banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Şubat 2019 Pazar

Vatandaşlar SGK Kastamonu İl Müdürlüğü’nün önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu Borç yapılandırmada süre uzatıldı

Öğrenim kredisi, Bağkur, MTV ve birçok kademe borcu kapsayan 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanmak isteyen vatandaşlar dün sona erecek olan başvuru süreci 27 Ağustos’a uzatıldı.

01 Ağustos 2018 Çarşamba 11:06
  Vatandaşlar SGK Kastamonu İl Müdürlüğü’nün önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu  Borç yapılandırmada süre uzatıldı


Öğrenim kredisi, Bağkur, MTV ve birçok kademe borcu kapsayan 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanmak isteyen vatandaşlar dün sona erecek olan başvuru süreci 27 Ağustos’a uzatıldı.

SGK Kastamonu İl Müdürlüğü’nün konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Yapılandırma kapsamı 2018/ Mart ayı ve öncesi dönemlere ait, 4/a, 4/b ve 4/c sigortalılarının; Sigorta primleri, işsizlik sigorta primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacaklar, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hiz­met süresinin ihyası halinde doğacak alacaklar. Yapılandırma Kanunu Kapsamında Ayrıca; 2018 Nisan ayı ve öncesine ait 60/g kapsamındaki genel sağlık sigortası prim borcu aslının, 31/12/2018 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tahsilinden vazgeçilecektir. Gelir testine hiç gitmeyen genel sağlık sigortalılarının, 30/11/2018 tarihine kadar gelir testine gitmeleri ve gelirlerinin düşük olduğunun belirlenmesi halinde tüm borçları hazinece karşılanacaktır.

Yapılandırma Kanununa göre süresinde ödenen alacak­lara, Kanunun yayımı tarihinden sonra gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanmayacaktır. Yapılandırma kapsamında yapılacak ödemeler nispe­tinde, tatbik edilen hacizler kaldırılacaktır. Tatbik edilen hacizlere konu mallar borçlunun talebi halinde satılabilecektir. Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri ya­pılmayacaktır. Taksitlendirmede ilk taksitin ödenmesi durumunda borcu yoktur yazısı alınabilecektir. Yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma dışın­daki borçlarının süresinde ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanabilecektir. Yapılandırmanın bozulması halinde yararlanılan teş­vikler geriye yönelik iptal edilmeyecektir. Borcu yapılandıranların ilk taksiti ödemeleri ve cari dö­nemde 60 günden fazla borcunun olmaması şartı ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Tüm borçlarının tamamının ödenmesi kaydıyla ili­şiksizlik belgesi/teminat iadesi yazısı verilecektir. Tüm borçları karşılayacak tutarda teminat verilme­si halinde, yapılandırılmış olan borçların ödenmesi beklenilmeden ilişiksizlik belgesi/teminat iade ya­zısı verilebilecektir.

BAŞVURU YERLERİ

- İşverenler prim ve ilgili borçları için E-bildirge kanalıy­la, elden ya da posta yoluyla ilgili SGİM/SGM,

- Primlerini kendi ödeyen sigortalılar (4/a) prim borçları için ilgili SGİM/SGM,

- BAĞ-KUR (4/b) sigortalıları prim borçları için herhangi SGİM/SGM,

- BAĞ-KUR (4/b) sigortalıları ihya borçları için sigorta dosyalarının olduğu SGİM/SGM,

- Kamu İdareleri (4/c) emeklilik keseneği ve kurum karşı­lığı ile sigorta primi, fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresine ilişkin prim borçları, ek karşılık prim borçları için Kesenek Bilgi Sistemin­den e-sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla Sigorta Primleri Ge­nel Müdürlüğü-Primler Daire Başkanlığına,

- İdari para cezaları için ise Kesenek Bilgi Sisteminden E-sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla iş ye­rinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapılabilir.”
 (Haber Merkezi)

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV