Valilikten Kovid-19 bilgilendirmesi Tedbirlere uyalım

Kastamonu Valiliği yaptığı yazılı açıklama ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ile ilgili olarak vatandaşları bilgilendirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada sağlık çalışanlarının cansiperane bir şekilde pandemi ile mücadele ettiği belirtildi.

 Valilikten Kovid-19 bilgilendirmesi  Tedbirlere uyalım

 

Kastamonu Valiliği yaptığı yazılı açıklama ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ile ilgili olarak vatandaşları bilgilendirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada sağlık çalışanlarının cansiperane bir şekilde pandemi ile mücadele ettiği belirtildi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle;

“Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde Kovid-19 Salgını ile mücadele devam etmektedir. Son günlerde tekrardan vaka sayılarında artış olmuş olup, bakanlıklarımızın buna dair yeni tedbir ve önlemleri olmuştur. Sağlık Bakanlığı da hastanelerde yoğunluğu azaltabilmek ve tüm hastalara etkin tedavi verilebilmesi amacıyla yeni uygulamalar ortaya koymuş olup, İlimiz Sağlık Teşkilatı da bu yönde düzenlemeler yapmıştır. Vatandaşlarımızın da bu konuda bilgilendirilmesi ve buna dair işlemlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.  İlgili yapılan düzenlemeler kişilerin virüs ile karşılaşmaması ve hastane yoğunluklarının engellenmesi, dolayısıyla tedavi hizmetlerinde aksamaların yaşanmaması adına zaruri önem arz etmektedir. Tüm vatandaşlarımız bilmelidir ki sağlık ordumuz gece gündüz, hastane, ev, köy, mahalle fark etmeksizin cansiperane çalışmaktadır. İlimizin hizmet sunumu konusunda zorlu coğrafi şartlara sahip olması ve en çok göç veren dolayısıyla da bu dönemde nüfusu normale göre en çok artan illerden biri olmasına rağmen salgını kontrol ve hastalarımızı tedavi konusunda başarılı çalışmalar yürütülmektedir. Tüm vatandaşlarımız da maske kullanımı, sosyal mesafe ve zaruri olmadıkça başka insanlarla görüşmeme gibi bu dönemdeki hayati kurallara riayet etmelidir.

“TEMASLI KİŞİLERİN HERHANGİ BİR RAHATSIZLIĞI YOKSA HASTANELERE BAŞVURMAMASI VE EVLERİNDE İZOLE OLMALARI GEREKMEKTEDİR”

Kovid-19 pozitif bir hasta ile yakın teması olan kişilerin değerlendirmesi, gerektiğinde test uygulanması ve takibi İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezlerince kişilere tek tek ulaşılarak yapılmaktadır. Temaslı kişilerin herhangi bir rahatsızlığı yoksa hastanelere başvurmaması ve evlerinde izole olmaları gerekmektedir. Pozitif hasta ile temaslı ve izolasyondaki vatandaşlarımızdan herhangi bir semptomu ve rahatsızlığı olmayanlardan numune alımına gerek olmayıp, bu kişilerin sağlık personelimizin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki vatandaşlarımız hastanelerimizin yükü gereksiz yere arttırılmamalıdır.  Kovid-19 testi uygulanan kişiler sonuçlarını E-Nabız sisteminden takip edebilmektedir. Kişilerin test sonucu için hastane ya da Aile Sağlık Merkezlerine başvurmamaları gerekmektedir.

“TEDBİRLERE UYALIM KENDİMİZİ VE SEVDİKLERİMİZİ KORUYALIM”

Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan kişiler Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü pandemi ekiplerince anında aranarak bilgilendirme yapılmaktadır. Toplum Sağlığı Ekiplerince kişilerin değerlendirmesi evlerinde yapılmaktadır. Tedavisi ve gerektiğinde Hastaneye sevki yine Sağlık Müdürlüğü ekiplerince yapılmaktadır. Kişilerin kendisinin hastaneye başvurmaması gerekmektedir, kişiler evden çıkmamalıdır.  Kovid-19 Pozitif saptanan yada Sağlık Müdürlüğünce yüksek riskli temaslı görülen ve ilgili sisteme verileri işlenen kişilerin evlerinden çıkmaları halinde cezai yaptırım uygulanmaktadır. Kolluk kuvvetleri ve sağlık ekiplerince bu denetim yapılmaktadır.  Unutulmamalıdır ki bu ölümcül virüs sadece kendimize değil çok değer verdiğimiz sevdiklerimize, ailemize bizim aracılığımız ile zarar verebilir. Tedbirlere uyalım kendimizi ve sevdiklerimizi koruyalım.” (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER