'Verilen sözler tutulmadı'

Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl Başkanı Nedim Afacan, toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu

'Verilen sözler tutulmadı'
banner72

Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl Başkanı Nedim Afacan, toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 2 Ağustos’ta başlayacağını söyleyen Afacan, Kamu-Sen olarak toplu sözleşme görüşmelerinde yerini alacaklarını ifade etti. Kamu görevlilerinin ve emeklilerin haklarını sonuna kadar savunacaklarını dile getiren Nedim Afacan, kamu görevlileri ve emekliler için atılacak her türlü olumlu adımı sendika olarak destekleyeceklerini açıkladı.

               

 “SENDİKALARI CİDDİYETİNE YAKIŞIR ŞEKİLDE DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ”

Toplu sözleşmenin taraflarını, sözleşme görüşmelerinin ciddiyetine ve önemine yakışır şekilde hareket etmeye davet eden Nedim Afacan, “Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu olarak bu yıl gerçekleştirilecek toplu sözleşme görüşmelerinde önceki yıllarda gördüğümüz; kapalı kapılar ardında gizli pazarlıklarla sürecin yürütülmesi, kazanılmış hakların geriye götürülmesi, bağıtlanmış toplu sözleşme hükümlerinin kamu görevlileri aleyhine olacak şekilde değiştirilmesi, toplu pazarlıkların zamanından önce bitirilerek kamu görevlileri ve emeklilerin sorunlarının tartışılmasının engellenmesi gibi olumsuzlukların yaşanmamasını umut ediyor, yetkili sendika ve konfederasyonlar ile Kamu İşveren Heyeti’ni toplu sözleşme görüşmelerinin ciddiyetine ve önemine yakışır şekilde davranmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“MEMUR MAAŞLARI YÜZDE 50’YE VARAN ORANLARDA DEĞER KAYBI YAŞAMIŞTIR”

Toplu sözleşme görüşmelerinin en önemli konularından birinin de memur maaşlarına ilave zam yapılması olduğunu söyleyen İl Başkanı Afacan, şunları söyledi; “Hali hazırda açıklanan resmi enflasyonun yüzde 16’ları aştığı 2021 yılında, memur maaşlarına yalnızca yıllık yüzde 6 zam yapılması kararlaştırılmıştır. Yaşadığımız pandeminin de etkisi ile gıda fiyatlarındaki artış yüzde 21’i bulmuş, ailenin zorunlu harcamaları haziran ayları itibarı ile son bir yıl da bin 260 TL yükselmiştir. Buna bağlı olarak kamu çalışanlarının ve emeklilerin alım gücü son bir yılda yüzde 688 TL düşmüştür. Merkez Bankası’nın faizleri arttırarak yüzde 19’lar düzeyinde tutması, önümüzdeki dönemde enflasyonun daha da yükseleceğinin işaretidir. Kaldı ki bu dönemde memur maaşları altın, gümüş, döviz, gayrimenkul gibi tüm yatırım araçları karşısında da yüzde 50’ye varan oranlarda değer kaybı yaşamıştır. Hal böyle iken yetkili olduğu halde etkisini ortaya koyamayan sözde yetkili sendikalar ve konfederasyonun basiretsizliği nedeni ile maaşlar yılın ikinci yarısında da erimeye devam edecektir.”

“VERİLEN SÖZLERİN TUTULMADIĞINI ÜZÜLEREK GÖRMEKTEYİZ”

3 bin 600 Ek Gösterge’nin bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini aktaran Afacan,  “24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen seçimler öncesinde Sayın Cumhurbaşkanı öğretmen, polis, hemşire ve imamların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğini ifade etmiştir. Ancak aradan geçen süreye rağmen verilen sözlerin tutulmadığını üzülerek görmekteyiz. Bu çerçevede en doğru yol; Sayın Cumhurbaşkanı tarafından verilen söze paralel olarak öğretmen, din görevlisi, hemşire ve polisler yanında müdürler, müdür yardımcıları, şefler, merkez taşra ayrımına tabi tutulanlarla, kurum içi yükselme sınavıyla gelen uzmanlar, idareci konumundaki kamu görevlileri, denetmenler, avukatlar, ek gösterge uygulamasından hiç faydalanamayan mübaşir, teknisyen yardımcısı, şoför gibi Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olan personel gibi bütün kamu görevlilerinin ek gösterge rakamlarının yeniden ve adaletli bir şekilde düzenlenmesi olacaktır. Bu konuda hazırlanmasına katkıda bulunduğumuz ve uzun süreden beri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda beklemekte olan kanun teklifinin bir an önce gündeme alınmasını talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“MEMUR PAKETİ HAZIRLANMASI KONUSUNDA ISRARCIYIZ”

Kamu görevlilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarının “Memur Paketi” içinde TBMM’de yasalaşarak çözüme kavuşturulmasını istediklerini açıklayan Afacan, şunları söyledi; “Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu, yukarıda sıraladığımız taleplerimizle birlikte sosyal yardımların emeklilikte de ödenmesi, aile bütünlüğünün korunması, kadın istihdamının geliştirilmesi, kreş ve gündüz bakımevleri açılması, zorunlu rotasyon, sicil ve disiplin uygulamaları, görevde yükselme, atama ve yer değiştirme gibi personelin ekonomik durumunu, verimliliğini ve etkinliğini doğrudan etkileyen konulardaki sorunların sürüncemede bırakılmasının önüne geçilmesi için bir memur paketi hazırlanması konusunda ısrarcıdır. Hazırlanacak memur paketinin TBMM’de kanunlaşarak sayıları 25 milyona ulaşan vatandaşımızın beklentilerinin bir an önce karşılanması sağlanmalıdır.”

 “KAMU GÖREVLİLERİMİZ VE EMEKLİLERİMİZ İÇİN ATILACAK OLUMLU ADIMLAR DESTEKLENECEK”

Sendika olarak toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarının haklarının ilerletilmesi için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını dile getiren Afacan, “Bu süreç boyunca Konfederasyonumuz kamu görevlilerinin haklarının ve menfaatlerinin korunup geliştirilmesi için yetkili konfederasyonla ortak talep belirlenerek masadaki dağınık yapının sona erdirilmesi, pazarlıklarda kamu görevlilerinin elinin güçlendirilmesi için ortak eylem yapılması dahil toplu sözleşme masasına her türlü katkıyı sunmaya hazır bir biçimde pazarlıklarda yerini alacak, süreç içinde kamu görevlileri aleyhine gelişecek her karara müdahil olacak; kamu görevlilerimiz ve emeklilerimiz için atılacak her türlü olumlu adım, nezdimizde anında karşılık bulup desteklenecektir” diye kaydetti. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER