Valiliğin gündeminde Devrekâni Çayı var!

Devrekâni Çayı ile ilgili olarak vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine Valilikçe oluşturulan Devrekâni Çayı Kirlilik Tespit Komisyonu’nun raporuna ilişkin sorunların giderilmesine yönelik düzenlenen “Devrekâni Çayı Havzası Kirliliği Önlemeye Yönelik” toplantı Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Valiliğin gündeminde Devrekâni Çayı var!
banner72

 


Devrekâni Çayı ile ilgili olarak vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine Valilikçe oluşturulan Devrekâni Çayı Kirlilik Tespit Komisyonu’nun raporuna ilişkin sorunların giderilmesine yönelik düzenlenen “Devrekâni Çayı Havzası Kirliliği Önlemeye Yönelik” toplantı Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya ayrıca Vali Yardımcıları Ünal Kılıçarslan, Mustafa Taş, Ağlı, Daday, Pınarbaşı, Cide, Devrekani, Seydiler, Şenpazar Kaymakamları ve Belediye Başkanları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek ile ilgili kurum müdürleri katıldı.

Amaçlarının Devrekani’den çıkan Devrekani Çayını tarımsal sulama yapılacak standartta Cide’ye kadar ulaşmasını sağlamak olduğunu söyleyen Vali Karadeniz; “Zaman zaman ilçelerde yapmış olduğumuz toplantılarda özellikle vatandaşla yapılan toplantılarda bize intikal ettirilen sorunları ele alıp onlarla ilgili çalışmaları yapıyoruz. Devrekani Çayının kirliliği bir ilçede değil birkaç ilçede birden yakınlık söz konusu olmuştu buna göre bir çalışma yaptırdık. Çalışmada özet bir rapor ortaya çıktı. Şimdi bu raporla ilgili her bir kalemin ayrı ayrı çalışılacak ve çözümler üretecek kirliliğe neden olan tüm faktörleri tek tek ortaya çıkararak bunlara çözüm üretecek bir yol haritası çizmemiz lazım. Toplantımızın sebebi bu” şeklinde konuştu.

Toplantıda Kirlilik sebepleri (Katı atıklar; mahalle ve köy katı atıkları, hayvan çiftlikleri, diğer işletmelerce üretilen katı atıklar) ve alınacak tedbirler, kanalizasyon sistemleri, atık su arıtma tesisleri ve alınacak tedbirler, dere yatağı mevcut kirlilik durumu ve alınacak tedbirler hakkındaki konular üzerine sunum gerçekleştirildi.

Toplantı sonunda üzerinde durulan konular hakkında talimatlarda bulunan Vali Karadeniz; “Bugünkü toplantıda daha önceki hazırlıklara ilave olarak yapılması gereken hususlar; birincisi kanalizasyon sistemleri ile ilgili. Burada Ağlı, Devrekâni ve Seydiler’in proje süreçlerini takip edip mümkün olduğu kadar hızlandırmaya çalışmak gerekiyor. Seydiler Organize Sanayi Bölgesinin arıtması ile ilgili proje süreçlerinin başlatılması lazım. Bunun yanında köy kanalizasyonları hem Devrekâni Çayına, hem de Devrekâni Çayına kadar derelere akan köy kanalizasyonlarını tek tek tespit etmemiz ve bunları da  öncelikli olarak projelendirmemiz gerekiyor. Hayvan çiftlikleri konusunda da özel kuruluşlar ile ilgili inceleme yapılırken bu kapsam içersinde özel olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Dere yatağı içindeki ağaçların ıslahı konusu ve moloz dökülmesi olayı bununla ilgili de muhtarlarımızla birlikte bir çalışma yapmamız lazım. Diğer ağaçlarla ilgili DSİ’nin güzergâhında varsa bu şekilde dere yatağında akışı engelli onlara yönelikte yine çalışma yapılmasını raporumuza yazalım. Son olarak elektrik indirimi ile ilgili arıtma sahiplerinin bilgilendirilmesi konusunu konuşalım. Onlarda o bölgeye sahip olurlarsa belki arıtmayı çalıştırma konusunda daha titiz davranılır. Tüm bunlarla ilgili çalışmaları önümüzdeki üç ay içerisinde tamamlayalım. Bu yıl içinde tüm hazırlık süreçlerini bitirirsek önümüzdeki süreçteki yıl itibari ile de fiziki yapılanma gereken konuları uygulamaya koyalım. Çalışmaya başlayacağımız hususlara bu yıl hemen başlayabiliriz. Örneğin molozlarla ilgili konuda olduğu gibi onun planlamasını yapıp kurumlara aşama aşama her konuyla ilgili gerekirse ayrı bir talimat çıkararak uygulama süreçlerini de takip edelim. Devrekâni Çayını Cide’ye kadar temiz bir şekilde ulaşmak temennimizdir” ifadelerini kullandı. (Valilik)

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER