Vedat Tek'te 'kurs coşkusu'

Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi

Vedat Tek'te 'kurs coşkusu'
banner72

Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Alb. Yücel Ercan, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve davetliler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın devamında protokol konuşmaları yer aldı.

BAHÇACIOĞLU; “TOPLAMDA 12 BİN 434 KURSİYERE KURS VERİLDİ”

Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde Vedat Tek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kastamonu İl Milli Eğitim Müdür Cengiz Bahçacıoğlu; “Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından Hayat Boyu Öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla Haziran ayının ilk haftası Hayat Boyu Öğrenme Haftası olarak belirlenmiştir. Hayat Boyu Öğrenme Haftası her zaman, her yerde, herkes için eğitim anlayışıyla içinde bulunduğumuz 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında ilk defa kutlanmaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Haftası bireyin, bilgiyi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek, örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı, her türlü öğrenme etkinliklerini kapsayan Hayat Boyu Öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla icra edilmektedir. Bu kapsamda ilimiz genelinde 21 Halk Eğitim Merkezi’mizde modül üzerinde bulunan 3 bin 645 kurs programı vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda açılabilmektedir. 2020-2021 eğitim yılında ilimiz genelinde 793 kurs açılmış, bu kurslara 4 bin 544 erkek, 7 bin 890 bayan olmak üzere toplamda 12 bin 434 kursiyere çeşitli programlarda kurs verilmiştir. Ayrıca Kovid-19 tedbirlerine uyararak, özellikle Mesleki Eğitim Alanı’nda istihdama yönelik olarak bu alandaki ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek amacıyla, işbirliği protokolleri kapsamında 51 tane kurs açılmıştır. Ayrıca ilimiz genelindeki Halk Eğitim Merkezlerimizde çevrimiçi olarak hijyen eğitimleri yapılmış, açık lise ve açık ortaokul hizmetleri halkımızın hizmetine sunulmuştur. Yine salgın döneminde halkımızın ihtiyaç duyduğu maske üretimleri yapılarak, kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur” dedi.

VİDİNLİOĞLU; ''GELECEĞİN TÜRKİYE'SİNİ ÇOCUKLARIMIZ İNŞA EDECEK''

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu hayatta en önemli şeyin bilgi ve bilgiyi kullanmak olduğunu belirterek; 'Kutsal kitabımız 'Oku' diye başlar. Hazreti Peygamber şöyle buyuruyor; 'İlim Çin’de de olsa gidip alınız', 'İlim öğrenmek kadın erkek her Müslüman’a farzdır.' Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder, o kadar çok önem veriyor ki eğitim öretme ilk yaptığı icraatlerden bir tanesi Harf İnkılabı oluyor. Öğrenmek çok güzel ama en az öğrenmek kadar önemli olan başka şey de bilgiyi kullanmak. Çünkü Afrika’da öğrencilere trigonometri cetvelini ezberletiyorlar. Gereksiz bir bilgi ama bilgi. Bunu öğrendiğiniz zaman da düşünce kalıplarınız o yönde gelişir. Eskiden topla tüfekle yaptığınız fetihleri, bugün kültürle, teknoloji ile yapıyorsunuz. Bizim için bundan sonra en önemli şeyin bilgiyi kullanmak olduğuna inanıyorum. Çünkü bilmediğinizde soru bile soramazsınız. Doğru sorular doğru cevaplara götürür. Sorular yanlış olduğunda cevabınız doğru bile olsa, kendini farklı yerlerde bulursunuz. Onun için bilgiyi kullanmakta çok önemli. Akıl hem ayak bağı anlamına gelir, hem de birbirine bağlamak anlamına gelir. Onun için çocuklarımıza öğretebileceğimiz en güzel şeyin, bu bağlantıyı yapabilmeyi sağlamak olduğuna inanıyorum. Mutlaka diyalektiği öğretmeliyiz ki, bütün bu etkinlikler anlam bulabilsin. Çünkü çocuklarımız geleceğimiz, geleceğin Türkiye’sini onlar inşa edecekler” ifadelerine yer verdi.

ÇELİK; 'KURSLARLA, İŞ VE İSTİHDAMA KATKI SAĞLANDI'

AK Parti Milletvekili Metin Çelik,  Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nın ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hafta etkinliğine dönüştürüldüğünü vurgulayarak; “Bu hafta icra edilen Hayat Boyu Öğrenme Haftası ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir hafta etkinliğine döndürüldü. Geçmiş tecrübelerimiz bizlere gösteriyor ki Halk Eğitim Merkezi çalışmaları geçmişten bugüne kadar halkımızın kendisini geliştirmesine iş ve istihdam alanı oluşmasına katkı sağlayan önemli etkinliklerdi. İnşallah bu hafta etkinliğine dönüşmesiyle birlikte önemli bir ivme kazanacak. 13 bin civarında kursiyerimiz bir yıl içerisinde, değişik programlarda kurslar aldılar. Kastamonu nüfusuyla karşılaştırdığımda önemli bir sayı olduğunu düşünüyorum. İnşallah bundan sonra da hem nicelik hem de nitelik açısından daha etkili ve verimli programlar icra edilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda gerçekten Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kurulduğu günden beri önemli aşamalar kaydetti. Hem Kastamonu’muz için hem ülkemiz için hem de halkımız için hayırlı olur diyorum. Hayat tecrübe demek her anımız yeni tecrübelerle karılaşıyoruz. Ülkemiz de hem bilgi anlamında hem de teknoloji anlamında 2023;’ü yakalayacağımız önümüzdeki süreçte, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında dünyada adından sıkça her alanda duyurmaya başladı. İnşallah Cumhuriyetimizin 2’nci yüzyılında daha güçlü bir ivmeyi bilgi ve teknoloji çağında yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

ÇAKIR; 'HER TÜRLÜ İMKÂNI SAĞLIYORUZ'

Son olarak Vali Avni Çakır, kursiyerlerden talep gelmesi halinde yeni branşlarda kurs açacaklarını kaydederek şöyle konuştu; “Artık gençlerimizi, işgücümüzü, insanımızı, kadınımızı, erkeğimizi hem iş hayatına hazırlama, hem de kendisine ekonomik girdi sağlama noktasında her türlü becerilerini arttırmaya ihtiyaç var. Çünkü herkes üniversite mezunu, lise mezunu. Dünyanın evrildiği aşama doğrultusunda sizden beklenen özellikler varsa, sizin hayatınızda kendinize yüklemeniz gerekiyor. Kursiyerlerimize her türlü imkânı sağlıyoruz. Yeter ki, kursiyerler bize gelsin. Önümüzdeki süreçte kursiyerlerimizin elde ettikleri becerilerle ürettikleri ürünleri pazarlayabileceği bir ortamda sunacağız. Kursiyerlerimize talepleri doğrultusunda da kurs açmaya devam edeceğiz. Saatçioğlu Konağı’nın eksiklerini giderince, orası da eğitim verilecek hale getirilecek” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kursiyerler tarafından hazırlanan müzik dinletisi, halk oyunları gösterisi, spor gösterileri icra edildi. Akabinde protokol stantların açılışını gerçekleştirerek, stantlarda yer alan ürünleri incelediler. (Alperen Erkuş)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER