‘Vatandaşımızın fiyat artışlarından etkilenmemesi için çalışıyoruz’

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) devam eden 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Ticaret Bakanlığı bütçesi üzerine partisi adına söz alan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, yaklaşık iki yıldır dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çekti.

‘Vatandaşımızın fiyat artışlarından etkilenmemesi için çalışıyoruz’
banner72

“DOĞALGAZI MALİYETİNİN DÖRTTE 1'İ FİYATINA HALKIMIZA SUNMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Kovid-19 salgınının dünya ekonomisini derinden etkilediğini, etkilemeye de devam ettiğini kaydeden Çelik; “Kapanmaların ardından açılmayla birlikte talepteki artışa bağlı olarak arz-talep dengesizliği oluştu. Üretim ve tedarik zincirlerindeki aksamalar, fiyatlarda aşırı artışlara neden oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde 0-1 aralığında olan enflasyon yüzde 6'yı geçti, Avrupa Birliği ülkelerinin ortalaması da yüzde 4'ü, 5'i buldu, özellikle fiyat artışları enerji, ham madde ve gıdada aşırı yükselişlere neden oldu. Örneğin, doğalgaz, Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 400, elektrik yüzde 250 artış yaşadı, petrol fiyatları 40-50 dolarlardan, 70-80 dolarlara geldi. Hükümetimiz, bu artışları milletimize yansıtmadı. 2021 yılı içerisinde 150 milyar TL'yi bulan vergi alacağından vazgeçmek suretiyle bu artışlardan milletimizin etkilenmemesini sağladık. Doğalgazı maliyetinin dörtte 1'i fiyatına halkımıza sunmaya devam ediyoruz. Evet, bu süreç nedeniyle ülkemizde de fiyat artışları yaşanıyor. Milletimizin bu artışlardan en az şekilde etkilenmesi adına gereken adımları sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde atmaya devam ediyoruz” dedi.

“MUHALEFET, FİYAT ARTIŞLARI SADECE TÜRKİYE’DE OLUYORMUŞ GİBİ ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYOR”

Fiyat artışları karşısında vatandaşın alım gücünün mutlaka korunacağını söyleyen Milletvekili Çelik, şöyle devam etti; “Başta, görüşmelerine devam edilen asgari ücret tespiti, yine, Çalışma Bakanlığımızın açıklamış olduğu tüm kamu görevlilerine yönelik olarak toplu sözleşme, yine, bunun yanında, enflasyon farkının ödenmesinin yanında, buna ilaveten sosyal refah payı artışı anlamındaki ek zam düzenlemesini de önceki gün Çalışma Bakanlığımız açıkladı, bu konudaki çalışmaların başlatıldığını belirtti. Yine, tüm toplum kesimlerimizi bu artışlara karşı koruyacağımızı sayın Cumhurbaşkanımız ifade ettiler, önümüzdeki süreçteki açıklamalarını hep birlikte inşallah göreceğiz. Muhalefet, dünyada hiçbir şey olmuyormuşçasına sadece Türkiye'de bu fiyat artışları yaşanıyormuş gibi bir algı ortaya koymaya çalışıyor. Bunun üzerinden bir siyaset yapmaya çalışıyorsunuz. Açık söyleyeyim; geçen gün, bütçenin ilk gününde Genel Başkan Vekilimiz Numan Kurtulmuş memurlara yönelik düzenlemeyi yapacağımızı burada açıkladığında, sizin yüzlerinizdeki ifadeye ben şöyle bir baktım, gördüm. Yani, sizin açınızdan meselenin milletin mutluluğu olmadığını biz gayet iyi biliyoruz.”

“İHRACATIMIZ 1 YILDA 36 MİLYARDAN, 221 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ”

“Ticaret Bakanlığımızın bütçesini görüşüyoruz. Bakın, 2002 yılında Türkiye'nin ihracatı 36 milyar dolardı; şu anda ihracatımız 6 kat artmış durumda, son bir yıllık ihracat rakamımız 221 milyar doları bulmuş durumda. Yine dünya ihracatından aldığımız pay ilk defa yüzde 1'i geçti, 1 yıl önce bu oran 0,50'lerdeydi. Yani, Türkiye'nin geldiği noktadan sizlerin de mutlu olması lazım. Biz "yatırım" diyoruz, "istihdam" diyoruz, "üretim" diyoruz, sonuçta "ihracat ve büyüme" diyoruz; biz bunları söylerken ana muhalefetin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu; "Türkiye'ye yatırım yapmayın; Türkiye, güvenli bir ülke değil, Türkiye'de can ve mal emniyeti yok" diyebiliyor. Kılıçdaroğlu, bunları söylemeye devam etsin, biz Türkiye'yi bu politika ekseninde büyütmeye devam edeceğiz. İnşallah, 2021 yılını da yüzde 10 büyümeyle kapatacağız.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER