Müzik indir

19 Ocak 2021 Salı

‘Halk perişan halde’

Vatandaş en az 3 bin diyor

ASGARİ ücret görüşmeleri 4 Aralık’ta başlayacak. Şuan asgari ücret brüt olarak 2 bin 943 TL, net ise 2 bin 324 TL

02 Aralık 2020 Çarşamba 10:26
Vatandaş en az 3 bin diyor
 


ASGARİ ÜCRET PAZARLIĞINA GÜNLER KALA FİKİRLERİNİ SORDUĞUMUZ KASTAMONU HALKININ ORTAK GÖRÜŞÜ

Vatandaş en az 3 bin diyor

ASGARİ ücret görüşmeleri 4 Aralık’ta başlayacak. Şuan asgari ücret brüt olarak 2 bin 943 TL, net ise 2 bin 324 TL. Asgari ücretle ile geçinmenin pek mümkün olamadığını söyleyen vatandaşlar, önümüzdeki asgari ücret görüşmelerinde ücretin artması konusunda devletten destek bekliyor. Vatandaş, asgari ücretin en az 3 bin lira olması gerektiğini savunuyor.

“DEVLETİN VATANDAŞA DESTEK OLMASI GEREKİYOR”

Emekli olduğunu dile getiren Saadettin Tapu ise, 2 bin 600 TL emekli maaşı aldığı belirtti. Tapu, emekli maaşıyla geçimin zor olduğunu vurguladı ve asgari ücretle ilgili de şunları söyledi; “İnsanların geçimi için asgari ücretin 3 bin TL’den aşağı olmaması lazım. Gönül ister ki daha çok ücret alalım ama biraz da pandemiden dolayı devlet de sıkıntıda. Ekonomik sıkıntımız yok değil. Ben şuan çiftçilik yapıyorum. Bize 3 bin 400 liradan buğday satıyorlar. Şimdi de 2 bin 700 liraya düşürüyorlar. Tamam, iş bitti, eldeki stoku bitirmeye çalışıyorlar ama buna bir düzenleme getirilmesi gerekiyor. Bu tarım kooperatiflerinden daha ucuza almamız gerekiyor. Vatandaşa devletin destek olması gerekiyor ama milletin sırtına vuruyorlar durmadan.”

“2 BİN 324 LİRA İLE BİR AİLENİN GEÇİNMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Asgari ücretin düşük olmasının işveren açısından olumlu olacağını söyleyen Metin İhtiyar da, asgari ücretle geçinmenin zor olduğunu dile getirdi. İhtiyar; “Ama bunu Türkiye standartları ve pandemi şartları açısından düşünürsek; 3 bin 700 lira civarında bir rakam talep edilir. İşçi sendikaları hükümetle masaya oturur. Sendika başkanları ile anlaşılır ve bu ücret; 3 bin 500 lira gibi bir rakamla biter diye temenni ediyorum. Süreç sıkıntılı ilerliyor, hükümetten bir adım atılırsa neden olmasın. Şuan ki şartlarda, ücretlendirmelere bakarsak; simit, çay hesabı yapıyorlar ama. Türkiye standartlarında; 2 bin 324 lira ile bir ailenin geçinmesi mümkün değil. Benim arzu ettiğim 3 bin 500 lira ile bile bir ailenin geçinmesi mümkün değil. Ama ülkenin bekası açısından böyle düşünüyor büyüklerimiz. Ama ülke aç ve çok büyük bir sıkıntıdan geçiyoruz” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEK DİYE BİR ŞEY YOK!”

Nasrullah Meydanı’nda esnaflık yaptığını aktaran Ahmet Kirişçioğlu, asgari ücretin en az 3 bin 700 TL olması gerektiğini söyleyerek; “2 bin 300 lira ile vatandaş evinin kirasını mı versin? Çocuğunu mu okutsun? Mutfak masraflarına mı baksın? Odun, kömür doğalgaz mı ödesin? Temel ihtiyaçlarını mı karşılasın? Hiçbir şekilde 2 bin 300 lirayla veya öngörülen rakam 2 bin 600 lira ile geçinilmez. En az asgari ücret 3 bin 800 lira olmalı. Adı üstünde zaten ‘asgari ücret’. Asgari ücretle şuanda geçim diye bir şey yok. Şuan asgari ücretle geçinenlerin çoğuna; annesi babası bakıyor. Annesi babası olmayan yani emekli kesim dediğimiz grup; şuan aç. 2 bin 300 lira ile her gün bir paket sigara alsa en düşük sigara 10 lira diyelim. 300 lira aylık sigara masrafı olacak. Diğer masraflarda ev kirası olsun, mutfak harcamaları olsun. Cebine 600-700 lira kalır. O parayla da hiçbir şey yapamaz. Aç yani. Devlet vatandaşı öldürmeyim, vatandaşı yaşatayım derse en az 3 bin 700 lira vermek zorunda. Durum iyi değil” diye konuştu.

ENGİN; “ASGARİ ÜCRET EN AZ 3 BİN TL OLMALI”

2021 yılı asgari ücret tahmini ile ilgili konuşan Nuran Engin de asgari ücretin 2 bin 600 lira olmasının bir artı sağlamayacağını söyledi. Engin; “2 bin 600 lira ile yine millet geçinemeyecek. Her şey çok pahalı oldu. Benim eşim 4 bin lira alıyor, bu ücretle zar zor geçinebiliyoruz. Asgari ücretin de en azından 3 bin TL olması lazım” ifadelerini kullandı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç )

Anahtar Kelimeler: Vatandaş En Az 3 Bin Diyor

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV