'de Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak tescil edilen kadim Türk şehri Kastamonu'muza, güzel ülkemiz Türkiye'ye, Türk Dünyasına ve insanlık âlemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.”

VİDİNLİOĞLU; VELİLİK BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE VE
 SOSYAL HAYATIMIZDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERİ İŞARET EDER

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise; “Velilik bizim kültürümüzde ve sosyal hayatımızda çok önemli bir yeri işaret eder. Allah dostu, yardım etmek, yönetmek, sorumluluğunu üzerine almak, çocuğun velisi olmak gibi anlamları içerir. Ancak günümüzde veli çok dar anlamda kullanılmakta, hatta bir anlama hapsedilmiş durumdadır. Halbukiveli, evliya hayatının tamamını kapsayan bir ifadedir. 28 yıldır Kastamonu’da Şeyh Şaban-i Veli Anma Haftası kutlanıyor. Gerçekten burası çok önemli bir yer. Gerçekten burası Kastamonu için çok önemli, çok değerli ve bunun için ne yapsak, ne kadar çalışsak ne kadar geliştirsek azdır. Tarihi Kastamonu’nun özgün, otantik, eski şekline dönüştürülerek adeta film tiyatrosu gibi bu işin meraklılarına, bu işin sevenlerine, kültür turizmcilerine sunulması gerekiyor. Gerçekten Kastamonu’da çok önemli bir potansiyel var. Sadece kültür turizmi olarak değil, spor, inanç, doğa hatta kongre turizmi için de potansiyele sahip bir memleketiz. Bu kadar çok potansiyelimizin olması olumlu tarafı tabii. Olumsuz tarafı da biz bunu değerlendirmediğimiz sürece, gizli hazineleri insanlarımıza sunamadığımız sürece geri kalıyoruz, yetişemiyoruz ve sunamıyoruz. Buradan sağlamamız gereken faydayı sağlayamıyoruz. Sağlamayınca kan kaybediyoruz, güç kaybediyoruz yarış da geri kalıyoruz başkaları önümüze geçiyor. Oralar yüz binlerce turist alırken biz alamıyoruz. Bu amaçlarla 28 yıl önce bu iş başlatıldı. Güzel işler yapıldı, çevremizde görüyoruz restorasyonlar, binanın eski haline dönüştürülmesi, vakıflar, dernekler yani herkes gücü yettiğince bir şeyler koymuş. Güç katan herkese teşekkür borçluyuz. İnşallah gelecekte bu iş daha da gelişecek. Bütün evliyalarımıza rahmet diliyoruz. Umarız bizler, sizler onlara layık evlatlar, torunlar olarak onların misyonlarını geleceğe taşımayı başarırız. Bu törenleri tertip eden vakfımıza, derneğimize teşekkür ediyorum, emeği gayreti geçenlerden Allah razı olsun diyorum. Bu vesileyle Şeyh Şaban-ı Veli Anma Haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

ÇELİK: BU MANEVİ HAVAYI TÜRKİYE’YE YAYMAK
BİZİM HEM GÖREVİMİZ HEM DE AMACIMIZ OLMALIDIR

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de; “İnşallah nice programlara huzur içerisinde, birlik içerisinde girmeyi yüce Rabbim bizlere nasip etsin. İçerisinde bulunduğumuz külliyenin manevi havasını içimizde hissediyoruz. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri sadece ilimizin değil, bölgemizin, ülkemizin ve dünyanın tanıdığı feyz aldığı Kastamonu’nun yetiştirdiği çok değerli bir şahsiyettir. Biz kadar Türkiye’de bunun farkında olan çok insan var. Buraya gelerek bu manevi havayı teneffüs etmek isteyen çok sayıda insan var. Bizde bunun farkındayız ve Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinden buraya gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak ve uğurlamak için çalışıyoruz. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin dediği gibi gelişlerini güle güle, gidişlerini güle güle yapmalarını sağlamak istiyoruz. Ama daha yapacak çok işimiz var. Sadece imar anlamında değil Kastamonu’nun her özelliğini her değerini işte bu manevi havayı Türkiye’ye yaymak bizim hem görevimiz hem de amacımız olmalıdır. Bu manda bundan sonrada herkes üzerine düşeni yapacaktır.”

KARADENİZ: ŞEYH ŞABAN-I VELİ BİR ŞANSTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz de şöyle konuştu: “Şeyh Şaban-ı Veli, Suudi Arabistan’dan başlayıp, Orta Asya’ya doğru yayılan İslam Kültürü’nün, İslam ilminin orada tasavvufla yoğurularak Anadolu’ya geliş sürecinde önemli bir elçidir. Dolayısıyla onların fikirleri, onların felsefesi bugün aslında Anadolu’da yaşadığımız inancın yoğrulmasına ve onların felsefesi ile doldurulmasını sağlamışlardır. Bugün biz Anadolu’da İslamiyet’i birçok İslam ülkesine göre daha iyi yaşıyoruz iddiasında olabiliyorsak bu inanca sahipsek Şeyh Şaban-ı Veli ve onun izinden gidenlerin sayesinde söyleyebiliyoruz. Kastamonu evliyalar şehri olarak biliniyor. Ama binlerce evliyamızı tek tek tanıtma ve anlatma şansımız yok. Tüm bu evliyaların bir kişide temsil edilmesi ve anlatılması açısından Şeyh Şaban-ı Veli bir şanstır diye düşünüyorum.

“KASTAMONU BİRÇOK TURİZM DALINDA OLDUĞU
GİBİ İNANÇ TURİZMİNDE DE İDDİALIDIR”

Kastamonu birçok turizm dalında olduğu gibi inanç turizminde de iddialı bir şehirdir. Bu iddiasında da inanç turizmi için Kastamonu’ya gelenlerle diğer turizm dalları için ilimize gelenleri kıyasladığımızda ne kadar haklı olduğumuzu görürsünüz. Kastamonu’ya gelen hemen hemen herkes ilk önce buraya geliyor, daha sonra Kastamonu’nun diğer yerlerini ziyaret ediyor. Kastamonu turizmi ilerleyecek ve gelişecekse bunun en önemli ayağı inanç turizmi olacaktır.”

4 MAYIS CUMARTESİ

28’inci Uluslararası Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası etkinlikleri bugün; saat 10.00-12.30 arası Hanönü ziyareti, saat 13.30-16.00 arasında Taşköprü ziyareti ile devam edecek. Daha sonra Dr. Öğr. Üyesi Şemsettin Kırıştı’nın katılımı ile İlim Hikmet Sofrası Cumartesi sohbeti gerçekleştirilecek. Yine bugün Atatürk Spor Salonu’nda Necmettin Nursaçan ‘Hacı Şa’ban-ı Veli ve Mutluluk Reçetesi’ konulu konferans verecek. Konferans saat 20.00’da başlayacak.

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV